הטאג' מאהל משנה צבעים והופך מלבן-פנינה לצהוב, ירוק ואפילו חום

אחד משבעת פלאי עולם, שידוע בזכות השיש הלבן-מבריק שלו, משנה אט אט את צבעו בגלל נזקי זיהום האוויר. בית המשפט העליון ההודי הביע דאגה מהמצב ודרש הבהרות מהממשלה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טאג' מאהל
הארץ

בית המשפט העליון בהודו מודאג משינוי הצבע שעובר הטאג' מאהל, והטיל על הממשלה להשיב לו כיצד הוא מתכוון לפעול לשימור המבנה. בית המשפט דן אתמול (שלישי) בעתירה של מספר ארגוני סביבה שהציגו תמונות ונתונים חותכים לכך שהטאג' מאהל - שכבר החל בתהליך שינוי צבעו לצהוב - הופך אט אט לירוק, ובחלקים מסוימים לחום. שינויי הצבע של הקבר המפורסם שנבנה במאה ה-17 נובעים מזיהום אוויר חמור בסביבת האתר, שמכהה את צבעו של השיש ממנו הוא עשוי. 

ממשלת הודו סגרה בעבר מפעלים רבים בסביבת הטאג' מאהל, כדי להפחית את רמות זיהום האוויר אותו סופג המבנה, אך הנזק ממשיך להצטבר. בנוסף, הצבע הירוק נוצר בגלל הצרכים הירקרקים שעושים חרקים שונים. "לא אכפת לכם מהטאג' מאהל?", נשאלו נציגי הממשלה על ידי השופטים בדיון, "כסף לא אמור להוות שיקול, מדובר בנכס לאומי שחייבים להציל". 

פרט להרחקת מזהמים, ממשלת הודו עורכת כבר עשרות שנים טיפול, במסגרתו מכוסה המבנה בבוץ שאמור לספוג את הזיהומים ולהותירו צחור - אך אלה הופכים פחות ופחות יעילים. צעדים נוספים בהם נקטה הממשלה, בהם איסור כריתת עצים ברדיוס גדול סביב המבנה והגבלת מספר התיירים, גם כן לא הצליחו לעצור את ההידרדרות במראה של אחד משבעת פלאי העולם.

דרישתו החד משמעית של בית המשפט העליון בהודו מגיעה על רקע רצונה של הממשלה להפריט את אתרי המורשת שלה, כך שייקחו על עצמם את האחריות לשימורם תמורת גריפת הרווחים מהמבקרים בהם. בנוסף, לאחרונה פרסם ארגון הבריאות העולמי דו"ח שמנה את 20 הערים המזוהמות ביותר בעולם - 14 מהן נמצאות בהודו. "אנחנו נלחמים בזיהום", הגיבו ארגוני הסביבה לשופטים, והשלימו בחוסר אונים: "אך ללא תמיכת הממשלה, עתידו של הטאג' מאהל לא יהיה לבן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ