שיהודי ילך לכלא כי תקף אדם שחור? למה מי מת

היומית - כל מה שצריך לדעת על מה שקרה היום ועל מה שידברו מחר

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מהסרטון, ובו נראה אחד ממבצעי הלינץ' בועט בזרהום השרוע על הרצפה
רוית הכט
רוית הכט

היום ביומית: בית המשפט זיכה שני משתתפים בלינץ' נגד מבקש המקלט בבאר שבע (ובאמת, למה מי כבר מת). ישראל כץ ומיקי זוהר מפיגים את תוגת הקורונה. ארבעה מומחים, ביניהם אפידמיולוג וזוכה פרס נובל לכימיה, אומרים: די בשיעור הדבקה של 5-15% כדי שהמגיפה תדעך, הסירו את המגבלות.

הנאשם שמבה (עומד משמאל) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

סליחה טעות

הבטום זרהום היה מבקש מקלט אריתראי בן 29 שנסע לבאר שבע כדי לחדש את אשרת השהייה שלו ושהה בתחנה המרכזית בעיר בזמן שמחבל פתח באש, הרג חייל ופצע אזרחים נוספים. תשעה ישראלים, בהם חיילים, סוהרים ואזרחים, שהניחו כי הוא המחבל, בעטו בו, הטיחו בו כסא וספסל והיכו אותו בקת רובה. בסופו של דבר הוא מת מירי של אנשי הביטחון, לאחר דקות ארוכות שבהן גסס ולא הוגש לו סיוע. היום זיכה בית המשפט המחוזי בבאר שבע שניים מהנאשמים בהכאתו.

הפרקליטות טענה כי הנאשמים היו יכולים להבחין "בין נטרול מחבל או מי שנחזה להיות כזה ובין תקיפת אדם חסר ישע". השופט כתב על כך: "חוששני שהתייחסות כזו אולי נכונה ביחס למציאות אוטופית, שבה ניתן להבחין בנקל בין טוב לרע ובין עמית לטורף, אבל היא חוטאת למציאות הריאלית ולעולם המעשה, ואינה משקפת כראוי את הנסיבות המורכבות של הסיטואציה הקשה, שאליה נקלעו שלא בטובתם האנשים שהיו בתחנה המרכזית בבאר שבע בערב הפיגוע".

עולם שבו חפים מפשע לא עוברים לינץ' ולא מתים סתם כי הם בצבע הלא נכון הופך "למציאות אוטופית". במציאות הריאלית ובעולם המעשה יש אחד שלא ישקף עוד את הנסיבות המורכבות של "הסיטואציה הקשה". הבטום זרהום שנקלע אליה "שלא בטובתו".

כץ בוועדת הכספים, היוםצילום: עדינה ולמן/דובורת הכנסת

מהנעשה בוועדת הכספים 

בתוך הבאסה המעיקה והכבדה של כל סיפור הקורונה הזה, אפשר מדי פעם ליהנות בכל זאת מכמה רגעי חן. מקור בלתי אכזב להם הוא פארסת הדיונים בכל הקשור למגבלות ולתקנות. דיונים אחרים בנושאים לא מצחיקים כלל כמו קריסה כלכלית יכולים גם הם להצמיח משהו. פנינה מיוחדת בז'אנר היא מלחמות שר האוצר ישראל כץ ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר (בפרק הקודם כץ אמר על זוהר: "אין לי ספק שדרכו תוביל אותו לכישלון פוליטי ומקצועי", וזוהר אמר על כ"ץ: "אוי לה להתנשאות האשכנזית").

והיום: כץ מאשים את זוהר בדיון בוועדת הכספים על חוק פיצוי כלכלי שהוא פועל למען בן דודו, בעלים של אולם אירועים, ואף הטיח בו: "אתה עוד תגיע לוועדת האתיקה". זוהר בתמורה האשים את שר האוצר בניתוק ואמר "יכול להיות מאוד שצריך לקרוא לראש ממשלה לבחון את המשך כהונתו של ישראל כץ כשר האוצר".

מפלגת שלטון שיכורת כח השוקעת בעיוורונה בריבים פנימיים באמצע משבר לאומי חסר תקדים. למישהו זה מזכיר משהו?

מומחים אומרים לא לסגר

ארבעה מומחים, ביניהם אפדמיולוג, פיזיקאי וזוכה פרס נובל לכימיה, אומרים לא לסגר: המגיפה תדעך כשאחוז הנדבקים יגיע ל-15-5% מהאוכלוסייה בלבד.

הצוותים הרפואיים מדווחים על תשישות, שחיקה ועומס. האחיות פתחו בשביתה. הנה משהו שניתן לעשות לפני הגל השלישי.

זהו מאמר חשוב של אחות טיפול נמרץ בשביתה. לא כסף אנחנו רוצים, היא אומרת, אלא עוד תקנים כדי לטפל בכם.

חכו עם המחשבות האובדניות. חופי הים לא נסגרים.

והאם הקואלות הן אלו שימגרו את הכלמידיה?

"המנה של פפי" ב"שמחה וששון"צילום: ערן לאור

📺 מה לראות

אריאנה מלמד מתלהבת משאול אמסטרדמסקי ב"משחקי כיס".

📷 איפה לבקר

תערוכת צילומיו של אלכס ליבק בגלריה בסיס בהרצליה.

🥙 איפה לאכול

להיות ג'סמינו או איל שני? ב"שמחה וששון", דוכן פיתות תל אביבי חדש, האקס פקטור בא בכלל מחוץ לפיתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ