אין כלום כי לא היה כלום: סטיבן הוקינג מסביר מה קרה לפני המפץ הגדול

"זה פשוט ומסובך בו זמנית", ניסה האסטרופיזיקאי המפורסם סטיבן הוקינג לפרש את התיאוריה שלו למה שקדם למפץ הגדול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטיבן הוקינג
הוקינג מתבסס בתיאוריית הכלום שלו על תיאוריית היחסות של איינשטייןצילום: AFP
הארץ

"אין שום דבר דרומית לקוטב הדרומי, וכך גם לא היה שום דבר לפני המפץ הגדול", זו התגובה של הפיזיקאי זוכה הפרסים סטיבן הוקינג לאחת השאלות הקשות שמטרידות את עולם המדע – מה קדם למפץ הגדול? הוקינג טוען בתשובה סיינפלדית מוחצת כי לפני המפץ היה פשוט כלום. "זה פשוט ומסובך בו זמנית", הוא ניסה להבהיר בראיון לאסטרופיזיקאי ניל דה-גראס טייסון במסגרת התוכנית "star talk".

בעוד רוב מוחלט של הפיזיקאים מסכימים על עובדת המפץ הגדול, שהתחיל את כל היקומים בעזרת פיזור אטומים לכל עבר, השאלה מה קדם לו ממשיכה לפלג את החוקרים. בניגוד למדענים אחרים שטוענים שטרם המפץ הגדול התרחשה קריסה של כמה יקומים ומהם נוצר היקום כפי שאנחנו מכירים, הוקינג טוען שהמפץ הוא אכן ראשית הכל ולפני לא היה דבר. גם זמן לא היה קיים לפניו, לפי האסטרופיזיקאי והתיאורטיקן הבריטי.

הוקינג מתבסס על תיאורית היחסות של איינשטיין, שטענה כי נוצר רצף זמן-חלל שאינו שטוח אלא מעוצב על ידי החומר והאנרגיה שבו. המשוואות של איינשטיין צופות כי בראשית היקום כל החומר והאנרגיה היו דחוסים בנקודה אחת קטנה, אך לא מציעות קשר למה שקרה לפני או אחרי המפץ. הוקינג טוען כי משום שהמשוואות לא מציעות פתרון לאירועים טרם המפץ, אז כנראה שלא היו כאלה.

ההסבר של הוקינג, מסובך להבנה ככל שיהיה, מצטרף לתיאוריות נוספות שמנסות לברר מה היה פה לפני המפץ הגדול. בנוסף לתיאוריית הכלום ולתיאוריית קריסת היקומים, קיימת התיאוריה המרתקת של פרופסור פטריק ג'ונסון מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, שטוען שהכל התחיל בכלל בגלל מלחמות כוכבים, שהובילו בסופו של דבר למפץ הגדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ