רוית הכט
רוית הכט

כך נראה היום חדר מיון

יצא לי להיות הבוקר בחדר המיון באיכילוב - הייתי צריכה לאסוף משם צילומים שערכו לי בבית החולים כתוצאה מתאונה בה נפגעתי לפני מספר חודשים. שניות לאחר שהגעתי למקום, עצם ההגעה שלי - שהיתה הגיונית ואף הכרחית לנוכח הטיפול שאני נדרשת לעבור - נראה לי כצעד מטומטם בלתי רגיל.

המיון המה אנשים, שאמנם עטו מסיכות וניסו לשמור מרחק זה מזה, אבל בכל זאת גדשו בצפיפות רבה מאוד את ההיכל. הם היו נשוכי חרדה ופאניקה, וכבר בכניסה השומר, שניסה איכשהו לנתב כניסה מבוקרת, מצא עצמו משמש בלם ראשון למופעים רגשיים לא מעובדים של אנשים בטריפה. אחיות רצוצות נאלצו להתמודד עם תורי החולים הבלתי נגמרים, שבנוסף למכאובים שהטרידו אותם, פשוט פחדו להיות שם. קולה של אחת האחיות נשבר והיא היתה על סף בכי, פקידות אומללות קרסו תחת המוני אנשים שתבעו פתרונות מידיים, ומדי פעם הובלו למקום חולי קורונה, כשהיתר נדרשים לסגת לצדדים.

הסתלקתי משם למכון הדימות שאליו הופניתי, ועמד, בניגוד למיון, בעזובה מוחלטת. יותר מהפחד שנדבקתי - כי הרי כל מבקר מממש את סיוטו ונכנס בטעות לאגפי החשודים בקורונה - טלטלה אותי התחושה כי ביקרתי כעת באוהל שנמתח באמצע שדה קרב (וזה עוד בית חולים במרכז הארץ, כשהבעיה המדווחת מתחוללת בכלל בבתי החולים בצפון). ייתכן שזוהי השגרה במיון ביום ראשון או במיון בכלל - כאוטית, לחוצה מאוד, דחוסה ורווית סבל. אבל נדמה לי שלחץ הקורונה, המושל בכל, מוסיף תוספת נכבדה שהופכת את כל העסק  - הן עבור החולים והן עבור אנשי הצוות - לקשה ביותר  עד בלתי ניתן לנשיאה.

בהתרשמות הנקודתית הזאת תומך דו"ח צוות "הברומטר" שמינה הפרויקטור פרופ' רוני גמזו כדי לעקוב אחר המצב בבתי החולים. נציגי הצוות, שבראשו עומדת פרופ' עידית מטות, התריעו בדו"ח מפני "פגיעה באיכות הטיפול (הן בחולי קורונה והן שאינם קורונה), בעיקר בשל מחסור בצוותים". עוד הם מתריעים מפני "עלייה בבידודים ובתחלואה בקרב הצוותים המטפלים". הדו"ח של מרכז המאבק בקורונה מתריע כי מספר החולים שמצבם מוגדר קשה נמצא בעלייה, וכי "טווח הביטחון מגבול הקיבולת המרבית של בתי החולים הצטמצם משמעותית".

עם זאת, למרות ההתרעות האלו, חלק ממנהלי בתי החולים טוענים שסגר הוא בכלל לא הפתרון שדרוש להם. איזה בלגן.

יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

האדמו"ר חזק מכל רופא

גם שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, לא חושב שסגר הוא הפתרון - עדי כדי כך שהוא התפטר מהממשלה עקב הכוונה להטיל סגר בחגים. "ההחלטה להטיל סגר מלא בחגים תוכננה מראש מחוסר הערכה לחגי ישראל, לעומת דברים אחרים שלא העזו לפגוע בהם", אמר. הטיעונים די מדהימים. שר הבריאות לשעבר, שניסה בגל הראשון להרוויח הקלות למגזר שלו, הפך אותו למוקד קורונה ואף חלה בעצמו, לא רק שלא למד משהו אלא הוא אף מחריף את הקו. האדמו"ר מגור חזק מכל רופא, חולה או גרף.

מרכז המחקר מעריך כי תפילות בבתי הכנסת בחגי תשרי יובילו לנסיקה נוספת בתחלואה הגבוהה מאוד ממילא. אין זו אנטישמיות, כשם שקריאה לציבור הערבי להישמע להוראות אינה גזענית. את ההתקהלויות בבתי הכנסת יש לאסור משום שהתקבצות בחלל סגור היא מתכון להדבקה. מאותה סיבה צריך להפסיק את החתונות הקיץ בחברה הערבית בה נפגשים בני דורות שונים וחושפים את המבוגרים והחלשים יותר לסכנה. מה לא ברור בזה?

צילום: גיל אליהו

האם סעודיה הבאה בתור?

הכי קל להאשים את הישראלי המכוער, אבל כשאין שירותים מוסדרים באתרים ובשמורות טבע - מה הפלא שהתוצאות מזוויעות?

רמי לוי ולהב LR עומדים לרכוש את דלק ישראל, הכוללת תחנות דלק וחנויות נוחות, מתשובה שממשיך לקושש מזומנים לפירעון החובות 

שירו שיר לשלום (בערבית בחריינית, אם יש דבר כזה)

והאם הבאה בתור היא סעודיה

מסיבה מופקרת או התגזענות של השכנות בסביון שלא התחברו למזרחית? אשתו של ערן זהבי בגרסה חד משמעית

היא בת 62, לא ראתה זכר כבר 15 שנה. ובכל זאת:

ובלי נתניהו אי אפשר: עקיבא נוביק קורא לימין ולשמאל לקדם עיסקת טיעון ולהיפטר כבר מהסיוט הזה

מה לקרוא?

למה שכחנו את משפט דמיאניוק? יחיעם וייץ כותב על ספר חדש המגולל את הפרשה ההיא שהודחקה

מה לשמוע?

עזב, התאסלם, חזר. קט סטיבנס חוזר לכמה משיריו הישנים

מה לראות?

"אהבה זו לא  היתה", סרט המתאר את היחסים בין קצין נאצי באושוויץ לבין אסירה יהודיה זכה "בדוקאביב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ