100 מדענים יבחנו אם "קרחון יום הדין" עומד להציף את החופים בעולם

משלחת חסרת תקדים של מומחים אמריקאים ובריטים תצא לאנטרקטיקה כדי לגלות כמה זמן נותר לקרחון בגודל בריטניה בטרם יהפוך למים. וגם: יוזמה חדשה קוראת לגרירת קרחון שיפתור את בעיות מי השתייה של קייפטאון, ואחת נוספת רוצה להנציח את דיוקנו של טראמפ על קרחון אחר

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרחון ת'ווייטס
איתן לשם
איתן לשם

100 מדענים בריטיים ואמריקאים ישתפו פעולה במשלחת המחקר הגדולה מזה 70 שנה שתצא לאנטרקטיקה כדי לברר האם קרחון ענק – בערך בגודלה של בריטניה – עתיד להתנתק מהיבשת הקפואה בשנים הקרובות או בעתיד הרחוק יותר. עצם קריסת הקרחון אינה מוטלת בספק - אירוע שעתיד להעלות את פני המים בעולם ב-80 ס"מ. המדענים חוששים שקריסתו של קרחון ת'ווייטס, שמכונה גם "קרחון יום הדין", תוביל לקריסת כל החלק המערבי של היבשת הלבנה, דבר שיוביל לעלייה של 3 מטרים במפלס פני הים ולתוצאות הרסניות.

פרט למשלחת האמריקאית-בריטית, שתפעל בשטח הקרחון בחמש השנים הבאות, עוד תשע משלחות שונות ישלחו לאנטרקטיקה (בעלות של עשרות מיליוני אירו) כדי לנסות ולחזות כמה זמן נותר לקרחון הגדול ביותר שהתנתק אי פעם מהיבשת להישאר במקומו. החוקרים עתידים לקדוח חורים בקרחון, להשיט צוללות מתחתיו ואפילו להצמיד גלאים לראשם של אריות ים – כל זאת כדי לקבל מושג על קצב התנתקות הקרחון. 

כך נראית הדעיכה של קרחון ת'ווייטס:

"האמת היא שאנחנו פשוט לא יודעים מספיק על ת'ווייטס", הודה ראש צוות המחקר פרופסור דאנקן ווינגהאם, ואנחנו נוסעים כדי למצוא תשובה לשאלה הכי בוערת בנוגע לבעיית עליית מפלס הים בעולם". נכון להיום ת'ווייטס מאבד לא פחות מ-50 מיליארד טון ממשקלו בכל שנה, כך לפי הערכות המומחים המודאגים. המשלחת תחל את פעולתה באוקטובר השנה.

יוזמה נוספת ומעוררת מחלוקת בנוגע לקרחוני אנטארקטיקה, נוגעת להצעה של גרירת קרחון ענק שישמש להתמודדות עם הבצורת הקשה שממנה סובלת קייפטאון שבדרום אפריקה. היוזמה שאותה הגה מומחה ימי בשם ניק סלואן, נמצאת כעת בשלב גיוס הכספים. "קרחון יחיד יכול לספק 150 מיליון ליטרים של מי שתיה ליום, למשך שנה. מדובר על 30% מצריכת המים של העיר", נכתב בהצעה. קייפטאון נתונה במשבר מים חמור, והקצבות מים הוטלו על כל תושבי העיר.

אי אפשר לדבר על בעיות בצורת חמורות וקריסת קרחונים שמסכנת ערי חוף רבות ברחבי העולם מבלי להזכיר את דונלד טראמפ, הנשיא שטוען ששינויי האקלים הם "שטויות" ויצא לאחרונה מהסכם האקלים עליו חתם קודמו. ארגוני סביבה יצאו ביוזמה חדשה, בהם מבקשים מהציבור לתרום כספים כדי לחרוט את פרצופו של הנשיא ה-45 של ארה"ב על קרחון ענק. כך הם רוצים להעלות המודעות לעניין, לתת לנשיא את "מבוקשו" אחרי שהביע את רצונו להיות מונצח על הר ראשמור, ובמקביל לבדוק האם הקרחון "הטראמפי" יישאר מוצק או יימס לים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ