ההתחממות הגלובאלית אמיתית? אם שואלים את חברות הביטוח אז בהחלט כן

2017 הייתה שנת שיא בתביעות ביטוח בגין נזקי מזג האוויר, שהגיעו לעשרות מיליארדי דולרים. כמות ההפסדים הלא מבוטחים גבוהה בהרבה, ומוכיחה שהעולם לא ערוך לשינויי האקלים

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הוריקן אירמה
צילום: Eric Gay/אי־פי/ אריק ג
איתן לשם
איתן לשם

אם רוצים להבין את השינויים הקיצוניים שכדור הארץ חווה, לא בתחושות ותחזיות אלא במספרים מוחלטים, כדאי להביט על השורה התחתונה של חברות הביטוח. בשנה האחרונה נתבעו לא פחות מ-135 מיליארד דולר מהחברות השונות בגין נזקי טבע שונים. סך הנזקים, כולל אלה שאינם מבוטחים, מגיע גם הוא לשיא - 330 מיליארד דולר (שני רק ל-2011 עת פגעו רעידות האדמה והצונאמי ביפן), מול ממוצע של 170 מיליארד דולר.

חברת הביטוח הגרמנית Munich Re, שמתמחה בכיסוי ביטוחי לחברות הביטוח, הוציאה את דו"ח הסיכום השנתי שלה ל-2017 ודרך מפת הביטוח ניתן לראות את מפת ההתחממות הגלובאלית. ל-50% מהתביעות, גם כן שיא של כל הזמנים (לעומת ממוצע של 32%), אחראית ארה"ב - בעיקר בשל שלושת ההוריקנים הגדולים שפקדו אותה מחד, וההצפות והשריפות מאידך.

לא פחות מ-2,700 בני אדם נהרגו בשיטפונות בדרום מזרח אסיה, שהיא המוקד הגדול השני של תביעות ביטוח ששילשו את עצמן השנה ביחס לפחות מ-50 מיליארד דולר בממוצע בשנים שעברו. גם גל הקור הקיצוני שפקד את אירופה וגרם להפסדים גדולים עבור החקלאים מופיע בדו"ח, שהשורה התחתונה בו היא שפגעי מזג האוויר מתעצמים, נהיים תכופים יותר ואם אנשים לא יבטחו את עצמם, הם עלולים לאבד את הכל.

דווקא המדינות העניות ביותר הן הסובלות העיקריות מפגעי מזג האוויר (בנייה זולה, מחסור בכוחות הצלה וכו') ואזרחיה מבוטחים פחות מאשר במדינות עשירות יותר. כך למעשה הם נותרים חסרי הגנה לגמרי מול ההשפעות של הרס הכדור, שנגרמו ברובם על ידי המדינות העשירות יותר – שדווקא נהנות מכיסוי ביטוחי רחב.

בשנה האחרונה נרשמו 700 אירועי מזג אוויר קיצוניים שהצריכו הפעלת ביטוח, לעומת ממוצע שנע סביב ה-500 ב-30 השנים האחרונות. חברות הביטוח מכינות את עצמן להמשך המציאות בה בני אדם יכולים לאבד את רכושם ברגע אחד ומציאות ביטוחים נרחבים לכיסוי נזקי "כח עליון". הפערים הכלכליים בעולם מבטיחים שבעתיד הנראה לעין רוב האוכלוסייה לא תבטח את עצמה, ותישאר מופקרת אל מול חסדי מזג האוויר המשתנה ללא היכר מול עיניהם.

אם לא המומחים, בעלי החיים הקופאים או השיאים שנשברים משני צידי הכדור ישכנעו את מקבלי ההחלטות על האמת והסכנה שמאחורי ההתחממות הגלובאלית, אולי תצליח לעשות זאת שורת המזומנים. העולם מאבד מאות מיליארדים בשנה בגלל נזקי מזג האוויר, אולי שווה להשקיע חלק ממנו בניסיון להשיב את האקלים לשפיותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ