הסיפור הזה מכיל את החומרים שהפכו את החרדים לציבור השנוא בישראל

הסיפור של האדמו"ר מבעלז הוא התנגשות אחת יותר מדי בין הציבור החרדי לשאר המדינה. הורים מתארים את שדה הקרב שהוא חייהם. וגם: כמה תהיות על איל ברקוביץ', גיבור השמאל החדש | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האדמו"ר מבעלז, הרב יששכר דב רוקח
רוית הכט
רוית הכט

אפילו הביביסטים כועסים

הסיפור הזה נשמע כמעט כמו פארודיה. האדמו"ר מבעלז, שהטיף שלא להקשיב להנחיות ועד היום מקפיד לקיים תפילות המוניות ללא שמירה על ההנחיות, קיבל טיפול VIP בביתו כשחלה בקורונה לפני כחודשיים, בליווי של בכירי הדסה. מנכ"ל ומנהל בית החולים ידעו על הטיפול הביתי, התעדכנו באופן שוטף במצבו וייעצו לרופאו על צעדי הטיפול הנדרשים. 

מעבר לשערוריית טיפולי ה-VIP, שלא ברור מדוע בתי חולים ומנהליהם משתפים איתם פעולה - ויותר מכך: מדוע אין סנקציות נגד הנוהג הזה המשקף את טבעו החמדני והחנפני של האדם - הסיפור הזה אוצר בתוכו את כל החומרים שהפכו את החרדים לציבור השנוא בישראל היום. יהירות, חוצפה, משוא פנים, אטימות. יש עוד מחמאות אבל נעצור כאן.

לא רק שמאלנים או כאלו שמגדירים את עצמם לפי עוינותם לחרדים כועסים עליהם. גם הימנים כועסים על החרדים. גם בני הציונות הדתית כועסים על החרדים. גם הביביסטים כועסים על החרדים, כי הם מקלקלים לנתניהו. מאנשים עם מנהגים משונים שחלק הציץ בהם בתימהון וחלק אף גילה כלפיהם אהדה כלשהי - הם נהפכו למפיצי מחלה. למי שימוטטו את מערכת הבריאות ויגזלו לכולם את המשאבים.

למרות שחלק גדול מהחברה החרדית, אולי אפילו רוב, נשמר ונשמע להוראות, האסון שהמיטו כמה מהחסידויות על החרדים יהדהד שם שנים. זו לא רק התחלואה ושיעורי המוות הגבוהים. זה גם ובעיקר גט הכריתות מיתר הציבור בישראל. הקורונה תקרע את כלל החוזים שנרקמו איכשהו במהלך השנים בין החברה החרדית לציבור הלא חרדי בישראל, חוזים שנחתמו בקריצה, בהתעלמות, בהיפרדות שקטה ומנומסת. זו לא סוגיית גיוס בחורי הישיבות או לימודי הליבה. ההתנגשות הזאת, הפעם, כאובה מדי.

גן ילדים בגבעתיים, במאיצילום: תומר אפלבאום

למידה מרחוק, קטסטרופה מקרוב

מישהו מבין אם גני הילדים ייפתחו או לא ביום ראשון? לאחר שראשת שירותי בריאות הציבור, שרון אלרעי-פרייס, אמרה כי להערכתה לא ניתן יהיה לפתוח את הגנים והמסגרות לפעוטות, היום טוען המשנה למנכ"ל משרד הבריאות כי גני הילדים כן ייפתחו ביום ראשון.

בינתיים עוד ועוד משפחות נמחצות תחת הקושי - הכלכלי, הנפשי והרגשי - שכרוך בניסיון העצוב והכושל של שילוב עבודה עם ילדים בבית. בכתבה הזאת נושאות שלוש אימהות מונולוגים שמתארים את מה שעובר עליהן.

וניחא הסבל של ההורים. מה על הילדים? "מערכת החינוך בימים של זום יוצרת מצב שבו הילדים תקועים ב'הולד'. הם לא מתפתחים - לא ברמת הכישורים החברתיים ולא ברמות הידע הבסיסיות שהם אמורים לקבל. הם פשוט בבית. לא עושים כלום", מיטיבה לתאר אחת האימהות.

צילום: חגי פריד

איל ברקוביץ' ושערוריות אחרות

■ יהושע קנז מת מקורונה. הנה ראיון עם הסופר שפורסם ב"הארץ" ב-2008 

■ זהו, התבטלה הדיקטטורה? 

■ חיסון עדיין אין. זה לא מפריע לפתח כבר מחדל שקשור בו

■ עומר עינב קצת ספקן ביחס לאיל ברקוביץ', הגיבור החדש של מתנגדי ביבי

■ מיליוני טונות של חלקיקי פלסטיק הצטברו על קרקעיות האוקיינוסים. זה לא כל כך טוב

■ רפאל נדאל זכה ברולאן גרוס ונכנס להיכל התהילה

😱 מה לראות

סרט אימה, אבל לא מהסוג שאנו חווים כעת בחיינו

עיבוד קולנועי חדש לסרט הראשון בהוליווד שכל גיבוריו היו הומואים

👨‍🍳 מה להכין

מהכתבה הזאת תלמדו דברים חשובים ויעילים מכל מה שכתוב למעלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ