מחקר חדש: מייבשי ידיים מפיצים בקטריות, חיידקים וחלקי צואה

חוקרים מאוניברסיטת קונטיקט גילו ריכוזים גדולים של בקטריות בכל מתקן ייבוש ידיים שבדקו. המסקנות עשויות להחזיר את שטיפת הידיים אל מגבות הנייר המסוכנות לסביבה אבל נקיות מחיידקים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ייבוש ידיים
הארץ

מייבשי ידיים מפיצים בקטריות שונות, לרבות אפשרות של הפצת חיידקי צואה ונבגי בקטריות מסוכנים. זו התוצאה המטרידה של מחקר שנערך באוניברסיטת קונטיקט, שם בדקן החוקרים 36 מייבשי ידיים מחדרי השירותים שברחבי האוניברסיטה. החוקרים התמקדו בבקטריה אחת - PS533 - שאינה מסוכנת כלל, אך נפוצה מאוד במעבדות. בכל 36 מייבשי הידיים נמצאה הבקטריה, ממצא שהוביל את החוקרים להניח שמייבשי הידיים מאיצים את התפשטותה ברחבי הקמפוס.

במחקר שפורסם במגזין הרפואי AEM נטען כי בכל חדר שירותים נמצאים באוויר מגוון רחב של בקטריות, רובן הגיעו לשם כתוצאה מהדחת המים בתאי השירותים (בנוסף להשלת תאים טבעית מעורם של הבאים והולכים). ריבוי המשתמשים בשירותים מביא עמו גם מספר גבוה של בקטריות וחיידקים, ועדיין מספרם באוויר היה קטן יותר מהמספר שנמדד על משטח הדגימה שספג אוויר חם ממייבשי הידיים. אחרי שהתקינו מסננים מתוחכמים על המייבשים מספר הבקטריות אמנם צנח, אך 25% מהבקטריות עדיין שרדו והגיעו אל משטח הבדיקה.

לא רק שהידיים הנקיות מקבלות אחוז גבוה יותר של בקטריות מהקיים באוויר השירותים (חלקן בעלות פוטנציאל מסוכן), אלא שהן מקבלות אותן בזרם חזק שמדביק אותן לעור המתייבש. מייבשי הידיים שואבים את האוויר (המזוהם) מתא השירותים בו הם ממוקמים, ופשוט "נושפים" אוויר מרוכז ומזוהם על הידיים. החוקרים מציינים שניתן להניח ששיטת האוויר החם תורמת להפצת מזהמים שונים, מסוכנים או לא, בין אנשים שונים ובין חלקים שונים בבניין בו הם ממוקמים.

עם תום המחקר הציבה הנהלת האוניברסיטה מתקנים למגבות נייר בכל 36 תאי השירותים שנבדקו. לפעמים עדיף פשוט לא לשטוף ידיים בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ