תמונה נדירה מציגה אטום בודד ומרהיב לעין הבלתי מזוינת

צילום של סטרונציום כלוא במלכודת יונים ומואר בלייזר מיוחד, שנתפס במצלמה רגילה לחלוטין, זכה בתחרות לצילומים מדעיים והפך לפתע את הפיזיקה לוויזואלית מתמיד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אטום בודד
הנקודה הקטנה והחיוורת במרכז התמונה: אטום סטרונציום בודדצילום: אוניברסיטת אוקספורד
הארץ

תמונה של אטום סטרונציום בודד הכלוא בשדה מגנטי של מלכודת יונים זכתה בתחרות הצילומים המדעיים של המועצה להנדסה ולמחקר בבריטניה. המתכת סטרונציום אמנם עשויה מאטומים יחסית גדולים, אך העובדה שניתן לראות את האטום בעין בלתי מזוינת הופכת את התמונה לבעלת מימדים היסטוריים.

"אטום בודד כלוא במלכודת יונים" של דייויד נדינגר צולמה דרך זכוכית של תא ואקום, בעזרת עדשה רגילה בשוט בחשיפה ארוכה. הטכניקה בה השתמש הצלם הציבה שתי אלקטרודות במרחק שני מילימטר אחת מהשנייה, שהחזיקו את הסטרונצים כמעט ללא תזוזה בזמן שהואר עליו אור לייזר כחול-סגול.

"הרעיון שניתן לראות אטום בודד בעין בלתי מזוינת נראה לי כמו גשר מדהים בין העולם הקוונטי הזעיר, אותו ניתן לראות רק במיקרוסקופ, לבין העולם המציאותי", אמר המדען-צלם אחרי זכייתו בפרס הראשון. "הפרס האמיתי שלי", הוסיף, "היה לראות לפתע את הנקודה הקטנה והחיוורת במרכז התמונה".

האטום ניתן לזיהוי בעין רגילה משום שהוא סופג ומקרין חזרה את האור שנורה אליו מהלייזר המיוחד. סטרונציום, כאמור, נמנה על משפחת האטומים "הגדולים" והרדיוס שלו נע בסביבות ה-250 פיקו-מטר (מיליונית של מיליונית מטר). הוא נמצא גם בשימוש מסחרי בתוך השעונים האטומיים היקרים מאוד, שמשתמשים בקרינה שנוצרת מסיבובי האלקטרונים סביב האטום כדי להזיז את המחוגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ