איתן לשם
איתן לשם

סין ביצעה צעד חשוב בדרך להנחתת משימה מאוישת על הצד הרחוק של הירח. המשימה הראשונה, אך הקריטית להצלחת משימה כזו, היא ביסוס אפשרות קשר בין החללית (מאוישת או גשושית) על צדו המרוחק של הירח לבין כדור הארץ. שלשום (שני) עשו הסינים את הצעד הזה, כששיגרו את לוויין התקשורת "גשר מגפיי" שאמור להתמקם בזווית שתאפשר קשר כזה.

הלוויין שוגר בשעה 05:28 זמן מקומי, ממרכז שיגור הלוויינים שיצ'אנג שבדרום-מערב המדינה. 25 דקות אחרי שיגורו הוא ניתק מהטיל עליו הורכב, פרש את הפאנלים הסולאריים שלו ונכנס למסלול המיועד. "השיגור הוא הצעד הראשון בדרך להגשמת המטרה שלנו, להיות המדינה הראשונה שמבצעת נחיתה רכה בצדו האחר של הירח", אמר לסוכנות החדשות הסינית זאנג ליואה, מנהל תוכנית הלוויינים בסוכנות החלל במדינה.

אף חללית לא נחתה בעבר בצדו האחר של הירח, בעיקר בשל בעיות תקשורת אותם אמור לפתור הלוויין החדש. סין מבקשת להנחית משימה כזו עוד השנה, למרות הסיבוכים הרבים הקשורים בה. תמרונים מסוכנים, "שבירה" בסמוך מאוד לירח כדי ליהנות מכוח הכבידה שלו ושיוט למרחק של 255 אלף ק"מ מכדור הארץ, הם רק חלק מהמכשולים שצפויים לסינים בהגשמת מטרתם.

למרות שמו הפופולרי, הצד האפל של הירח אינו אפל כלל. למעשה, הוא הצד המואר יותר. התמונות הראשונות שצולמו אי פעם מהצד הזה הן של החללית הסובייטית לונה 3, שיצאה למשימה להקפת הירח ב-1959. כעת, הלוויין "גשר מגפיי" (מקור השם מאגדת עם סינית) יבצע בדיקות במשך חצי שנה, ורק אז – אם הכל יתקדם כשורה – תצא המשימה הסינית לכיבוש הצד הרחוק של הירח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ