עוד סיכה שדוקרת את האלטרנטיבה הרומנטית של השמאלנים

היומית - כל מה שצריך לדעת על מה שקרה היום ועל מה שידברו מחר

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד טיפולי המרה בתל אביב, בשנה שעברה
רוית הכט
רוית הכט

היום ביומית: הרשימה המשותפת והיחס לזכויות להט"ב - המילכוד שאף ליברלי לא יכול להדחיק; התחקיר על העיתונאי יהודה נוריאל ויחסיו ההרסניים עם נשים וגם: המכת"זית - הנשק של המשטרה נגד מפגיני בלפור

איימן עודהצילום: אמיל סלמן

לא רק ציטוטים משירים של לאה גולדברג

הרשימה המשותפת הפכה לאפשרות הצבעה אטרקטיבית בעיני שמאלנים, לרוב מקצה הקשת הליברלית, שנואשו מהמפלגות הציוניות הנחלשות. בבחירות מועד ג' נהנתה המשותפת מ-20 אלף קולות יהודים - עלייה של פי 2 מהפעם הקודמת.

למגמה הזאת יש סיבות מוצדקות. הצבעה למשותפת היא התשובה ההולמת למסע הגזענות נגד הערבים, שבשנים האחרונות מוליך בגאון ראש הממשלה עצמו. בנוסף לכך, הצבעה כזאת גם מכירה סוף סוף במשקל האלקטורלי של הערבים בישראל. במציאות שבה החרדים נמצאים עמוק בכיס הימין, הערבים הם הסיכוי היחיד לכך שאי פעם יעלה כאן שלטון בעל גווני שמאל. "אני מצביע משותפת כי זה הפתק היחיד שהוא מאה אחוז נגד ביבי", אמר לי פעם מכר חכם.

אבל לחגיגה הרומנטית הזו מפריעה לפעמים איזו מבוכה קטנה, שמזכירה שהמשותפת היא לא רק עאידה תומא סולימאן, פמיניסטית מדרגה ראשונה, או איימן עודה, שמצטט בחן את שירי לאה גולדברג. היחס ללהט"ב הוא דוגמה מצוינת לפער בין הדימוי שיש למצביעים הליברליים על הרשימה לבין חלק מרכיביה. בהצעת החוק האוסרת טיפולי המרה -  פרקטיקה שגורמת סבל ללהט"בים, ומעצם קיומה שוללת את הלגיטימציה לקיומם –  תמכו רק שלושה מחברי המשותפת: עודה, תומא סולימאן ועופר כסיף, וגם זאת לאחר שהובהר לחלקם כי ההצעה אינה אוסרת על אנשי דת להעניק "טיפולים" כאלו אלא רק על פסיכולוגים.

וליד טהא, ח"כ מרשימת רע"מ, שהצביע יחד עם חבריו לרשימה נגד החוק, הסביר היום מדוע תמך בחוק: "טיפולים כאלה נועדו להחזיר הומואים למצב נורמלי... אדם נברא בצלם האלוהים כזכר ונקבה. אם יש משהו שלא מתיישר עם הבריאה, האדם הזה צריך לקבל טיפול". טהא אף טען כי חוסר הלגיטימציה החברתית תורם לכך ש"התופעה ההומואית כמעט אינה קיימת בחברה הערבית". האידיאל לפי טהא הוא אנשים שנאלצים לחיות את חייהם בפחד ובהסתר. יש לא מעט ח"כים שהיו שמחים לעשות זאת למיעוטים אחרים (נגיד לערבים).

העמדה הזאת של התנועה האסלאמית אולי עדיפה מההתחמקות של החלקים הליברליים יותר ברשימה. לפני זמן לא רב ניסה ניר גונטז' לתפוס את הח"כ הצעיר של בל"ד סמי אבו שחאדה בעקבות פרשת טחינה אל ארז. כזכור, יצרנית הטחינה העמידה באופן אמיץ מימון לקו תמיכה ללהט"ב ערבים, ובתגובה סבלה מחרם צרכנים וסופרמרקטים. גונטז' ביקש לאורך השיחה לדלות מאבו שחאדה הצהרה כלשהי ביחס לעניין אבל מצא את עצמו בעיקר רודף אחרי הזנב של עצמו.

יהודה נוריאל. שקט ופחדצילום: אורן בן חקון

"הלוואי שהיה מרביץ לי, זה מובן. התעללות כזו לא מבינים"

יהודה נוריאל היה כותב מוערך ואהוב בברנז'ה. כשמת בתחילת החודש מלאה הרשת בפוסטים מספידים, שביכו את מותו בטרם עת, והיללו את כתיבתו ואת המאבק התרבותי מזרחי שהוביל. אבל באותה נשימה כמעט הופיעו גם פוסטים אחרים, כאלה הכוללים רמיזות או סיפורים עמומים המתארים דפוס התנהגות בעייתי כלפי נשים. תמר קפלנסקי מפרסמת היום ב"הארץ" את עדותן המלאה של כמה מהנשים האלו.

אז מה אם המשטרה קבעה לעצמה נוהל

יש תוכנית תעסוקה שיכולה למנוע חל"ת ופיטורים. סמכו על מדינת ישראל שלא תאמץ אותה.

הכירו את המכת"זית. לא תאמינו מה אפשר לעשות איתה

המבורגר בתלת מימד . לא רק שזה קיים, גם יש מי שמשקיע בזה

עקביא נוביק מתלהב ממאיה ורטהיימר ומציע לה תפקיד רשמי.

גדעון לוי מסביר איך קרה ששמאלנים (לכאורה) פתאום עפים על בנט.

הבחש לא מת. חנן מרגילן הבוכארית, מהמוצדקות במסעדות שבתל אביב, חוזרת לפעילות.

קרפצ'יו קלאסי. על בשר קפוא אין מה לדברצילום: דן פרץ

📷 מה לראות

הצלם מוסי ערמון שלף נגטיבים מביקורו בשוק הכרמל לפני 44 שנים, כשישראל ליקקה את פצעי מלחמת יום הכיפורים. איזה יופי של דברים יש שם

🍲 מה לבשל

חם היום. אל תשכחו להשאיר למפגינים בחוץ צלחות קרפצ'יו

📻 מה לשמוע 

לקותימאן יש אלבום חדש. לבן שלו יש כל מיני דברים לומר עליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ