כפפות איגרוף רומאיות עתיקות נמצאו במבצר באנגליה, לצד מכתב שדרש "בירה לחיילים"

החפצים התגלו בצפון אנגליה, שם שהה הלגיון הרומאי לפני כמעט 2000 שנה. כדי להעביר את הזמן ולשמור על כושר, החיילים התאמנו באיגרוף ושתו לא מעט אלכוהול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כפפות איגרוף רומאיות שנמצאו בצפון אנגליה
כפפות איגרוף רומאיות שנמצאו בצפון אנגליהצילום: קרן וינדולנדה
הארץ

עולם הארכיאולוגיה נרעש ונרגש בגלל שתי כפפות איגרוף שנמצאו באתר חפירות באנגליה. אם העובדה שפרופסורים עם מברשות אבק יתרגשו מאביזר ספורטיבי נראה מעט תמוה, אז התמונה מתבהרת כשמגלים שהכפפות היו שייכות לחיילים רומאים. הכפפות נמצאו במבצר וינדולנדה בצפון אנגליה, מעט דרומית לחומת אדריאנוס והגבול עם סקוטלנד. שתי הכפפות העשויות עור שונות מאוד מכפפות איגרוף מודרניות, בכך שהן לא מכסות את כל היד אלא רק חלק קטן יחסית של כף היד.

הארכיאולוגים מעריכים שהכפפות מולאו על ידי חומרים טבעיים, ששימשו כבולמי זעזועים, והיוו כלי אימון עבור המתאגרפים הרומאים שהיו חלק מהלגיון הרומי שהוצב באנגליה. שתיהן נמצאו במצב מצוין, אך למעשה הן לא שייכות לאותו זוג. אחת הכפפות יוצרה מרצועת עור אחת, ולמרות שהיתה ישנה ובלויה יותר נשמרה על ידי בעליה, כנראה בגלל הערך הסנטימנטלי.

איגרוף בצבא הרומי היווה דרך לשמור על כושר ויכולות קרביות, והקרבות נערכו לעתים קרובות מול קהל לא קטן. קיומן של כפפות איגרוף רומאיות היה ידוע לחוקרים הודות לתגליפים ופסלים רבים בהם הופיעו, אך זו הפעם הראשונה שכפפות כאלה נמצאו. התגלית נמצאה כבר בנובמבר האחרון, אך רק ביום שלישי נחשפה לציבור הרחב שיוכל לחזות בפריטים בתערוכה מיוחדת במוזיאון וינדולנדה.

יחד עם הכפפות נמצאו עוד מספר רב של פריטים מעניינים במבצר. בנוסף לפריטי אמנות וחרבות רומיות, נמצאו גם 25 מסמכי עץ כתובים בדיו. המסמכים העתיקים, שמתוארכים לשנים 85-92, נמצאו כשלושה מטר מתחת לפני האדמה. באחד המכתבים פונה אחד החיילים למפקדו ומבקש חופשה, ובאחר שנשלח לרומא הפיקוד מבקש עוד בירה, כי אחרת "לא אוכל יותר לשלוט על האנשים פה".

אחד ממסמכי העץ שנמצאו במבצרצילום: קרן וינדולנדה

המכתבים, כמו כפפות האיגרוף והחרבות, נמצאו במצב מצוין הודות ללוח הבטון שהניחו הרומאים אחרי שעזבו את המבצר. מעבר להבנה שהתגליות מעניקות לגבי אופי החיים של הלגיון הרומי הפרוש בפרובינציות, ישנה גם הקלה מסוימת בידיעה שגם לפני כמעט אלפיים שנה מה שעניין את בני האדם היה בירה ואיגרוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ