נתניהו הניח להפגנות, ועבר לטפל בשני הדברים הכי דחופים: קורונה ובנט

בהמתנה נוראית לאסון - ההפגנות חזרו, והאלימות כלפי המפגינים הולכת וגוברת. החרדים משחקים מחבואים, בעוד שהנהגתם מובילה אותם לגט מהחברה הישראלית. וגם: מה ערן זהבי, שאובחן כחיובי לקורונה, חושב על המצב | היומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ונפתלי בנט
רוית הכט
רוית הכט

נתניהו בעקבות בנט

נתניהו, בצעד חכם פוליטית מבחינתו, הניח להפגנות, וינסה מעתה להיצמד יותר לשיח הקורונה נטו, כדי לא להשאיר את הזירה הזאת לנפתלי בנט. לנתניהו גם יש אינטרס אישי חזק מאוד בהורדה משמעותית של נתוני התחלואה: הוא צריך להכין את הקרקע לבחירות, שרצויות לו בהקדם. קשה להבין איך הדבר יעלה בידו - אלא אם מהשמיים ינחת פתאום חיסון שמיש - כשהברית הפוליטית בינו לבין המנהיגים החרדים מונעת השתלטות על המגיפה. לפחות כמה עשרות אלפים - וזו הערכה צנועה ושמרנית במיוחד - פשוט אינם נשמעים להוראות

ניר חסון, שהיה אמש בהפגנה בבלפור, מתאר אנרגיות סוחפות וחדשות. בינתיים מה שרואים במובהק זו עלייה במספר האירועים האלימים כלפי המפגינים. לפי הדיווחים האלו מפגינים בכל הארץ הותקפו בצורות שונות. למעשה, אנו נמצאים במצב שבו הכל ממתינים לאירוע חמור במיוחד של תקיפת מפגין, שייגמר בדם, כשהמשטרה עצמה היא שחקן בתוך הכאוס.

במקרה כזה מנהיג נדרש להרגיע את השטח, ולעשות ככל שביכולתו כדי לכבות את מדורות השנאה, שיגבו מכל הצדדים מחיר יקר. במקרה הנוכחי זו לא יותר ממשאלת פתי חמודה. 

תלמידים ליד תלמוד תורה שנפתח ללא אישור בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

כשלונה של ההנהגה החרדית 

הדפוס כבר קבוע. התקשורת אורבת להפרות הנחיות של חרדים ועטה על כל אחת כזו  - ואילו החרדים מנסים להערים על הצלמים והכתבים, שממתינים מחוץ לתלמודי התורה וחתונות הסתר. כלומר החרדים נשמרים לא מפני הווירוס אלא מפני התקשורת, שחושפת את הפרת ההנחיות שלהם, ומגישה את הממצאים - חמים, לוהטים ומעצבנים כהוגן - לציבור הזועם.

בדיונים לקראת גיבוש מתווה היציאה מהסגר מנהיג ש"ס אריה דרעי ביקש הקלה לפיה יתאפשרו חתונות ולוויות עד 200 איש. בשלב הזה, בו אנשים שוהים עם ילדיהם ללא מסגרות חינוכיות ונתונים בחרדות תעסוקה, כלכלה ופצעי נפש אחרים - זו דרישה כה מקוממת, והיא מעידה אלפי מונים על כישלונה של ההנהגה הפוליטית החרדית, שאמורה היתה להיות הגשר בין הציבור שלה לבין המדינה שבה הוא חי. המאמר הזה, שנכתב על ידי פעילה חברתית חרדית לשעבר, מאשים את ההנהגה החרדית בעוול שנגרם לפרטים, ולא פחות מכך - את הרוב האדיש שאפשר לה לצמוח ולסחוט ממשלה אחר ממשלה.

היעדר אכיפה ותגובה רפה להפרות בחברה החרדית - כפי שבאו לידי ביטוי בפתיחת תלמודי התורה היום בחלק מהערים החרדיות - יובילו לצרה גדולה, לא רק אפידמיולוגית. היעדר טיפול דיפרנציאלי בערים החרדיות עשוי להוליך אותנו לסגר שלישי תוך תקופה קצרה - מכה אנושה וכאובה ביותר לכלכלה ולחברה בישראל. המתח בין החרדים ליתר הציבור, שיראה בהם אשמים, יהיה כבד מדי.

שנאת החרדים, שכבר קיימת, מבהילה ודוחה בעוצמתה. ציבור שרגיש ללשון גזענית ומכלילה, ורואה את עצמו כנאור וליברלי, לא מהסס לאמץ רטוריקה שמאפיינת את הגזעניים שבמרתפי הבירה, כשמדובר בחרדים. וסופה של התקופה העגומה הזאת עוד לא נראה כלל באופק.

לשכת התעסוקה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

205 אלף דורשי עבודה. בספטמבר בלבד 

■ מי הנפגעים הראשיים של המשבר בשוק העבודה?

■ יורם גביזון על שטראוס ביום שלאחר מיכאל שטראוס

■ ערן זהבי חיוני לקורונה, והמצב זה סייע בעדו, כנראה, להגיע למסקנה אחת

■ אילנה רובינא מתה מקורונה בגיל 86

■ גילטי פלז'ר מוזיקלי: שירים שלא נעים לכם שאנשים יידעו שאתם אוהבים   

■ ירון זילברמן, יוצר הסרט המדובר "ימים נוראים" על יגאל עמיר, מקדיש את "שעת נעילה", הסדרה החדשה שלו שנרכשה על ידי HBO, להלומי מלחמת יום הכיפורים

■ הנה משהו טוב להצטרף אליו

📺 מה לראות?

לדעת נתנאל שלומוביץ', זה הסרט הכי טוב של ארון סורקין

מוגזמות מופרכות, טורקיות

🥘 מה להכין?

אוכל מנחם. יצליח לו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ