בקושי ציוץ אחד לרפואה: למה אגרוף הברזל הימני הפקיר את גילה גמליאל

גילה גמליאל הפכה לאויבת העם, ובליכוד לא מזילים דמעות. מה קורה בחברה החרדית, ושאלה לא פחות מסובכת - איך נוצרים קשקשים?

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמליאל בכנסת, בחודש מאי
רוית הכט
רוית הכט

ליכוד לא מלוכד

גילה גמליאל נפלה בגדול כשהפרה הנחיות ואף שיבשה לכאורה חקירה אפדימילוגית בעניינה. הפרשה הזאת תרדוף אותה עד סוף חייה הפוליטיים, וייתכן שאף תקרב את הקץ. בשולי הפרשה הזאת שממחישה, שוב, עד כמה דמויות ציבור מחמירות עם הנתינים ומקלות עם עצמן, יש עניין נוסף שראוי לשים אליו לב.

הימין והליכודניקים בפרט, ידועים בהגנה צפופה על אנשיהם - גם כשהם לא מגלים את המידות הכי טובות (הדוגמה הטובה ביותר לכך היא נתניהו, כמובן). והנה נדמה שבמקרה שלפנינו אגרוף הברזל הימני נפתח. אלו לא רק קריאות של דמויות בולטות בשטח הליכודי כמו גלית דיסטל אטבריאן שהעלתה פוסט חריף נגד גמליאל בו קראה להתפטרותה, זו גם ביקורת די נוקבת מצד ח"כים המקורבים לבלפור. ח"כ שלמה קרעי אמר הבוקר לכאן: "הדברים נראים רע מאוד...אם מדובר בהסתרת מידע בחקירה אפידמיולוגית ראש הממשלה צריך לקבל החלטה".  על רקע אלו, בולטת שתיקת הרוב המכריע של עמיתיה, למעט שני שרים, שלפי דיווחים, פועלים מאחורי הקלעים למענה, וציוץ חמלה שפרסם השר דודי אמסלם בו הוא קורא להניח לה.

גורמים בשטח הליכודי טוענים שהסיבה עניינית לכאורה, שגמליאל סיכנה בריאות של אחרים, כשחמקה מחקירה אפידמיולוגית, ובכך חומרת מעשיה עולה על ההפרות שביצעו שרים וח"כים אחרים מכל הקשת הפוליטית. לדידם, הרואים בהפגנות אם כל חטאת, הם לא יכולים לצייר ביד אחת את המפגינים כמפלצות, ובשנייה לאמץ לחיקם את גמליאל. זו סיבה שנשמעת עניינית והגונה, ועל רקע שיח הפוזיציות המייאש שבו כולם כלואים - צריך לחשוד באמינותה בדיוק בשל כך.

סיבה אחרת היא שגמליאל אינה דמות קונצנזואלית בליכוד, או ליתר דיוק אינה דמות בחצר הביביסטית. יש לה גם אויבת אחת, די גדולה, מירי רגב שמה. בערב הסילבסטר לפני כמעט שנתיים עקצה גמליאל את רגב כשכתבה לחוגגים: תיזהרו מאלכוהול מזויף, רמז בוטה לפרשה שבה נחקר אביה של רגב, שבפשיטה על מחסן בבעלותו התגלו בקבוקי אלכוהול עם אחוז גבוה של מתנול. חוץ ממלחמת העולם הזו, יש ליכודניקים שמאשימים אותה בחוסר עמוד שדרה אידאולוגי, בפעילות סקטוריאלית למען קהל תומכיה, ובקיצור: באי הגנה מספקת על הבוס. אלו לא הזילו דמעות, כשגמליאל הפכה ביממה האחרונה לאויבת העם.

איור: עמוס בידרמן

חיסון עדר במעמד צד אחד

חרף נסיונות נתניהו למקד את השיח בהפגנות, רוב הציבור הישראלי, בכללו זה הימני, כולל זה הביביסטי, מבין שלב בעיית הקורונה היא בחברה החרדית, שבה שיעורי התחלואה הולכים ונוסקים. חלק מהרבנים החליט במעמד צד אחד, כנראה, על אסטרטגיית חיסון עדר. חלק אחר מנסה לשתף פעולה עם המדינה וההנחיות, וחלק אחר בוחר בהכחשה, ועושה מה שבא לו. אנשיל פפר כתב היום שישראל הפסידה לאוטונומיה החרדית. אהרן רבינוביץ כותב על המשבר החריף בהנהגה החרדית, או ליתר דיוק על היעדרה.

צילום: Irina Shumikhina / iStockphoto v

למה נוצרים קשקשים ועוד סוגיות סבוכות

נתניהו ברח מחזית הקורונה, כותב אלוף בן

מתכנן כיכר הבימה, דני קרוון, לא אוהב את המיצב החדש שם: עמדת שידור של ערוץ 20

הוגה הלוגו "לך", שהודבק בסיטונאות על תמונות הפרופיל של מתנגדי נתניהו, מספר מה ראה בעיני רוחו. הוא גם קיבל חיזוק ממעצב הל' המתנופפת של הליכוד ב-77'

טל ניב חוששת שההידבקות בקורונה דווקא תסייע לטראמפ

בפעם הראשונה מאז בא לעולם - הקרנבל בברזיל מתבטל

צה"ל פרסם קטעי צבע חדשים ממלחמת יום הכיפורים

"סלונה", "ליידי גלובס" ובקרוב גם "xnet" - כלי התקשורת, שכוונו לנשים, ועסקו בעניינים מגדריים הולכים ונעלמים. יסמין לוי חושבת שזה דווקא טוב

העבודות שלה יצריות, אך סביבת העבודה שלה מדויקת כמו מרפאה של רופא שיניים. האמנית רונית ברנגה מזכרון יעקב כמעט ולא מציגה במוזיאונים בישראל ואין לה בעיה עם זה

שאלה שלא דנים בה מספיק: מה גורם לקשקשים?

🎧 מה לשמוע

רביב דרוקר, אורח פודקאסט "השבוע", מסביר מה נתניהו למד ממקרה אולמרט

🎻 מה לשמוע 2

בוודאי חיפשתם גם כמה המלצות קלאסיות

📺 מה לראות

חמש סדרות לילדים - מ-2 דקות עד שעה (כל אחד עם הפרעת הריכוז שלו)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ