70 שנים אחרי הפגזת האלטלנה: המכתב של ניצול הספינה מפורסם במלואו

מכתב תגובה שהגיע למערכת הארץ ב-1971 ודרש "להסיר את תו המורדים מאנשי אלטלנה" לא פורסם מעולם, וכעת - 70 שנים אחרי שהופגזה - הוא זוכה לראות אור במלואו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלטלנה
"במיוחד כואב לי, שלאנשי אלטלנה מודבק התו של מורדים נגד ממשלת ישראל ומדינת ישראל"צילום: הנס פין / לע"מ
הארץ

בסוף השבוע האחרון פרסם עופר אדרת מכתב תגובה שלא פורסם מעולם, של ניצול מאניית אלטלנה שהגיב למאמרו של יגאל אלון מה-30 ביולי, 1971. על פי עשרות התגובות - ולא פחות מכך ההתקוטטויות בין המגיבים - ניתן להסיק שגם עשרות שנים אחרי, "הפגז הקדוש" שכמעט הביא למלחמת אחים במדינה הצעירה עדיין מחולל כאב ופילוג. במאמרו ניסה יגאל אלון (שהיה שר החינוך בזמן כתיבת המאמר) להדוף את הטענות שהופנו כלפיו, כאילו מטרת הפגזת האוניה מול חופי תל אביב נבעה ממניעים פוליטיים.

מכתב התגובה של שמואל פלדמן נשלח למערכת "הארץ" ב-2 באוגוסט 1971, אך מעולם לא פורסם. 70 שנים בדיוק אחרי שהאנייה הגיעה לחופי כפר ויתקין ואחת הפרשיות העגומות בתולדות ישראל נולדה, אנחנו מפרסמים את המכתב במלואו. השאלות הנשאלות במכתב תלויות באוויר, והשנים שעברו הותירו אותן ללא איש שיענה עליהן.

המכתב המלא, כפי שנשלח למערכת "הארץ":

לכבוד
מר יגאל אלון
א.נ.,

כאיש "אלטלנה" אני מרשה לעצמי להביע בכתב את השגותיי למאמרך בעיתון הארץ מיום ו' בתאריך 30.7.71

הדחיפה להביע את השגותיי נובעת משני קטעים במאמרך שאני מצטט:

א. "נמסר לי אז, כי הנהגת אצ"ל מתכוונת להוריד את באי "אלטלנה" לחוף, כשהם מזוינים, ויחד עם אנשי אצ"ל, שערקו מיחידותיהם בצה"ל ואוהדיהם בתל אביב, להשתלט בכוח על העיר".

ב. "בינתיים, תחת חיפוי אש עשו אנשי "אלטלנה" הכנות אחרונות לנחיתה בכוח".
אינני מנסה להטיל ספק בכנות דברייך כאיש צבא באותה תקופה, כפי שהובאו במאמרך הנ"ל ומצוטטים לעיל, אולם כאן שורש הטרגדיה של אלטלנה, אנשיה, קרבנותיה והנשק שהיה בה, היות ונמסרו לך דברים בלתי נכונים - בהסתמך על הציטוטים לעיל- הסותרים את העובדות כפי שאני, איש אלטלנה הייתי עד להן.

ואלה העובדות הידועות לי:

א. באנייה אלטלנה היו קרוב לאלף איש, משארית הפליטה באירופה, שרובם עברו אימון צבאי.

ב. כמעט רוב אנשי אלטלנה הורדו בחוף כפר ויתקין ללא נשק או ציוד צבאי אחר, אפילו ללא החפצים האישיים שלהם והועברו באותו לילה למחנות הסוכנות בסביבות בית- ליד.
שאלותיי הן: א. האם, עם כל הדעות האישיות שלך על מפקדת אצ"ל, אתה מאמין, שמפקדה זאת הייתה מתכננת "מרד" נגד ממשלת ישראל ומותרת על כאלף חיילים מאומנים ומורידה אותם לחוף ללא נשק אישי וציוד צבאי אחר?

ב. האם בשביל לבצע "מרד" נגד ממשלת ישראל, היתה מפקדת האצ"ל מביאה את האנייה ל"כפר ויתקין", שהוא לכל הדעות, מבחינת האוכלוסייה, לא היה מהאוהדים של האצ"ל? האם למטרת ה"מרד" לא היה הגיוני יותר להביא את האנייה לחוף נתניה למשל, שבה מספר אוהדיה של האצ"ל היה רב יותר, או לכל חוף שומם אחר הנוח לנחיתה, (כידוע לך, האנייה הייתה אניית נחיתה ושירתה במלחמת העולם השנייה במשימות כאלה) ואת אנשיה להוריד עם נשק ביד?

מסקנותיי האישיות מהטרגדיה של אלטלנה היו בזמנו וכעת עוד התחזקו יותר, לאור המאמר שלך והציטוטים ממנו, כפי שהבאתי לעיל, שהבעיה לא הייתה תכנון של מרד מטעם אצ"ל נגד המדינה, אלא הרצון לחיסול גוף פוליטי יריב להנהגה, שהייתה קיימת, להדביק לאצ"ל תו של מורדים במדינת ישראל, שזה עתה קמה, ובצורה זאת לנסות לחסלו מבחינה פוליטית. יש לציין שהתכסיס בחלקו הצליח.

במיוחד כואב לי, שמהמאמר הנ"ל בעיתון הארץ משתמע, שלאנשי אלטלנה, ש-99.9% מהם היו שרידי מחנות ההשמדה של הנאצים, פרטיזנים או חיילים וקצינים בצבאות הברית, שנלחמו נגד הנאצים ובאו להילחם לתקומת מדינת ישראל ושחרור ארץ ישראל והביאו איתם לא רק נשק ותחמושת אישית עבורם, אלא לעוד כ- 5,000 חיילים עבריים נוספים, מודבק התו של מורדים נגד ממשלת ישראל ומדינת ישראל בראשית תקומתה ובזמן קיום של מלחמת השחרור.

מר יגאל אלון הנכבד! כאסמכתא כביכול, שהיו יריות מאלטלנה הנך מביא את שמו של חייל צה"ל פסח ולודינגר ז"ל ועוד שניים שנפצעו. אינני מטיל ספק בעובדה זו, אולם האם הוכח שהנ"ל באמת נפגעו מאש שנורתה מהאנייה? לעומת זאת אני מזמין אותך להשתתף עם אנשי אלטלנה ביום הזיכרון לחלליה ותיווכח כמה זמן ייקח לך לעבור את כל הקברים. במיוחד הייתי מבקש שתתעכב על יד קברו של שלמה קוטנובסקי ז"ל נער בן 17 או 18 שכל שנות המלחמה עברו עליו תחת הנאצים, ניצל בנס, נשאר שריד יחיד מכל משפחתו ודווקא הוא צריך היה להיפגע ולמות מכדור יהודי. הריני מרשה לעצמי להבטיח לך, שבמידה ותחליט להשתתף ביחד עם אנשי אלטלנה ביום הזיכרון לחלליה, תתקבל במלוא הנימוס הראוי למעמדך היום.

בקשר לפגז, שפגע באלטלנה, שלפי דברייך לא זאת הייתה כוונתך בעת שנתת את הפקודה לפתוח בהפגזה, תרשה לי לשאול האם הוקמה אז וועדת חקירה מטעמך על אי ביצוע מדויק של פקודותייך, ובאם כן, והיות ועברו כבר שנים כה רבות מאז אולי אפשר גם לפרסם את תוצאות החקירה הזו?

לבסוף תרשה לי לפנות אלייך בבקשה, שבאם היא תתקבל על ידך, אולי בכל זאת יסתיים הוויכוח המר כל פעם שהוא מתעורר מחדש לאחר כל כך הרבה שנים, לזמן ביחד את כל הגורמים משני הצדדים, שהיו קשורים באלטלנה לוויכוח פתוח בטלוויזיה, שימשך 3 שעות או 5 שעות (יהיו הרבה מאזינים לוויכוח כזה), אני מצדי הייתי מציע לצמצם את הוויכוח למספר שאלות יסוד הקשורות בפרשה זו ואלה הן:

א. האם ממשלת ישראל ידעה שאלטלנה עמדה להפליג מצרפת ועומדת להגיע לחופי הארץ עם חיילים ונשק, והאם התנגדה לכך לפניי שהספינה הפליגה מצרפת?

ב. מי קבע את מיקום עגינתה של האנייה בחוף?

ג. האם ההסכם שנחתם ב- 1.6.48 בין נציג שר הביטחון מר י. גלילי ובין מפקד האצ"ל מר מ. בגין (כפי שמובא במאמר שלך), קבע גם מועד סיום העברת- אני מצטט ממאמרך- "כל הנשק והציוד המלחמתי שבידי הארגון הצבאי הלאומי ימסרו לצבא הגנה לישראל, לרשות הפיקוד העליון...".

ד. מה היה בהסכם הנ"ל בנוגע לאצ"ל בירושלים. הרי ידוע שבירושלים המשיך להתקיים האצ"ל עד ספטמבר 1948 באופן חוקי גם מבחינת ממשלת ישראל דאז, ומאיזה מקורות היה צריך האצ"ל בירושלים לקבל נשק. הרי ידוע, שבאותה תקופה גם צה"ל וגם אצ"ל לא סבלו מעודף נשק.

שמואל פלדמן.

וכאן מאמרו של יגאל אלון, כפי שפורסם בהארץ ביום ה-30 ביולי 1971:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ