בהיעדר ודאות, הישראלים פיתחו מנגנון הגנה. אבל אין לו בסיס

את כישלונו של הסגר הקרוב מסבירים כבר עכשיו. שתי הרקטות ששלחו הפלסטינים במהלך טקס חתימת השלום ממחישות את מצבם. וגם: רונית יודקביץ' מספרת על תחייתה באינסטגרם | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם "היבדק וסע" בטבריה, בשבוע שעבר
רוית הכט
רוית הכט

קטיעת שרשרת האופטימיות

הסגר הזה עוד לא התחיל, וכבר מסכמים את כישלונו. לא מדובר בחשש אלא בידיעה מוצקה שחלקים גדולים בציבור יפרו אותו, שהכניעה לקבוצות הלחץ תמשיך להיות עקרון מנחה בהתוויית המדיניות, ושהפגיעה הכלכלית והנפשית הקשה תגבה קורבנות משל עצמה.

אפילו סגן שר הבריאות, יואב קיש, אמר כי אינו מצפה שהסגר יוריד את התחלואה בצורה דרמטית. אולי זו שאלה אידיוטית אבל בכל זאת קצת קשה לחמוק ממנה: אם הממשלה לא יודעת או לא יכולה לנהל סגר "חכם יותר" בעל ערך, אז למה להיכנס אליו?

בהיעדר פתרונות - כמה כבר אפשר לשמוע על "מערך קטיעת שרשראות ההדבקה" ששמו המפוצץ נמצא ביחס הפוך לתנובתו המעשית - רבים מפתחים מעין מנגנון הגנה, שמתבסס על עמדה דטרמינסטית. "לכולנו כבר יש קורונה" או "בטח היתה לנו קורונה ולא ידענו", הם משפטים, שאנשים אומרים כדי להרגיע את עצמם ולקיים בכל זאת סוג של חיים נורמליים בצל החרדה. לעמדה הזו, שהיא בעלת ערך פסיכולוגי רב בחוסר ודאות כה קיצוני, אין ממש תימוכין בנתונים.

עם זאת, מירב ארלוזרוב מפרסמת סקר עדכני שנערך בבית החולים שיבא ושעלול להפיח מעט חיים באשליה הזאת. הסקר מצא בקרב שיעור גדול יחסית - 10% - של עובדים בבית החולים שפיתחו נוגדנים למחלה, ושמחציתם כלל לא ידעו בכלל שהיו חולים. עוד ממצא מעניין שהעלו החקירות האפידמיולגיות שביצעה עורכת הסקר, הוא שמרבית החולים לא נדבקו כנראה בבית החולים, אלא בבית או בתוך הקהילה. אפשר להקיש מהסקר הזה שהיקף התחלואה בישראל גבוה בהרבה ממה שאנחנו יודעים. כך נראית נחמה בימים אלו.

בהקשר הזה אייל שחר (שוב) מעלה על נס, את המודל השוודי של חיסון העדר.

הפגנה בעזה נגד ההסכם, שלשוםצילום: MOHAMMED ABED - AFP

כמו מפגין הזוי

הוויכוח האם הסכמי השלום עם האמירויות ובחריין הם הישג מדיני גדול או שמא מיתוג נכלולי של עשירים ממשיך, הגם שהוא לא מעניין את מרבית הישראלים ששקועים כעת בדיכאון הקורוני שלהם. ההסכמים יוצאים מידי חובה כלפי הפלסטינים, בצרור מילים יפות שכל אחד יכול להבין איך שבא לו ( המדינות מחויבות לפעול יחד ל"משא ומתן לפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני שיענה על השאיפות והצרכים הלגיטימיים של שני העמים.פתרון זה אמור להיות "צודק, כולל, מציאותי וארוך-טווח", לשון ההסכמים).

שתי הרקטות שנשלחו מעזה לישראל במהלך הטקס לישראל, ושאמנם הובילו לפציעת אזרחים, ממחישות את הסיפור כולו. עלובים, מושפלים, מודרים, תנועתם הלאומית בשפל לאומי היסטורי בין הקורונה לברית נגד איראן, בין הכסף הגדול של עסקאות הנשק למגף המוחץ של טראמפ - אבל עדיין כאן. כמו מפגין הזוי, שצועד עם דגלו, מול טור מכוניות שלא משגיח בו כלל, ומדי פעם עולה בידו, ולו לזמן קצר, לשבש קטע קטן בתנועה.

מתוך "האזרח גואטה". מדבר לצופיו בגובה העיניים

יגאל גואטה אחד לרפואה

הודעה שבאה להצדיק את הסגר או קריסה אמיתית? לפי משרד הבריאות בתי החולים בצפון יפסיקו לקבל חולי קורונה עקב העומס במחלוקות

הלמ"ס עדכנה למטה את התכווצות התוצר ברבעון השני - שבקצב שנתי התרסק ב-29%. זו הירידה החדה ביותר ב-40 השנים האחרונות מאז שהלמ"ס מפרסם את נתוניו. הבורסה, לעומת זאת, ממשיכה לקיים גלקסיה אחרת - תש"פ נחשבת לשנה הטובה ביותר מבחינת הנפקות

היא "פירסט קלאס", הוא מחלקת תיירים. גיל ריבה דיבר עם חברתו, רונית יודקביץ', על המכאובים הנפשיים והפיזיים שעברה בחייה, על ההתבגרות כאישה יפה, ועל תחייתה המחודשת כאושיית אינסטגרם

משפחת בנאי לא מפסיקה להצמיח ענפים: עכשיו תורן של עמליה וסופי, הבנות של יובל בנאי ואורלי זילברשץ. אחת ביימה, השנייה משחקת בסרט קצר חדש

עמרי כספי מדבר על ההתמודדות עם פציעות חוזרות ונשנות ועל עולם הכדורסל בימי קורונה

מה לראות

אריאנה מלמד מודאגת מהמצב ברשת 13. מיגאל גואטה בכאן 11 היא דווקא מרוצה מאוד

מה לראות 2

זו סדרה שיכולה לעלות בכם חיוך קטן במהלך הסגר

מה לשמוע

הבחירות בארה"ב עשויות להכריע את גורל כדור הארץ. פודקאסט "החמור והפיל", המלווה את הבחירות לנשיאות ארה"ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ