אל פרשת האונס באילת מתלווה ידיעה שמנסרת את התודעה

היומית - כל מה שצריך לדעת על מה שקרה היום ועל מה שידברו מחר

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד העצורים בבית משפט השלום באשקלון, אתמול
רוית הכט
רוית הכט

היום ביומית: האונס באילת יחריד אותנו עוד זמן רב - בין היתר בגלל שאנו יודעים שאירועים מפלצתיים פחות אך קשים דיים מתקיימים כל הזמן. בסין מחסנים עובדים חיוניים בחיסונים שטרם אושרו לשימוש וגם: זוכרים את טובה גרטנר?  

מלון הים האדום באילתצילום: ליאב פלד

לא חריג כמו פלישת חייזרים

פרשת האונס המחריד באילת של בת ה-16 תמשיך ללפות את הגרון והלב עוד זמן רב. היום הוארך מעצרו של קטין נוסף המעורב בפרשה, כשבסך הכל עצורים 12 אנשים, מהם 8 קטינים. מנהלת מלון "הים האדום" שבו התרחש האונס, שחשודה באי מניעת פשע ושיבוש הליכי חקירה, שוחררה למעצר בית. גרסאות החשודים מתחילות לטפטף. נגלים עוד ועוד פרטים נוראיים, שסודקים את מרחב ההדחקה המצומצם שהורה - בעיקר לבנות אבל לא רק - יכול לתחזק סביבו.  

מעבר לבנאליה של הרוע, כפי שהיא משתקפת באירוע הזה, מעבר לקהות החושים הבלתי נתפשת, ולעובדה כי ככל הנראה לא היה במקום לו אדם אחד או דמות אחת שמנעו את הזוועה, את הפרשה מלווה גם ידיעה נוספת, עמומה אך רוחשת, מנסרת את התודעה. הידיעה כי אין זה ליקוי מאורות חד פעמי, התרחשות בלתי נורמלית בעליל, שקרתה כמו פלישת חוצנים. האונס באילת קיצוני ואכזרי גם בגלל ריבוי המשתתפים, גם בגלל הפרופיל התקשורתי הגבוה. אבל אין זה אירוע חריג. פוסט שכתב יונתן גופר, מתמחה בבית חולים, מתאר את הרגע המצמרר הזה, שבו מבין הרופא שהנערה ששוכבת על המיטה לא סתם "שתתה כוסית וודקה מיותרת", אלא עברה פגיעה מינית קשה.  

בנוסף לכל צרות הקורונה והחופש הגדול, אינספור הורים קיבלו ישר לפנים חרדה גלויה נוספת: מה אומרים לבנות כדי שאולי הן תתחילנה לגונן על עצמן? איך לדבר עם בנים שלא ייקלעו לאזורי הסכנה האלו? איך לעזאזל מתמודדים עם האימה הזאת? 

מכל שבו נשמרות מנות החיסון במכון גמליה במוסקבה, החודשצילום: Alexander Zemlianichenko Jr/אי

ניסויים בבני אדם

סין מצטרפת לז'אנר החיסונים המהירים נגד קורונה, בשלב שבו לא ברור עדיין האם החיסון אכן יעיל, וחשוב מכך - האם הוא אכן בטוח. מולדת הקורונה דיווחה כי החלה לחסן עובדים חיוניים כמו עובדים במערכת הבריאות ושומרי גבול בחיסון, שכאמור טרם אושר לשימוש. קדמה לכך כמובן רוסיה, שהודיעה כי פיתחה חיסון למחלה, וזאת מבלי שאף בר דעת באמת מאמין לפוטין כי ברשותו אכן חיסון בטוח. 

קלות הניסויים בבני אדם היא הילכה ידועה במדינות שדמוקרטיה בעיניהן היא ביטוי של חולשה או טיפשות. אף גורם בשום ארגון בריאות עולמי לא מתרשם או לוקח בחשבון את הנתונים שלהם - לא על תחלואה ולא על שיעור הצלחת או בטיחות החיסון. מומחים ברחבי העולם מתארכים - בתחזיות האופטימיות ביותר - את החיסון לאביב הבא, וגם זאת תחת חשש כבד כי עד אז לא יושלמו כל בדיקות הבטיחות הנדרשות. זמן טוב לבדוק מה התחדש במירוץ העולמי לחיסון.

מטבעות הזהב באתר הארכיאולוגי במרכז הארץ, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

כסף מתחת לאדמה ביבנה ועוד תגליות

צחי אבו, "השריף של אשדוד", רכש באחרונה מיצחק תשובה חלק בדלק ישראל. גור מגידו והגר שיזף ביררו עליו כמה פרטים

קובי ניב מסביר יפה ופשוט למה מי שמכנה אחרים "בבונים" לא יכול להיות בן אדם

לקראת החזרה ללימודים: ברי דנינו על בלוף "הילקוט האורתופדי"

אתגר קרת וענבל פינטו לא כל כך ידעו מה לעשות אחרי ביטול התוכניות בעידן הקורונה. אז הם יצרו ביחד וידאו ארט. גם על ביבי, אלא מה, מדברים שם  

חשדתי בכך מגיל צעיר: דיגדוגים זה בכלל לא כיף

כסף מתחת לאדמה ביבנה! 

לפני הקורונה היא הרוויחה 7,000 שקל בחודש, היום 1,000 ביום (ככה זה, ככל הנראה, כשעוברים לעבוד במקצוע אמיתי)

ומעניין לעניין: בשורה ממשית שוודאי תעניין רבים מקוראינו  

מה לשמוע
"האינטרסנטים", הבלוג הכלכלי של TheMarker, על הביזיון בכנסת, ועל המובטלים שרוצים לקבל את הכסף בשחור

מה לשמוע
טובה גרטנר, מחלוצות האינדי בישראל, לא מפסיקה מאז שנות ה-80 ליצור (וגם להיות מגניבה) 

מה לקרוא
שנתיים אחרי מותו מתפרסם ספרו האחרון של חיים גורי, פואמת פרידה יפה מהחיים שיש בהם הרבה כאב, אך גם השלמת גורל 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ