כך נראה זיהום הים: דייג מצא בקיבת דג מכסי פלסטיק, ניילון ומצת

סרטון שצילם דייג מקוסטה ריקה ממחיש את המצב המדאיג של דגים בימים ובאוקיינוסים השונים, עדות לזיהום הטבע החמור שיוצר האדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

העובדה כי מימי הים מזוהמים כבר לא מפתיעה אף אחד, בוודאי שלא את מי שנכנס לאחרונה לטבילה ונאלץ לנווט בין הררי פסולת פלסטיק, שקיות ניילון צפות או טמפונים שמגיחים עם כל גל. השפעת הזיהום על החיים בים קשה במיוחד ואפשר להמחישה בסרטון לא קל לצפייה שהעלה לרשת דייג מקוסטה ריקה. בטנו של הדג, מסוג מאהי מאהי (רעמתן כחלחל), הכילה מצבור גדול של פלסטיק: מכסי פלסטיק, חתיכות פלסטיק קטנות, שאריות ניילון ומצת אחד.

הדייג העלה את הדג בחכתו דווקא משום שנראה לו חולה במיוחד, כך לפי עדותו. כשפתח את הדג וצילם את כל הזיהום שהצטבר בו, הוא גילה את המקור למחלת הדג. מעבר לפגיעה העצומה בים, איכות המים והמפגע הסביבתי שבזיהום הימים ברחבי העולם, קיימים עוד שני נזקים - גם לדגים שאוכלים את כלי הפלסטיק, ובסופו של דבר לבני האדם שאוכלים דגים שמכילים שאריות פלסטיק, נפט וזיהומים אחרים. הסרטון מוכיח גם שהפלסטיק לא מתעכל או מוצא את דרכו החוצה ממעי הדגים, אלא מצטבר ומקצר את חיי הדג.

החודש הודיעה תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה, שעד שנת 2042 בריטניה תיגמל לחלוטין מפסולת פלסטיק, זאת לאחר שמחקר מצא כי בלא פחות משליש מהדגים שנלכדים בתעלת למאנש, נמצאו שרידי פלסטיק. על פי הערכות, מאז 1950 יוצרו 8.3 מיליארד טונות של פלסטיק, וחלקו הגדול לא בר מחזור וימצא את עצמו מושלך לאתרים לא ייעודיים.

פסולת הפלסטיק בימים ובאוקיינוסים, לצד דליפות נפט מרובות והאסון הגרעיני בפוקושימה, הובילו לפגיעה קשה בכמות ובאיכות הדגה, כשבין היתר מוקדם יותר השנה נלכד בחופי ארה"ב דגים שהכילו חומרים רדיואקטיבית מסוכנים לבריאות, שמקורם כנראה בחופי יפן. לפתע טבעונות לא נשמעת כרעיון כל כך רע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ