האלימות המטורפת נגד עיתונאים ברשת נחשפה בשיא כיעורה

היומית - כל מה שצריך לדעת על מה שקרה היום ועל מה שידברו מחר

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאנה מלמד
רוית הכט
רוית הכט

כך ייעשה לביריון רשת

עיתונאית הארץ, אריאנה מלמד, נחשפה ביום שבת לציוץ שאיחל לה אונס קבוצתי. אותה מלמד "זכתה" לפני כחודשיים לטוקבק בתגובה לאחת מרשימותיה שאיחל לילדיה להירצח בשנתם. רשימת התגובות הנוראיות, הפוסטים האלימים והציוצים רווי השנאה נגדה ארוכה ומזעזעת. הפעם היא לא שתקה ופנתה למשטרה. במקביל עו"ד תומר אסף, שראה את הציוץ, החליט לפעול, חשף את זהותו של המטריד ופנה למנכ"ל החברה בה הוא עובד

פעיל "לה פמיליה" נעצר בירושלים בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

התופעה הזאת אינה חדשה או ייחודית: נגד עיתונאים, ובעיקר נגד עיתונאיות, מופעלת בחסות האנונימיות - בטוקבקים, ברשתות החברתיות ולעיתים גם בפנייה ישירה לתיבות המסנג'ר או המייל - אלימות נוראית. היא כוללת קללות, איומים, הכפשות, הטרדות כפייתיות ועוד רעות חולות, שאין להם דבר עם חופש הביטוי. הם אינם אלא ניסיון אלים לפגוע ולהשתיק. אלא שמרחב הרשת המעורפל מאפשר אותם. בניגוד לגילויי אלימות פנים מול פנים - פחדני הרשת מסתתרים מאחורי כינויים ויוזרים שונים.  תהליך חשיפתם מצריך החלטה, השקעת משאבים ובעיקר התעסקות בגועל. 

הסיפור של אריאנה מלמד הוא סימן דרך חשוב.  הוא שלב ראשון בהפנמה שהאנונימיות אינה שמיכה כהה, שמתחתיה ניתן לפגוע איך שרוצים במי שרוצים ולחמוק מעונש. כשם שעיתונאי אינו יכול לפרסם מידע שקרי, להשמיץ, להכפיש ולקלל את מושאי הכתבה שלו - שכן אז הוא וכלי התקשורת בו הוא עובד יהיו חשופים לתביעה - כך יש לנהוג בבריוני הרשת. 

כללים למיגור אלימות ברשת לא נחוצים רק כדי להגן על עיתונאים. הם פסיק קטן במטריקס הזה. הרשתות החברתיות שנתנו פתחון פה, ביטוי וייצוג לרבים, והיו לזירה רוחשת וממשית שבה מעוצבת תודעה וקהילה, הפכו, בהיעדר חוקים, גם לקרקס אלים בו אנשים במירעם שופכים תרעלת זה על זו. אלון עידן כינה אותן לא מזמן "מחנה ריכוז של תודעות המובלות לשחיטה"

הדעה הדומיננטית, בעיקר בתחומי התקשורת, היא שהרשתות נחוצות כמו אוויר לנשימה. לפרסום, לפרנסה, לנפש. אם אתה לא שם אתה לא קיים. אלא שככל שהאווירה בהן נהיית אלימה וחונקת, ככל שמפלס האלימות גואה, מתברר בדיוק להיפך. כדי להתקיים צריך פשוט לעוף משם. 

הדילמה הלט"בית של המשותפת

סוגיית הלהט"ב מסעירה את החברה הערבית. אחרי פרשת טחינה אל ארז, שיצרה שיח סוער בנושא, המשטרה עצרה אתמול צעיר בן 16 מלוד בחשד שתקף עם עוד אנשים שני הומואים בנמל יפו. אחד המותקפים סיפר: "ירדנו מהסירה ושניים התחילו לעשות לי פרצופים. הם נראו אלימים ובעל הסירה לא רצה להעלות אותם...הם התחילו לריב אתנו, אז אני וחבר שלי הלכנו לאכול בכיכר השעון. בזמן שהלכנו לאכול הם אמרו לבעל הסירה 'אנחנו לא מאשרים הומואים ערבים, הם עושים לנו פאדיחה". בהמשך חזר א' למקום והותקף על ידי צעירים. "קפצו עליי 20 אנשים", סיפר. "כולם נתנו מכות...הם רצו לזרוק אותי למים. הם רצו להרוג אותי. חשבתי שאני אמות. הוא התחיל לתת לי מכות. כל הנמל היה מלא אנשים. אף אחד לא עזר לי".

נושא הלהט"ב מביך את הרשימה המשותפת. ח"כ עופר כסיף מחד"ש גינה בתוקף את האירוע, אבל לא מזמן עמיתו לסיעה ואליד טאהא השמיע התבטאויות הומופוביות. לא ירחק היום והרשימה המשותפת תצטרך לבחור לאן מועדות פניה - לליברליות ושלילת הומופוביה או למתן לגיטימציה - ולו בעקיפין - לפגיעה בלהט"ב. 

מוני מושונוב בדמותו של נח, מתוך "היהודים באים"צילום: כאן 11

היהודים באים ועוד המלצות

הפודקאסט של הארץ עלה לירושלים לשמוע את המפגינים

מניפי השלטים בצורת איברי מין מספרים מה רצו להגיד בהפגנה

ונחמיה שטרסלר מסביר למה ההפגנות כל כך חשובות

החלמתם מקורונה? חברות הביטוח לא רוצות אתכם כלקוחות

פרויקט לינקולן מאגד רפובליקנים, הפועלים במרץ נגד בחירתו של טרמאפ

העיתונאי העצמאי אישתון נעצר בחשד שהטריד את החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי בוינג'ו, עדה בתיק הצוללות. מרדכי קרמניצר על השאלות המורכבות שמעורר המעצר

החוק הישראלי מאפשר רק נישואים דתיים ושולח זוגות רבים לקיים טקסים אזרחיים בחו"ל. אלא שהקורונה סגרה את השמיים. חמישה זוגות שלא יכולים להתחתן מספרים את סיפורם

מה לראות
"תקופת מבחן" סרט ביכורים אמריקאי שאורן שמיר זיהה בו בוסר, אך גם הרבה תעוזה וכישרון

מה לראות 2 
פוליטיקאים ופעילי ימין לוחצים לצנזר? סימן שכדאי לצפות ב"היהודים באים"

מה לבשל 

פתיתים אדומים ב-6 דקות 


עוגיות שיבולת שועל ב-3 דקות 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ