איתן לשם
איתן לשם

צוות חוקרים צרפתי, שקיבל גישה מהשלטונות הרוסיים לשרידיו של אדולף היטלר, טוען כי "הצליח לשים סוף לתיאוריות הקונספירציה" ולהוכיח שהפיהרר אכן מת בתום מלחמת העולם השנייה. הצוות בחן את שרידיו של היטלר - חתיכה מגולגולתו וסט שיניים - והשווה אותם לצילומים של אותם שרידים מ-1945, ולצילומי שיניים מ-1944. 

במהלך 2017 קיבלו החוקרים גישה לשרידים, אך לא הורשו לקחת עמם דגימות לבדיקות מחוץ לרוסיה. למרות זאת הם ערכו כמה בדיקות שאוששו לטענתם, את דבר התאבדותו של היטלר לקראת סיום המלחמה בבונקר בברלין. בחתיכת הגולגולת שבחנו היה חור ברקה, שאכן נגרם על ידי חדירת קליע לגולגולת. 

את סט השיניים שנמצא במוסקבה השוו החוקרים לשני צילומים - האחד של הצוות הרוסי שמצא את גופת היטלר וניתח אותה לאחר המוות, והשני של שיניו של היטלר כפי שצולמו על ידי רופאו האישי. את הצילומים של היטלר בעודו בחיים השיגו הרוסים במבצע נרחב, במסגרתו נשלח צוות למשרד הבריאות הנאצי כדי לדלות ממנו את תיקו הרפואי של היטלר.

"המסקנות של המחקר שלנו הן חד משמעיות", הצהיר פרופסור פיליפ קרלייר, "היטלר לא ברח בצוללת יו, לא חי בארגנטינה וגם לא בצד האפל של הירח. הוא התאבד מחוץ לבונקר שלו על ידי בליעת כדור ציאניד וירייה בראשו". המחקר הזה נולד במידה רבה בעקבות פריחת השמועות תיאוריות הקונספירציה השונות אודות גורלו של היטלר. סרטים, סדרות תעודה ואפילו מחקרים מדעיים ניסו לסתור את ההנחה כי היטלר מת, וצוות חוקרים מקונטיקט שגם כן בחן את שרידיו אף הגיע למסקנה כי הם שייכים בכלל לאישה.

ממצא נוסף שהחוקרים מצאו בעקבות בחינת צילומי השיניים ושרידי השיניים של היטלר, הוא עובדת היותו טבעוני. זאת מאחר ולא נמצאו שום שרידי בשר בין שיניו. גם סיבת המוות, התאבדות בציאניד, אוששה שוב בעזרת בחינת הגולגולת והשוואתה עם צילומים ישנים. החוקרים קבעו כי הגולגולת שנמצאת בידי הרוסים אכן שייכת להיטלר, ובצידה עדיין ניתן להבחין בכתם כחול שנגרם כתוצאה משימוש בגלולת ציאניד.

זו הפעם הראשונה מאז 1946 שהשלטונות הרוסיים נותנים לצוות חוקרים זר גישה מלאה וחופשית לשרידים, למרות שהם עצמם הוצגו במוזיאון במוסקבה בשנת 2000, לציון 55 שנים לניצחון על הנאצים.

לא רק חובבי קונספירציות חשדו שהיטלר חמק ממוות, גם סוכנות הביון המרכזית האמריקאית (CIA) ניהלה חקירה מקיפה בנושא. זאת בעקבות עדות של חייל אס.אס (שמכונה במסמכים שנחשפו לאחרונה בשם הקוד "סיטרואן") שהעיד כי ניהל יחסים קרובים עם הפיהרר, ושהיטלר נמלט מברלין סמוך לכיבוש הסובייטי.

רק ב-1955, עשור לאחר סיום המלחמה, הגיעה הסוכנות למסקנה הסופית כי היטלר אכן מת. גם בית משפט גרמני הכריע בסוגיה וקבע את מותו, אך גם עשה זאת באיחור ניכר – 11 שנים לאחר תום המלחמה.

החוקרים הביעו תקווה שהממצאים יפריכו את התיאוריות, ויפסיקו את המרדף אחרי "גורלו הבלתי ידוע של היטלר". אך טבעם של חובבי קונספירציות הוא למצוא את החור בכל הוכחה, כך שניתן לצפות לגל שמועות חדש אודות אנשים שעבדו עם היטלר בבית קזינו בקולומביה, או כאלה שנשבעים שראו אותו פעם בספינת תענוגות. עומד ממש ליד אלביס פרסלי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ