במו עיניי ראיתי אותם שומרים מרחק, שמים מסכה ומותחים ביקורת. אל תשחירו את כולם

לא כל החרדים ראויים להשחרה, יש כאלו הנלחמים בקורונה יחד איתנו. החוק להגבלת ההפגנות הוא שערורייה חסרת כל היגיון בריאותי. וגם: אביעד משה היה צריך לחשוב על "המוניטין שלו" לפני שדקר והיכה את אשתו לעיני בנם הפעוט | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפלל בחדר מדרגות בבני ברק
רוית הכט
רוית הכט

תמונת המראה שהסגירה את נתניהו

אחרי שנתניהו התאמץ כל כך לייצר תמונת מראה של הפגנות מול תפילות, דווקא היא זו שמסגירה יותר מכל את חוסר תום הלב שלו: בעוד שעל ההפגנות הוא אסר מלחמת שמד, הרי שההתנהלות המרדנית והמתריסה של חלק מהציבור החרדי מתקיימת כמעט באין מפריע, תוך הפרות בוטות של הקלות שבתקנות. אנשיל פפר ביקר במהלך יום הכיפורים בבית המדרש של חסידות בעלז וגילה גלקסיה אחרת שמתקיימת בלי שום קשר למציאות בה אנו חיים בחודשים האחרונים: אלפי מתפללים נדחסו שם בחלל סגור ללא ריחוק או מסיכות. חזרתם הביתה של רבבות בחורי ישיבה אחרי יום הכיפורים ללא בדיקות קורונה, הישר להדבקה מאסיבית של בני ביתם, היא מחדל עצום, שלו נתניהו היה מקדיש למניעתו קמצוץ מהזמן שהקדיש לבלימת ההפגנות נגדו - ייתכן שהיה נחסך.

לחברה החרדית בכללה נגרם עוול מסוים. על הרצף שבין חלק מהחסידויות המתריסות, לליטאים ולחרדים המזרחים, המקפידים יותר, יש ציבור גדול מכל מיני סוגים ומינים ששומר בקפידה על ההנחיות. מירב ארלוזורוב כתבה היום כתב האשמה חריף נגד החרדים, המנהלים, לדבריה, אורח חיים הרסני שיוריד את כולנו לשאול כלכלי.

איני חושבת כמותה "שהחרדים מתעקשים להידבק בקורונה". אין לי שום רצון לסנגר על זלזול כה מחפיר, כפי שבא לידי ביטוי בטיש של חסידות ויז'ניץ, שלמרות תחינות השר אריה דרעי, שעלה לרגלי האדמו"ר, החליט לשים פס על כולנו. אבל במו עיני ראיתי בבני ברק חרדים, שלמרות תנאי מגורים ומחיה קשים, מקפידים על ריחוק ועטיית מסיכות יותר מתל אביבים חילונים רבים. שמעתי קולות בחברה החרדית, שמשווים את התנהגות הרבנים שאינם משתפים פעולה עם ההנחיות עם זו של רבנים שהובילו את קהילותיהם לטבח ולמשרפות בשואה כי התעלמו מנורות האזהרה שהבהבו: לברוח. עד כדי כך. מה שיעורם או כוחם באוכלוסייה? כנראה שלא גדול מספיק. אבל הם קיימים, ואין הם ראויים להשחרה כוללנית.

ההפגנה מול הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

הכנסת מציגה: שערורייה

התיקון לחוק הקורונה שהכנסת צפויה לאשר היום, ושמטרתו להגביל, או בעצם לעצור את ההפגנות נגד ראש הממשלה - הוא שערורייה. המדובר בצעד פוליטי גרידא שאין לו דבר וחצי דבר עם בריאות הציבור, גם על רקע נתוני התחלואה בישראל, שלא מעידים בשום צורה על הדבקה המונית בהפגנות, וגם על רקע מחקרים שכבר הצטברו על התנהגות נגיף הקורונה, לפיהם שיעורי ההידבקות באוויר הפתוח נמוכים משמעותית מבחללים סגורים.

מוטב היה לו המפגינים היו משנים בעצמם את אינטנסיביות ואופי ההפגנות, וכך מושכים באלגנטיות את השטיח מתחת לטקטיקה של נתניהו, שמבקש להסיט את האש ממחדליו לתמונות מקוממות כמו הסעודה שהתקיימה בראש השנה מול מעונו בבלפור. אבל גם התעקשות זרמים מסוימים בקרב המוחים להמשיך במחאתם אינה מצדיקה איסור הפגנות בחוק.

הפעולה האגרסיבית של נתניהו, שאף ביקש לקדם חקיקה גרועה מזאת, היא סימפטום נוסף שמעיד על שיבוש במכ"ם שלו. הצעד הזה אמנם זוכה לתמיכה בקרב חייליו בליכוד וגם בקרב הציבור הביביסטי שמסתייג מההפגנות ומאופיין, אבל בחשבון הכללי, כשימים נוראים אלו יגיעו לידי חקירה וחשבון נפש - נתניהו יישא בעונשו על התנהלותו זאת, שמוכיחה שוב שכל מה שמעניין אותו הוא הישרדותו הפוליטית.

הבמה באולם באוניברסיטת קליבלנד, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

העימות שמסעיר את אמריקה ועוד כמה סערות

■ בשבוע שעבר ביהמ"ש נעתר לבקשת בעלה של שירה משה שחשוד בניסיון רצח שלה, שלא לפרסם את שמו. "הכי קל להרוס קריירה ומוניטין של 45 שנה", אמר. ייתכן כי לולא דקר אביעד משה את אשתו והכה אותה במערוך לעיני בנם הפעוט, המוניטין שלו היה טוב יותר

■ על רקע שערוריית (אי) תשלום המס של הנשיא דונלד טראמפ ייערך הלילה העימות בינו לבין המועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן. הנה כמה רגעי שיא בלתי נשכחים מעימותים היסטוריים

■ למה אנחנו קונים כל כך הרבה מזון בסגר, ולמה, בדרך כלל, זה די מיותר

■ פולין ניסתה לשכוח את יהודיה, אבל הם עולים מהאדמה. בעיצומן של עבודות תשתית בכיכר השוק של ליז'נסק, בה חיה קהילה יהודית תוססת לפני מלחמת העולם השנייה, התגלו שברי מצבות של יהודים שהנאצים השתמשו בהן כחומרי בנייה

■ בעוד שיש מדינות שבהן אסור לפנות לבן.ת אדם שלא לפי המגדר/ה הרצוי לו/ה, באפגניסטן הסכימו רק עכשיו לכלול את שם האם בתעודת הזהות. זה עולם קטן מאוד?

📺 מה לראות

עוד עונה לפארגו. איכות זו לא מלה גסה

🎥 מה עוד לראות

הבמאי נרצח, הגיבור הראשי - והמרשים בהחלט - הורעל. אז כנראה שהסרט הזה מוצדק

🎧 מה לשמוע

עד גיל 50 הוא חי כאשה, ובגיל 76 זכה לקריירה מוזיקלית בינלאומית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ