לא הזויים ומנותקים: זו החלטה צודקת, חכמה ובעיקר אסטרטגית

ההחלטה המפתיעה של "הדגלים השחורים" שלא להשתתף בהפגנות בלפור במהלך הסגר. מה המחיר של הסגר הזה, ומי ערב לכך שאחריו לא יבואו עוד? וגם: מה החליט השופט בתביעה של לינוי בר גפן נגד טוויטר | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת הדגלים השחורים בשדרות, בחודש שעבר
רוית הכט
רוית הכט

בחצי התורן

לא מעט אנשים מאמינים כי מטרת הסגר אינה בלימת התחלואה או שמירה על מערכת הבריאות - אלא דיכוי ההפגנות בבלפור נגד נתניהו. זו דעה שאי אפשר להפריך או לאשש, לאיש הרי אין גישה לצפונות ליבו של נתניהו. היא מעידה בעיקר על רמות התיעוב והחשדנות כלפי ראש הממשלה, שמתנגדיו מייחסים לו ציניות חסרת גבולות. כדי להפריך את החשש הזה הבהיר היום שר המשפטים, אבי ניסנקורן, כי במהלך הסגר תישמר זכות ההפגנה.

תנועת "הדגלים השחורים", מהחריפים שבמתנגדי נתניהו, הודיעה כי פעיליה לא ישתתפו בהפגנות בבלפור במהלך הסגר. "מתוך סולידריות חברתית, נשהה את השתתפותנו בהפגנות בבלפור. נשאר קשובים לכל פגיעה בדמוקרטיה, וניערך להפגנת ענק עם פתיחת המשק", נאמר בהודעתה.

זו החלטה צודקת ובעיקר חכמה אסטרטגית. היא מחלצת את "הדגלים השחורים" מפינה סקטוריאלית, שמעוררת אנטגוניזם בקהלי נגד - כמו דתיים שלא מוכנים לוותר על תפילות במקומות סגורים - ומפשיטה אותם מסממני רדיקליזם. היא מרוקנת מתוכן את ההסתה הביביסטית נגדם. לא הזויים מנותקים, שמכורים לשנאת נתניהו בכל מחיר, אלא חלק מהחברה, "שנותן את שלו", כשכולם נאלצים לוותר בכאב לב על היקר להם. לימור מויאל חושבת אחרת לגמרי.

ירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בסוף לא תהיה ברירה

המשק נערך לסגר הקרוב עם טעם מריר מאוד בפה. מצד אחד זו לא התבהלה של מרץ, בה הוברחנו לבתינו, באזעקת חירום מפני איום בלתי ידוע. יש זמן להתכונן, גם נפשית, גם כלכלית, כולל בחינה מחודשת של מודל החל"ת שהתגלה כמתמרץ מעסיקים להוצאת אנשים מחוץ למעגל העבודה. מצד שני, ממשלת ישראל הוכיחה שבזמן הסגר היא לא יודעת לתכנן תוכניות בעלות ערך, ומרבית הציבור חש כי שום דבר בעצם לא מונע סגר שלישי, רביעי וכן הלאה. הרושם הזה מתחזק לנוכח העובדה שחלק ממנהלי בתי החולים, למרות העומס הרב עליהם, טוענים כי סגר אינו אמצעי יעיל, והם קובלים נגד הניסיון "להשתמש בהם" כדי להעביר את הצעד הקשה הזה.

התובנה הזאת תעלה בחייהם של אנשים רבים, שימותו לא רק מקורונה אלא בעיקר מנזקיה ההיקפיים כמו תחלואה נפשית, אבטלה והזנחת בעיות בריאות אחרות: הדרך היחידה לחיות איכשהו עם קורונה היא ממשלה מתפקדת בעלת מדיניות ברורה ויעילה ומשמעת ברזל התנהגותית בציבור. התנאי הראשון, למרבה הטרגדיה, מתומחר באפס סיכוי. התנאי השני יקוים במאוחר, כי לא תהיה ברירה, והמחיר יהיה כבד מדי.

חוקרים קוטפים את התמרים, החודש. טעמם מתוק פחות משל זן המג'הולצילום: DAN BALILTY / NYT

מה הטעם של תמרים עתיקים ועוד תעלומות

רוצח משפחת דוואבשה, עמירם בן אוליאל, נידון לשלושה מאסרי עולם

"יש את המחאות, את המגפה, עכשיו את השריפות. מה עוד יכול להשתבש?", שואלת תושבת אחד מפרברי פורטלנד. החוף המערבי בארה"ב נחנק מעשן

בית המשפט קבע כי תביעתה של העיתונאית לינוי בר גפן נגד הרשת החברתית, שסירבה להסיר ציוץ מבזה נגדה ונגד בן זוגה, תידון בישראל, וחייב את טוויטר לשלם לבר גפן הוצאות. השופט נזף בטוויטר כי בקשת מחיקת התביעה של הרשת כללה "טענות בדבר עברה המיני הנטען של המשיבה וזאת באופן בוטה, קיצוני ומשפיל"

ארגוני פשע שנפגעו מהקורונה גילו אפיק חדש באינטרנט: סחיטת חברות שהמערכות שלהן הפכו לפגיעות בגלל העבודה מהבית

גלעד אלטשולר לא סומך על הממשלה, אבל גם לא ממליץ לברוח מהבורסה

שתי חוקרות מנסות להחיות זני תמרים מלפני 2000 שנה. איך הטעם?

מה לשמוע

דנה מודן מספרת בפודקאסט התרבות של "הארץ" על יחסיה עם אסי כהן, לכבוד העונה החדשה של "ככה זה"

איפה לאכול

רותי ברודו - הדבר הזה לא מפסיק להמציא את עצמו מחדש

מה לבשל

אין ארוחות חג. אבל אתם בבית. קחו סכין מושחזת. השתמשו בה בתבונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ