"מותר להם לבכות": פוליטיקאים יפנים מנסים להילחם בשנאת התינוקות

כחלק מהמאבק במגמת אי הילודה נולד פרויקט חדש ביפן שכל תכליתו הוא לבקש מאזרחים להיות סבלניים יותר לתינוקות, לפני ש"השקט יהפוך להיות קטלני"

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סומו יפנים
איתן לשם
איתן לשם

13 פוליטיקאים יפנים הצטרפו ל"We Love Babies Project" שמטרתו לנסות ולבלום את מגמת הזדקנות האוכלוסיה ביפן, והצהירו ש"חשוב שתינוקות יוכלו לבכות היכן שירצו". יפן מתמודדת עם משבר הזדקנות דמוגרפית, כשלא פחות מרבע מהאוכלוסיה היא מעל גיל 65. הפרויקט המיוחד, שהושק כבר ב-2016 אך רק כעת מקבל דחיפה ציבורית משמעותית, חרט על דגלו ש"מותר לבכות". זאת בניסיון להפוך את החברה היפנית ליותר סובלנית כלפי תינוקות.

"אנחנו רוצים שעסקים, מסעדות ואנשים פרטיים יהיו יותר רגישים לתינוקות ויאפשרו להם לבכות מתי ואיפה שירצו", נכתב בדברי הפתיחה של אתר הפרויקט. לאחרונה אפילו החלו מתנדבי הפרויקט לחלק סטיקרים של "מותר לבכות", הכל כחלק מהמאבק "ליצור סביבה יותר תומכת לתינוקות במדינה".

ממשלת יפן מנסה להיאבק במגמת אי הילודה במדינה, שחלקה נובע מהיחס כלפי תינוקות – ובעיקר כלפי הרעש שהם יוצרים במרחב הציבורי. קהילות רבות אף סירבו להקמת פארקים וגני ילדים בקרבתם בגלל "רעשי הילדים". תוצר לוואי של אי הסובלנות הזו הוא שאימהות לא הזדרזו לחזור לעבודה מאחר שחשו שעליהן לשמור על הילד כך שלא יפריע לסביבה.

ראש הממשלה שינזו אבה השיק תכנית מיוחדת לעידוד ילודה, שכוללת פתיחה מאסיבית של מעונות יום ממשלתיים שידאגו לתינוקות וישחררו את האימהות לחזור לעבודתן. אך המרכזים לא עומדים בעומס, ועל פי הדיווח במגזין "business insider" רשימת ההמתנה למעונות הללו עומדת כעת על 26,081.

הניסיונות להימנע מ"פצצת הזמן הדמוגרפית", כפי שבעיית הילודה מוגדרת על ידי מומחים, הואצו בשנים האחרונות, אחרי שנתוני הלידות בשנתיים האחרונות היו הנמוכים ביותר מאז החלו המדידות ב-1899 עם פחות ממיליון לידות לשנה (946,060 לידות ב-2017). "החברה היפנית גורמת להורים להרגיש לא נעים כלפי זרים ש'נאלצים' לשמוע את ילדיהם בוכים", אמר איקיי סוזוקי, אחד הפוליטיקאים שהצטרפו לפרויקט, "זה אולי מנומס ועוזר לשמור על השקט, אבל השקט הזה הפך להיות קטלני עבור יפן".

יידע כל רווק שמביט בכעס באם מותשת שמנסה להרגיע את תינוקה הזועם, וכל רווקה חסרת דאגות שמצקצקת בפני חברתה על האב חסר האונים מול הפעוט הרודן – אם יגרמו להורים המיואשים הללו להרגיש יותר מדי לא נעים, ייתכן והבעיה תהפוך ממציקה למפחידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ