בנה טיל כדי לטוס לחלל ולהוכיח שכדור הארץ שטוח. הכישלון היה מהדהד מהצפוי

"מייק המשוגע" רק רצה להראות לכולם שהם טועים, וכינס את כל התקשורת במדבר מוהאבי לניסוי החגיגי. אחרי שנכשל בהצתת הטיל, נראה שהמיזם השאפתני נקבר סופית

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיל לחלל
מייקל "מייק המשוגע" יוז והטיל שלו
איתן לשם
איתן לשם

בזמן שהעולם כולו הביט למעלה בהערצה, והפנים שאילון מאסק - שוב - שינה את העולם כפי שאנו מכירים אותו ומעתה טיסות אזרחיות לחלל הן יעד אפשרי, ניסה מדען חובב לשגר את עצמו על טיל לחלל, ולהוכיח שכדור הארץ שטוח. למרות שתוצאות הניסוי שלו ידועות לכל ילד בכיתה ב' (ספוילר: כדור הארץ עגול), הניסוי של מייקל "מייק המשוגע" יוז ריתק כלי תקשורת מרחבי העולם, שהגיעו בסוף השבוע האחרון למדבר מוהאבי שבקליפורניה כדי לצפות בשיגור. בכל זאת, לא בכל יום זוכים לראות אדם משגר את עצמו לחלל.

שיגור לחלל לא היה אמנם (מייק המשוגע הסביר שמדובר ב"תקלה טכנית"). אך התגובות שלו לאחר הכישלון - "אני הולך לתבוע את המושל" - והמאמצים שקדמו לניסוי, הם לא פחות ממדהימים.

סיפורו של יוז והטיסות הפרטיות לחלל החל ב-2012, אך רק מ-2015 הוא החל לעסוק ברצינות בבנייה ובשיגור של טילים במטרה להוכיח לעולם את שקר כדור הארץ העגול. השיגור הנוכחי היה אמור להיות רק קדימון לשיגור שיתרחש לקראת סוף השנה, בו עתיד יוז להמריא בכדור פורח ולהשתמש בטיל מיוחד כדי לעלות מעט מעל האטמוספרה, לצלם את הכדור ו"להוכיח" שהוא למעשה אינו כדור כלל.

אלא שפרט לתקלות טכניות, יוז נתקל גם בקשיים פרוצדוראליים, כמו סירוב של השלטונות להתיר את הניסויים שלו, ובמהמורות כלכליות. חשבון גיוס הכספים שפתח לטובת פרויקט "Flat Earth Research" הציב לעצמו יעד של 10,000 דולר, אך הצליח לגייס מאה דולר בלבד (מי שמעונין לתמוך במטרה יכול לעשות זאת כאן).

אחרי הכישלון הנוכחי, ולאור העובדה שלטובת הניסוי הסופי דרושים 2 מיליון דולר, נראה ששאיפות החלל של יוז נקברו סופית. זאת למרות שהטילים הקודמים שייצר הצליחו להמריא, ואחד מהם אפילו נסק לגובה של 400 מטר. את הסתירה בין העובדה שהתבסס על מדע כדי לבנות את טיליו, אך לא מאמין למדע בכל הנוגע לצורת כדור הארץ, פתר יוז בכך ש"טילים זה לא מדע, אלא נוסחאות פשוטות. מדע הוא לא יותר ממדע בדיוני, ואף אחד לא יכול להוכיח את אמינותו".

"אני אדם בן 61, זקן ועייף", הוא מסר למעריציו ומאמיני תאוריית הכדור השטוח ברחבי העולם אחרי הניסוי הכושל, רגע לפני שפנה לתקוף את הרשויות בארה"ב שלטענתו מערימות עליו קשיים כדי "לכסות על השקר שלהם". אז אולי יוז כבר לא יגיע לחלל ולא יוכיח את כולנו על טעותינו, אבל יש לזכור ולהזכיר שגם אילון מאסק עבר אינסוף כישלונות והתרסקויות בטרם יכול היה להישען לאחור בחיוך ולומר "אמרתי לכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ