הנתונים האלה מעוררים תקווה: אולי גם משהו טוב ייצא מהקורונה הזאת

איך הצליחו הערבים במקום שבו נכשלו החרדים? ביידן מוביל על טראמפ, ובמפלגה הרפובליקאית יש מי שמתכוננים ל"מרחץ דמים". אבל רגע, זוכרים מה קרה ב-2016? וגם: הם מפתחים תסמינים נוירולוגים ללא מקור גופני. מה זו התופעה המוזרה הזאת? | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב יפו בירושלים, יוני השנה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
רוית הכט
רוית הכט

אלה שעולים ואלה שעלולים לרדת

אפשר לומר בזהירות שהחברה הערבית הצליחה להתגבר על התפרצות הקורונה המואצת בתוכה. צמצום החתונות והגבלת תפילות יום שישי הורידו ב-87% את מספר הערים הערבים "האדומות" ואת אחוז הבדיקות החיוביות בקרב האזרחים הערבים מ-18% ל-7-9%. לא הכל מושלם, יש עדיין יישובים מוכי תחלואה והתקהלויות, אבל קשה לחמוק מהשאלה: כיצד החברה הערבית, שסובלת מהתנכרות קשה פי כמה מצד המדינה ביחס לחברה החרדית, הצליחה במקום שבו החרדים נכשלו.

גדעון לוי תהה במאמר שפרסם בשבוע שעבר האם "התנהגותם הטובה" של הערבים למול מה שהוא מכנה "התנשאות החרדים על שאר הישראלים והתעלמותם הבוטה והשחצנית ממצוקותיהם" - תזכה את הערבים בנקודות זכות ותשלוף אותם מתחתית החבית, כשהחרדים יירשו אותם בתפקיד "הגיס החמישי".

על רקע העובדה שבימים נוראים אלו יש מספיק שנאה לכולם, חובה לצאת נגד ההכתמה החריפה של החרדים, גם אם היא יונקת סיבות מוצדקות לכאורה כתוצאה מהתנהגותן המופקרת של חלק מהחסידויות. אני מקווה שהחרדים, שזוכים עתה לשנאה מקיר לקיר, לא יידרדרו למעמד שיזכה אותם ביחס לו "זוכים" הערבים. יחס כזה אינו תעודת כבוד לחברה שמתיימרת להיות דמוקרטית.

אם מנסים בכל זאת להתמקד בצד החיובי, אפשר לקוות שחלקים גדולים בציבור הישראלי, שעוינים את הערבים ומפחדים מהם, יבינו כי הם יודעים להתגייס ולהפגין ערבות הדדית, כפי שהוכיחו בשבועות האחרונים, בינם לבין עצמם ובינם לבין יתר הציבור בישראל. הסיכויים לכך קלושים, אבל אפשר, בכל זאת, לקוות שמשהו טוב, אולי, ייצא מהקורונה הזאת.

תומכיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בחגיגות "טראמפטוברפסט" ברוד איילנד, אתמולצילום: JOSEPH PREZIOSO - AFP

עד שהגברת השמנה שרה

עוד שלושה שבועות יתקיימו הבחירות לארה"ב ולפי הידיעה הזאת במפלגה הרפובליקאית מתכוננים לתבוסה מהדהדת. בידיעה מצוטט טד קרוז, שהיה בין המועמדים שהפסידו בבחירות שנערכו לתפקיד המועמד של המפלגה הרפובליקאית ב-2016, שאומר כי אם אנשים לא יהיו מרוצים ביום הבחירות, "אני חושב שאנחנו עלולים להפסיד את הבית הלבן ואת שני בתי הקונגרס, זה עלול להיות מרחץ דמים בסדר גודל של ווטרגייט".

הסקרים אמנם מורים על יתרון מוחץ לג'ו ביידן, אבל המנגינות האלו מזכירות במשהו את הקטסטרופה של בחירות 2016. הפער בין המועמדים אולי לא היה גדול כל כך, אבל הקונצנזוס צפה להילארי קלינטון ניצחון משכנע. איך זה נגמר בסוף - כולם יודעים.

מורן שריר, שבעבר הציע שלא להספיד את טראמפ, טוען שמאז שהשתחרר מבית החולים בעקבות מחלת הקורונה שלו, טראמפ נראה "ביזארי מהרגיל ונמרץ באופן חשוד". האם רופאו, שמדווח על מצבו החיובי, "מרים" אותו? הסיפור של ג'ון קנדי ורופאו המזריק עשוי לספק רמזים בעניין.

בבון זכר מטפל בנקבה. נקבות יוצרות ביניהן קשרים לכל החייםצילום: Piyawat Nandeenopparit / Shutter

מה שבבונים מבינים ועוד כמה תובנות

■ רובוט מזמר ופיזיותרפיה עם לולב: יום במחלקת הקורונה של "שערי צדק"

■ זוכרים את 750 השקלים שנתניהו וכץ נתנו לכם? תיכף הם יבקשו אותם חזרה. אבי וקסמן על הגירעון הכבד שאליו נקלעה ישראל

■ חקירה העלתה חשד לפיו ניצבת במשטרה קידמה מכירת דירות מוזלות לבכירים במשטרה, ביניהם המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיך, וראש אגף חקירות לשעבר, מני יצחקי. ראשת מח"ש סגרה את התיק

■ עובדת סוציאלית במונולוג בעילום שם על תת המודע הקולקטיבי בימים של מגיפה

■ מחקר מצא כי בבונים זכרים בעלי מערכות יחסים אפלטוניות חיים יותר. תעשו עם זה מה שאתם מבינים

■ "קונברסיה" - תופעה שבמהלכה חווים תופעות נויורולוגיות ללא מקור גופני

📻 מה לשמוע?

גיא פלג, אורח פודקאסט "השבוע": "נתניהו נלחם על חייו. הוא מבין שיש סיכוי של 90% שהוא הולך לכלא"

📺 מה לראות?

היא כוללת אמנם מניפולציה רגשית כלשהי, אבל הסדרה התיעודית "שקט, לומדים" על סטודנטים חירשים וכבדי שמיעה מפיצה חום ונועם

🏠 מה לעשות?

"עד שאני לא פותח את השער ומניח את הילדה בתוך הגן אני לא מתפתה להאמין שהמסגרות חוזרות", אמר לי השבוע אב פוסט-טראומטי. הנה (עוד) המלצות מה לעשות עם הילדים בבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ