הארץ

הוואי תהפוך למדינה הראשונה שאוסרת על מכירה ושימוש של מקדמי הגנה המכילים כימיקלים בשטחה, זאת בגלל מחקרים אחרונים שהצביעו על קשר בין החומרים הנמצאים במקדמי ההגנה השונים לבין פגיעה בשוניות האלמוגים וחיי הים. הכימיקלים הפוגעניים הם Oxybenzone ו- octinoxate שנמצאים ברובם הגדול של תכשירי ההגנה מהשמש הפופולריים והנמכרים ביותר בעולם. 

הכימיקלים הללו נדבקים לשוניות ומובילים לשבירה והרס של בתי הגידול של יצורי ים שונים, כמו קיפודי ים לדוגמה. החוק הראשון מסוגו בעולם צפוי להכניס לתוקפו ב-2021, והוא חלק ממאבק עולמי בלא פחות מ-14 אלף טונות של קרם הגנה שמגיע בסופו של דבר לשוניות האלמוגים ברחבי העולם. מחקר שנערך בשנה שעברה בהוואי על ידי מעבדה סביבתית ללא מטרות רווח, מצא כי בכל יום מבקרים 2,600 בני אדם במפרץ הנאומה הפופולרי ומשאירים 187 קילוגרם של קרם אחריהם באוקיאנוס.

הכימיקלים שבמקדמי הגנה הרסניים גם כשמדובר בשיעור אפסי של החומרים המסוכנים, גם בריכוז של 62 לטריליון – שהוא שווה ערך לטיפה של Oxybenzone  או  octinoxate בבריכת שחייה אולימפית. כך על פי החוקרים. קרם ההגנה המזיק לא נשטף לים רק על ידי המתרחצים בחופים, אלא מגיע לשם גם דרך צינורות הביוב של המתקלחים בבית – החוזרים מהחוף או המשתמשים במקדם הגנה כאמצעי מניעה גם הרחק מהחוף. 

החומרים הכימיים המזיקים נמצאים כאמור כמעט בכל מקדם הגנה המוכר לציבור הרחב. התחליפים הם רבים, לרוב בצורת מקדם הגנה טבעי או כזה המצוין על גביו שאינו מכיל כימיקלים מסוכנים, אך הם יקרים בהרבה.

לאחרונה בריטניה הודיעה על תכנית לאומית להפסקת שימוש בפלסטיק שנשטף לים, והושקה מכונה חדשנית שאמורה לשייט בימים ולאסוף ממנו חלקיקי פלסטיק מזעריים. פעולות אלה יחד עם החוק הזה מעניקים קצת תקווה לאלמוגים הנמוגים ברחבי העולם, בתקווה שאנשים לא פשוט יפסיקו להשתמש במקדם הגנה. כך הם אולי יצילו את החיים בים, אבל בדרך יסכנו את עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ