בולעים אפצ'י? יש סכנה שתנקבו לעצמכם את הגרון

צעיר בריטי החניק עיטוש חזק במיוחד, שקרע חלקים מקנה הנשימה שלו והביא אותו לאשפוז של שבועיים. אז מה עושים עם העיטוש והמבוכה שאחריו? מתעטשים ומתנצלים

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנטגן עיטוש
איתן לשם
איתן לשם

האף מתמלא עקצוצים, אוויר ממלא את הריאות ועווית מוזרה משתלטת על הפנים – אין ספק, עיטוש הולך להתפרץ מכם בשניות הקרובות. מה תעשו? תתנו לו להתפרץ ואחר כך תתמודדו עם המבטים הנגעלים ומסך המחשב הרטוב, או תנסו "לבלוע" ולנצח אותו? אם אתם נמנים על הקבוצה השנייה, מחניקת העיטושים, כדאי שתכירו את הסכנות הגלומות בפעולה שנועדה למנוע מכם התבזויות-עיטוש. גבר בריטי בן 34 שניסה להחניק עיטוש, אושפז לשבועיים בבית חולים אחרי שניקב לעצמו את הגרון.

הגבר האלמוני, סגר את פיו ואטם את אפו כדי למנוע מהגוף את העיטוש. התוצאה היתה היווצרות כיסי אוויר שנתקעו באזור הלוע שלו, וגרמו למספר נקבים בקנה הנשימה. הוא הגיע לבית החולים אחרי שהחל להרגיש כאבים עזים בצוואר ושמע קולות פצפוץ, שבעזרת בדיקות נוספות התגלו כחבלות חמורות בצוואר ובגרון. הרופאים שטיפלו בו טוענים שאלה פציעות שהם רגילים לראות בתאונות דרכים ופציעות טראומה שנגרמות על ידי מכה חזקה או חתך מחפץ חד במיוחד.

התעטשות היא פעולת רפלקס של הגוף, שנועדה לנקות גירוי מסוים באף או בגרון. השרירים במערכת הנשימה והבטן מתכווצים במהירות, ואז משחררים אוויר בעוצמה רבה – עד לכדי 185 קמ"ש (שיא גינס לעוצמת עיטוש). אפילו כשמחניקים עיטוש, האוויר חייב להתפרץ ובהיעדר ברירה הוא יתפרץ פנימה, אל האיברים הרגישים שנקרים בדרכו.

בכלל, למרות סכנת הפצת המחלות שהתעטשות מביאה עמה, מומחים ממליצים פשוט לתת לאפצ'י להתפרץ. אם אתם מודאגים מבריאותם של הסובבים אתכם, עדיף כמובן להתעטש לתוך המרפק, וכך לא תעבירו את החיידקים הלאה בלחיצת היד הבאה. בכל הנוגע להתבזות שבעיטוש – מההתכוננות אליו ועד הקול הבלתי נמנע שמגיע בסיומו – עוד לא נמצאו ההוראות שיפחיתו מתחושת הכישלון האישי שמתלווה לכל התהליך.

הצעיר הבריטי, שהחניק עיטושים כל חייו לפי עדותו, השתחרר מבית החולים, למזלו ללא צורך בניתוח. אך השיעור שהעביר בעל כורחו לכלל העולם הוא ברור, אסור להתנגד לרפלקסים גופניים בסיסיים כי הם מתרחשים מסיבה מסוימת. אז בפעם הבאה שמישהו יתעטש על ידכם תוכלו להבליג על תחושת הרתיעה מהחיידקים שפיזר, ולומר לו בפה מלא יותר – לבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ