יאיר נתניהו עושה הכל בשביל להטריף אתכם. אבא בטח גאה

היומית - כל מה שצריך לדעת על מה שקרה היום ועל מה שידברו מחר

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין ויאיר נתניהו בתל אביב, בינואר
רוית הכט
רוית הכט

היום ביומית: יאיר נתניהו מממש בהצלחה את כל הציפיות של אביו. הדמוגרף סרג'ו דה פרגולה חוזה נטישה המונית של צעירים משכילים את ישראל. וגם: אחרי טהרן גם מנייאכ הולכת להיות אס של התאגיד

יאיר נתניהו בדיון בביהמ"ש ב-2018צילום: תומר אפלבאום

התפקיד של יאיר נתניהו

"זה מצחיק אותו... הוא רואה את המראות שכולנו רואים על החייזרים האלו בהפגנות, זה מצחיק אותו, זה כמו בידור כזה. אני מראה לו לפעמים כמה כאלה קטעים נבחרים... זה מבדר אותו. האמת היא שזה נותן לו קצת כוח אפילו". את הדברים הללו אמר בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, בראיון לגלי ישראל. הוא אמר אותם ביחס להפגנות, הקורעות את החברה בישראל, הכוללות אלימות ומצוקה נפשית ואזרחית. בנו של ראש הממשלה מעיד שהמפגינים, שחלקם לפחות סובל מחרדה מצמיתה של אובדן פרנסה ועוד דאגות על רקע המצב, מצחיקים את ראש הממשלה ואף נותנים לו כוח.

אין זו פליטת פה אומללה. זו למעשה אמירה כנה להפליא. היא לא רק אמיתית - יש לה גם אג'נדה, כוונה, מטרה. נתניהו הבן נוטה להסתבך בעניינים שונים, מה שהיה מעורר בהורה כאב או בושה. לנוכח פעילותו הענפה של יאיר אני חושבת שנתניהו דווקא גאה מאוד בבנו הבכור. הוא רואה בו הצלחה. יותר מזה, כמו כל בן מוצלח, יאיר חיוני לו. הוא שלוחה מוצלחת שלו. הוא  פרוקסי חרוץ. הוא מגשים את משאלות ליבו. 

האמירה של יאיר נועדה להטריף את הצד שכנגד. לא במובן הסלנגי, כמו מאמן כדורגל שמחדיר מוטיבציה בחניכיו, אלא במשמעות העמוקה של פעולת ההטרפה, כלומר אשכרה יצירת אווירה של טירוף. ייסוד עולם מופקר, שבו הבלתי ייאמן יכול להיאמר שוב ושוב, והחוקים הישנים נוזלים ומשנים צורה כמו החפצים בעליסה בארץ הפלאות. נתניהו עשה זאת במהלך כל שנות שלטונו. והנה בא בנו ועלה עליו.

מלחמת כל בכל, הפרת האיזון, שיבוש הדעת, כאוס. כל הדברים שמטילים מורא על רוב האנשים נחווים אצל נתניהו כמצב אידיאלי, שאפשר לשגשג בו. עובדה, אפילו בנו מעיד: המפגינים נותנים לו כח.

גנץ

כולם רוצים תקציב דו שנתי, חוץ מנתניהו 

ספק אם אפילו תומכי נתניהו מאמינים למה שהוא מנסה לעשות סביב התקציב. מרוב שהדבר ברור, כמעט שלא נעים לכתוב אותו: נתניהו מתעקש להעביר תקציב לשארית 2020 ולא ל-2021 משום שהוא מעוניין לשמור לעצמו את האופציה להפר את סיכומו עם גנץ ולהפיל את הממשלה לפני קיום הרוטציה. אלא שכעת נתניהו משווק את הצעד הזה כצעד לטובת האזרחים. לדבריו, העברת תקציב דו-שנתי תביא ל"קיצוצים מאוד משמעותיים. זה גזירות כלכליות. זה בדיוק הפוך ממה שצריך לעשות. זה לא הזמן לקיצוצים, זה הזמן להמשיך להזרים כסף לאזרחים".

כלכלנים בכירים, כולל חתני ישראל, ביניהם אנשים שנתניהו מעריך, כמו הנגיד לשעבר יעקב פרנקל, שנתניהו רצה למנותו שוב לנגיד לאחר פרישת סטנלי פישר, פרסמו גילוי דעת, שמסביר את הצורך החיוני בתקציב דו שנתי, בהתייחס לנקודת הזמן בה אנו נמצאים. ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מתייחס לזה בראיון ל-TheMarker אבל אולי כל אלו משעשעים את נתניהו. כמו המפגינים.

נתב"ג, באפריל. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

"צעירים רבים אינם רואים פה עתיד"

הדמוגרף פרופ' סרג'ו דה פרגולה צופה השלכה מקומית של משבר הקורונה: נטישת המונית של צעירים משכילים

איטליה היתה הסיוט הקורוני של העולם. כעת בתי החולים שלה כמעט ונקיים מהמחלה

זכרי דג חכאי עשויים לבלות חיים שלמים בחיפוש אחר נקבה במעמקי האוקיינוס. כשהם מוצאים אחת, הם נצמדים אל גופה בנשיכה ומתמזגים בתוכו

ד"ר ג'יימס הבלין הפסיק להתקלח לפני חמש שנים. הוא שמח להסביר למה

עודה בשאראת מדבר על סוגיית הלהט"ב בחברה הערבית

ואבי שילון עושה שימושים אחרים בתזה של אבישי בן חיים

📺 מה לראות

אריאנה מלמד מאוד מרוצה משלום אסייג ו"מנייאכ", הסדרה החדשה של התאגיד

📻 מה לשמוע

עוד על מנייאכ, על איימי שומר ועל הישרדות ההיא המיתולגית שחוגגת 40 וזו המקומית. פודקאסט התרבות של "הארץ"

📱 אחרי מי לעקוב

אופיר חובב מציעה כמה חשבונות אינסטגרם יפים לעין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ