רוסיה השיקה את הכור הגרעיני הצף הראשון בעולם, הירוקים מזהירים מטיטאניק גרעיני

"צ'רנוביל הצף" מחריד את ארגוני איכות הסביבה ואת מדינות הים הצפוני, שם אמורה לשייט תחנת הכוח הגרעיני ולספק חשמל לערים שונות ברחבי רוסיה

הארץ
כור צף
הארץ

רוסיה השיקה בשבת את תחנת הכוח הגרעינית הצפה הראשון בעולם, שיצאה מנמל סנט פטרסבורג בדרכה אל משימת החשמל הראשונה שלו. הכור הצף – כור גרעיני במשקל 21 אלף טון שהוא למעשה ספינה ענקית – יצא מהנמל בגרירה, וימשיך כך עד שיגיע לבסיס רוסי במורמנסק. שם ייטען בדלק גרעיני, ויצא למשימתו הראשונה בים הארקטי, שמתוכננת לקיץ 2019.

הכור, אקדמיק לומונסוב שמו, נבנה על ידי חברת אנרגיה גרעינית בבעלות ממשלתית ועל פי ההסברים של הממשלה הרוסית הוא עתיד לספק אנרגיה למקומות נידחים ברחבי רוסיה, בצפון ומזרח המדינה. אקדמיק לומונסוב יכול לספק את כל צרכי החשמל של עיר בגודל של 150 אלף תושבים, והוא ישוט ברחבי הים הצפוני לפי צרכי החשמל המשתנים של רוסיה.

צילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי
צילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי
צילום: ANTON VAGANOV/רויטרס

ההשקה של כור גרעיני, מתקן רגיש גם כשהוא מצוי על אדמה יציבה, מדאיגה מאוד את ארגוני איכות הסביבה שכבר הגדירו אותו כ"טיטאניק גרעיני", "צ'רנוביל הצף" או סתם "אסון הממתין להתרחש". התנודות הגדולות בים, לצד תקלות רבות שעלולות לתקוף את הכור, הופכים את סכנת הדליפה של הכור או גרוע מכך לאפשרות סבירה ומפחידה במיוחד – ולא רק ל-69 אנשי הצוות שעל סיפונה.

 בנוסף לכך, הכור בכלל לא נבדק מבחינה בטיחותית "בגלל הקרבה לריכוז אוכלוסייה" לפי הרשויות, אך ראשי גרינפיס באירופה אומרים שעצם הגעתו לאזור מבודד לא הופכת אותו לבטוח יותר.

זהו לא הכור הצף האחרון שעתיד לעזוב את מספנות רוסיה, ותחנת הכוח הגרעינית הצפה השנייה נמצאת בבניה שאמורה להסתיים ב-2019. גם סין הודיעה על בניית כור גרעיני צף משלה, שאמור להיות מבצעי במהלך 2020. על הטענות של ארגוני איכות הסביבה כמו גם הדאגות של כל מדינות הים הצפוני, מגיבים הרוסים במבול נתונים שמוכיחים, לדבריהם, דווקא את התרומה לאיכות הסביבה בדמות חיסכון באנרגיה, דלק וסולר שיגיע כתוצאה מהחיסכון בהעברת חשמל למוקמות מרוחקים.

ניסיונות ההרגעה של הרוסים, לרבות ההבטחה שכל אמצעי הביטחון ננקטו באקדמיק לומונטוב, לא מניחים את דעתם של המודאגים שמדמיינים כורים גרעיניים צפים ברחבי האוקיאנוסים, ורואים את העתיד להתרחש.

צילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי
צילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ