הווטרינרים בבריטניה מנסים להילחם בבעלים שלא מחסנים כלבים מחשש לאוטיזם

בעלים מתנועת ה"אנטי וקס" פוחדים שכלביהם עלולים לפתח אוטיזם בעקבות החיסונים. הווטרינר הבריטי הראשי הוציא הודעה והמדע גויס למאבק, אבל תיאוריית הקונספירציה שמטרידה הורים כבר 20 שנה הגיעה כעת גם לכלבים

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
fkcho
המחלות נעלמות בגלל החיסונים, והעילמותן מעודדות את המתנגדות לחיסונים. מלכוד 22צילום: Tina Fineberg / AP/ טינה פ
איתן לשם
איתן לשם

אין שילובים הרבה יותר מסוכנים מתיאורית קונספירציה מתובלת בחרדה רפואית עם קורטוב מחקר מזויף. אחד השילובים ההרסניים הללו היא התפיסה לפיה חיסונים לתינוקות עלולים לפתח אוטיזם, תפיסה שגרמה נזק הסברתי עצום שמשרדי בריאות ברחבי העולם נלחמים בו עד היום. כעת, הקונספירציה הזו זלגה מעולם התינוקות והגיעה אל הכלבים. חברים בתנועות המתנגדות לחיסונים הפסיקו לחסן את כלביהם מחשש שיפתחו אוטיזם. התנועה הזו, שהחלה בארצות הברית, כבר הגיעה לבריטניה והפכה נפוצה עד שמשרד הבריאות הבריטי הוציא הודעה לפיה "לכלבים אין אוטיזם".

ההצהרה המעט מוזרה הזו הגיעה בעקבות מבול תגובות לפוסט של תכנית הטלוויזיה "בוקר טוב בריטניה" שחיפשה אנשים שאינם מחסנים את כלביהם מחשש לאוטיזם, אחרי שהעניין הפך לתופעה מטרידה. לצד תגובות נזעמות של גולשים רבים שהפצירו בתכנית "לא לשתף פעולה עם חבר 'כת האנטי חיסונים'", הגיבו אנשים רבים שהעידו על עצמם כ"סרבני חיסון" שחוששים מהשפעות החיסונים על כלביהם.

בעקבות כך הזדרזו וטרינרים רבים, כולל הווטרינר הראשי של הממלכה, להודיע שאין כזה דבר "אוטיזם לכלבים" ושלחיסוני הכלבים בוודאי אין קשר להופעת הפרעה כזו. חיסוני כלבים – ביניהם החיסון המשולש שניתן לגורים – הצליחו למנוע מחלות רבות וקטלניות שעדיין פעילות אצל כלבים, בהן פרוו וכלבלבלת שנמצאות בשליטה בזכות תפוצת החיסונים.

"הסיבה היחידה שאנחנו רואים ירידה דרסטית בתפוצת המחלות הקטלניות הללו, היא תפוצתם הרבה של החיסונים נגדן", הסביר סגן נשיא התאחדות הווטרינריים בבריטניה. "אי מתן חיסון מסכן את הכלב, מסוכן לכלבים אחרים ולא חוקי", ניסה להסביר ולהרגיע את בעלי הכלבים המודאגים. "לכל חיסון יש סיכון מסוים, אך התועלת עולה עשרות מונים על אותו סיכון".

האיש שקישר בין חיסונים לאוטיזם הוא ד"ר אנדרו וייקפילד שפרסם ב-1998 מאמר בנושא שהרעיד את עולם הרפואה. מאז מחקרו נשלל, הוקע בשל חוסר המקצועיות שלו ו-וייקפילד הופשט מכל תאריו הרפואיים. כל זה לא מנע את התפשטות התיאוריה, וחשיפת אלפי ילדים למחלות מסוכנות בגלל שהוריהם מנעו מהם את החיסונים המתאימים.

בישראל חלה חובה על בעלי הכלב לחסנו בכל שנה נגד כלבת, שעלולה לפגוע בבני אדם, אך אין חובה לתת את החיסון המשושה שמגן עלה כלב ממחלות מסכנות חיים רבות שאינן יכולות לעבור לבני אדם. התנועה המתנגדת לחיסונים מעלה את סוגיית דעיכת המחלות כהוכחה להפרזה בחשיבות החיסונים השונים, אך ירידה זו מגיעה הודות לתפוצה הרחבה של החיסונים. במקרה העצוב של הקשר חיסונים-אוטיזם נראה שהאבן שנזרקה הניעה אדוות רבות של טיפשות, שכעת הגיעו גם אל חברינו הטובים ביותר. מסכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ