ליברמן צודק, למי מאיתנו לא קרה במקרה דבר כזה?

ניב הדס - צרובה
ניב הדס
אביגדור ליברמן (בגבו) ואלכסנדר זינגמן בעת פגישתם בנובמבר 2019
ניב הדס - צרובה
ניב הדס

היום ביומית נעסוק בשאלה מטרידה: למה ביקרו את אביגדור ליברמן סוחרי נשק בלארוסים בנובמבר האחרון? (ולמה לקח איתו לפגישה את בנו). וגם: העובדות הסוציאליות חסמו את רחוב אבן גבירול בתל אביב, המסעדנים עולים לירושלים ואשה עירומה אחת עצרה את השוטרים בפורטלנד. ואם היו חסרים לכם מחדלים - הרכבת הקלה בתל אביב תידחה בשנה בגלל מחסור בעובדים זרים. מתחילים...

פגישה, חצי פגישה

בערב שבת האחרון התארח חבר הכנסת אביגדור ליברמן בתוכנית הטלוויזיה של אופירה אסייג ואיל ברקוביץ׳, שם החמיא לו כדורגלן העבר וסיפר לו כי בבחירות הבאות הוא מתלבט בין הצבעה לישראל ביתנו, יש עתיד וימינה. מעניין אם המידע הבא ישפיע על החלטתו של ברקו: מתברר כי בנובמבר האחרון, בין סבב הבחירות השני לשלישי, נפגש חבר הכנסת המחוזר דאז, שהיה איש המפתח בין גושי הימין והשמאל בדרך להרכבת ממשלה, עם שני אנשי עסקים בלארוסים, בלובי של בית המלון ריץ קרלטון בהרצליה פיתוח. ליברמן פגש את ויטלי פישמן ואלכסנדר זינגמן, שבין שאר המיזמים שלהם מתפעלים גם זרועות מסחר בנשק, בעיקר באפריקה.

מלבד שני הטיפוסים המלבבים הללו, נכחו באותה פגישה סודית גם ויקטור שיימן, יועצו הקרוב של רודן בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, ובנו של ליברמן, עמוס. 

למזלו של הציבור, שלא היה אמור להתוודע למפגש רב הכוחות והאינטרסים הזה, תמיד אפשר לסמוך על אנשי עסקים עוצמתיים שייסתכסכו ביניהם, יטילו זה בזה רפש ויחשפו את הזוהמה שבה הם עצמם מתפלשים. כך קרה שבעקבות טנק שחור שעבר בין זינגמן ופישמן, התגלה דבר קיומה של הפגישה, ובעקבותיה גם הדלפות מידע, טענות לעבירות פליליות שפורסמו בכלי תקשורת קיקיוניים בבלארוס, וכמובן - תמונה שמתעדת את כל הנוכחים המכובדים שהיו במקום. 

לדברי ליברמן מדובר בכלל בפגישת נימוסין חברית עם מכר ותיק, ושיד המקרה - פול אוסטר לא היה כותב זאת טוב יותר - היא זו שהובילה לשם בתזמון פלאי גם את בנו ושיימן. אתם יודעים, מהאירועים האלה שקורים לכולנו, כשכל החבר׳ה נפגשים מבלי לתכנן בלובי של בית מלון יוקרתי בהרצליה פיתוח. 


לחם עבודה 

בציבור יש כבר מי שתוהה מדוע זוכה מחאת המסעדנים לסיקור תקשורתי כה נרחב, שעה שישנם סקטורים שנפגעים לא פחות ואינם מוזכרים כלל וכלל. מלבד הסיבות התרבותיות הברורות - הנפח שהעיסוק באוכל תפס בחיינו בעשור האחרון והפיכתם של מסעדנים ושפים לידוענים - ישנה סיבה נוספת, עקרונית יותר, הנוגעת לליווי האמפתי של המאבק: הוא חושף את כל הכשלים המקופלים יחדיו בהתנהלות הממשלתית במשבר הקורונה. שרירותיות ההחלטות, היעדר הנתונים שיגבו צעדים אופרטיביים, ההגבלות שרבים אינם יכולים לעמוד בהן ואיך לא, האטימות המוחלטת. 

הערב, תחת הכותרת הנוצרית משהו, ״זו לא הסעודה האחרונה״, יעלו המסעדנים את המחאה שלהם על אש גבוהה ויגיעו למחות מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. מלבד מלים יהיו גם מעשים: הם מגיעים עמוסים באוכל מעשה ידם לטובת נזקקים ורעבים שיגיעו להפגנה.  זהו מהלך ראוי, מעורר הערכה וחשוב, רק שיקחו בחשבון שבסמוך לאזור ההפגנה ישנה משפחה שידועה בחיבתה לאוכל חינם. 

מחאה נוספת שהתקיימה הבוקר בכיכר רבין, והיה נחמד אם תהודהד בווליום שתואם את זעקתה (הצודקת לכשעצמה) של רותי ברודו, היא זו של העובדות הסוציאליות. העו״סיות, שמלכתחילה אינן נמצאות בראש סדר העדיפויות הממשלתי, מחו על תנאי העסקתן, ביקשו לשפר את השירותים החברתיים ודרשו רפורמה שתעלה את שכרן הזעום, 7,500 שקלים בחודש. דווקא עכשיו, כששיעורי המצוקה הנפשית עולים בעקבות המשבר הבריאותי-כלכלי-חברתי, מוכרחים פעם אחת ולתמיד להנכיח את חשיבותן. 

מי שהצליחה לטרוף מחדש את כל מה שחשבנו על הפגנות, היא אשה צעירה מפורטלנד, אורגון, שהתייצבה בעירום מלא מול הכוחות הפדרליים ששלח לאזור הנשיא דונלד טראמפ, והניסה אותם. 

מותר להגיד שמנה ועוד דברים שכדאי לדעת?

 רבקה מיכאלי, ירון לונדון, נדב אבקסיס ואריאנה מלמד מתווכחים בפודקסט של ליאור קודנר על גבולות הפוליטקלי קורקט. ויש גם התערבות על הבחירות הבאות

ואגב תקינות פוליטית ואריאנה מלמד - היא לא ממש קונה את תיאוריית ״ישראל השנייה״ של אבישי בן-חיים 

חשבתם שלפחות בזמן שאנחנו מושבתים בבתים העבודות על הרכבת הקלה בתל אביב ימשיכו להתקדם כסדרן ויחסכו מאיתנו קצת פקקים? תחשבו שוב. עקב המצב, המחסור בקבלנים זרים, או כפי שהם מכונים, ״סינים״, יגרום לדחייה של שנה בהשלמת העבודות

הנגב עומד לעבור מהפכה תיירותית שתוביל לאלפי חדרי מלון שייבנו בין באר שבע לאילת. בן גוריון לא יודע אם לעמוד על הראש מרוב שמחה על ישוב הנגב, או להתהפך בקברו משום שמדובר באלפיון העליון

הכדורסלן מאטיס תייבול הוא בוודאי לא אחד השמות המוכרים בליגת האנ-בי-אי, אלא שחשבון האינסטגרם שלו, שחושף פרטים במקוריות את ההתרחשויות בתוך הבועה המסקרנת של ליגת הכדורסל המקצוענית מפלורידה, הפך אותו לפופולרי במיוחד

💪🏿 מה לראות
ממניעים עסקיים לגמרי נטפליקס הפנימה את מחאת Black lives matters עוד לפני שעלתה שלב באביב האחרון. כמות הכותרים של ענקית הסטרימינג, שעוסקים בזהות, פוליטיקה ותרבות שחורה (ולא רק), משאירה אבק לכל הרשתות הגדולות והממוסדות, כמו גם למתחרותיה הטריות. בין כל אלה יש גם לא מעט סדרות מצוינות (המלצה אישית: בינג׳ על ״כתום זה השחור החדש״)

🍝 מה לבשל
פודי, פסטה חריימה כבר ניסית

🎸 מה לשמוע 
אמית רודס היה אמור להיות פול מקרטני הבא, אבל משהו השתבש בדרך. מותו כעת, בגיל 70, עשוי להיות הדבר הכי טוב שקרה לקריירה שלו ולחשוף אותו לאוזניים צעירות

תגובות