לספור עד 5 ולזהות גמל: המבחן שקבע שמצבו הקוגניטיבי של טראמפ "מעולה"

פרט למבחן בריאותי, הנשיא עבר גם בחינה קוגניטיבית שנועדה לבחון את מצבו. הפער בין הקלות של המבחן להצהרת רופאיו של טראמפ, הפך לבדיחה ברשת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דונלד טראמפ
צילום: Jeff Roberson/אי־פי
הארץ

"הנשיא במצב גופני וקוגניטיבי מעולה", הצהיר רופא הבית הלבן רוני ג'קסון אחרי הבדיקה הגופנית הראשונה של דונלד טראמפ כנשיא. צפירת ההרגעה לגבי רמת הקוגניציה של הנשיא הגיעה אחרי שהחלו לצוץ תהיות על מידת כשירותו של טראמפ, בעקבות אירועים שונים שבהם התבלבל במלים פשוטות כמו גם דברים שפורסמו בספר הסנסציוני "אש וזעם", שהציגו את הממשל כקפריזי וחסר שליטה. פרט למשקל עודף (זכר לדיאטה מבוססת ביג מק של הנשיא), אין בעיות מיוחדות שמונעות ממנו לתפקד - זו היתה השורה התחתונה של הבדיקות. אבל איך בדיוק בחנו את רמת הקוגניציה של הנשיא?

טופס המבחן, שאמור לבדוק את בריאותו הקוגניטיבית של הנבחן דלף לרשת ורמת הקושי שלו הפכה למושא ללעג ברשתות השונות. "צייר שעון", "חזור אחרי אותיות" ו"ציין מיהו הגמל ומיהו הקרנף" הן חלק מהשאלות שעזרו לרופא הבית הלבן לאבחן את טראמפ כ"נמצא במצב מצוין באופן מדהים". הבחינה אמורה גם לעזור לרופאים לאבחן אפשרויות של אלצהיימר, למרות שרופאים מומחים למחלה אומרים שלא ניתן לגלות אותה במבחן בודד אלא רק בסדרה מקיפה של בחינות והערכות.

המבחן לא אמור, ואינו יכול, לספק הערכה לגבי המצב הפסיכיאטרי של הנבדק – אלא רק להעריך את התפקוד הקוגניטיבי הבסיסי של מוחו. מענה על המבחן לא אמור לקחת יותר מעשר דקות, והפער בין הקלות שלו לבין קביעת הכשירות של הנשיא, ייצרה ממים הומוריסטיים רבים ברחבי הרשת. הנשיא, אגב, הוציא במבחן 30 מתוך 30 נקודות אפשריות. אתם מוזמנים לבחון כמה אתם תצליחו במבחן כאן:

המבחן הרפואי של נשיא ארצות הברית אינו מהווה חובה חוקתית, כפי שרבים חושבים, אך הפך לנוהג מקובל בשלושת העשורים האחרונים. למרות השקיפות המבורכת שפרסום הבדיקות משגרות לעולם, עובדים לשעבר בבית הלבן טוענים שלמעשה, לכל מי שמעורב בבדיקות יש אינטרס חזק להוציא אותן תקינות. מאחר וברגע שהנשיא ייאלץ לפנות את כיסאו, רובם ילכו בעקבותיו. ההחלטה על פרסום הבדיקות הגיעה במידה רבה אחרי נשיאותו של פרנקלין רוזוולט, שהסתיר את חומרת מחלתו – שהביאה בסופו של דבר למותו – מהציבור האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ