אפל, הסינים ולהתנהג בנימוס: הצצה לדפי התדרוך של צוקרברג

הדיווחים לקראת השימוע של מארק צוקרברג בקונגרס סיפרו כי מנכ"ל פייסבוק עבר הכנה מדוקדקת ויסודית. צלם עיתונות זריז תפס את דפי התדרוך שהונחו לפניו, בהם שלל תשובות וטיעונים מרתקים

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחברת של צוקרברג
דפי התדרוך של מארק צוקרברג לשימוע בקונגרסצילום: Andrew Harnik/אי־פי
איתן לשם
איתן לשם

השימוע בן חמש השעות של מארק צוקרברג בפני הוועדה המיוחדת של הקונגרס לבחינת דליפת המידע מפייסבוק, ממשיך לכבוש את הכותרות. המנכ"ל והמייסד של החברה ידוע כאדם שדיבור בפני קהל היא לא המשימה האהובה עליו, וככזה עבר הכנה מדוקדקת על ידי מומחים בטרם הגיע להעיד.

הרשת הגיבה בעוקצנות כלפי צוקרברג, שבחלקים רבים מעדותו נראה לחוץ מאוד, על סף הרובוטי. בין כל התנועות המדודות והחיוכים המתוכננים מראש, היה רגע אחד שהצליח לשבור את מעטה ההכנה של מייסד הרשת החברתית הגדולה בעולם. צלם סוכנות הידיעות אי-פי היה חד וממוקד, והצליח לתפוס את הקלסר של צוקרברג במהלך הפסקה מהדיונים.

התמונה, בה נראים שני דפים ובהם הערות לקראת העדות, הפכה מהר מאוד לסחורה חמה עבור כל מי שרוצה לדעת איך מלך עמק הסיליקון (ואולי העולם) חושב. ההערות בשני הדפים (שלפניהם ואחריהם ישנם רבים אחרים) מוכיחות עד כמה עמוקה ויסודית היתה ההכנה שעבר, ומציעות לו תשובות אפשריות לסוגי שאלות שונים. למשל, על השאלה ההיפותטית אם הוא שוקל להתפטר נכתב שם: "אני לא בורח מאחריות, הקמתי את החברה ואתקן אותה".

ההערות מתייחסות לסוגיות נוספות, כמו הטענות על השתלטות על שוק הפרסום, להם מגיב צוקרברג כי "מתוך שוק של 650 מיליארד דולר, לנו יש נתח של 6% בלבד". טענה זו אינה נכונה, בלשון המעטה, כשפייסבוק מחזיקה מעל 20% מההכנסות ממכירות פרסומות ברשת בארצות הברית ב-2017.

צוקרברג במהלך עדותו צילום: Andrew Harnik/אי־פי

הערה נוספת מתייחסת לרגולציה החדשה שהאיחוד האירופי אמור להשית על פייסבוק בחודש הבא, עליה כתב צוקרברג בהערותיו: "החוק ישנה דברים מסוימים, ואנחנו עובדים עליו. אל תאמר שכבר עשינו את כל ההכנות הדרושות לחוק". גם לטענות על פירוק אפשרי של פייסבוק הוא בא מוכן עם טענת מחץ בדמות "פירוק פייסבוק יחזק את האחיזה הסינית באינטרנט".

לצד אזכורים נוספים של גיוון בחברה "3% אפרו-אמריקאים, 5% היספנים", ישנן שתי הערות שמעידות יותר מכל על אופיו של האיש ואופיה של החברה אותה הוא מנהל. "אם תותקף, לדחות זאת בנימוס ולומר: אנחנו לא כאלה", נכתב שם כמעין תזכורת להתנהגות אנושית. ההערה השנייה נוגעת לאפל ולמנכ"ל שלה טים קוק, שתקף לאחרונה את פייסבוק בעקבות פרצות האבטחה. "ישנן הרבה עדויות על שימוש לרעה במידע שאוספת אפל, ולא ראיתי את אפל מודיעה על כך למישהו".

פרט למגוון ממים ברשתות החברתיות, צוקרברג קיבל ביקורות חיוביות מאוד על הופעתו בפני הקונגרס. מבט על שני עמודי ההערות שהכין לעצמו מבהיר שההופעה אינה ספונטנית כלל ושמאחורי התשובות המוכנות מסתתר אלגוריתם מתוחכם שיודע הרבה יותר ממה שהוא מגלה. נשמע מוכר.

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ