סמוטריץ' וקרעי ראו מולם מפלצת איומה. מה כל כך מפחיד אותם?

מהו החוק שלדעת סמוטריץ' "בא לסכסך בין המינים"? קורונה או לא - נערי גבעות רעולי פנים מכים מוסקי זיתים פלסטינים. וגם: הלוטרות בישראל בסכנת הכחדה | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' ושקד בכנסת
רוית הכט
רוית הכט

החוק שמפחיד את השמרנים

היום נערך בוועדת חוק ומשפט דיון בהצעת חוק מעניינת למניעת אלימות כלכלית בין בני זוג. הצעת החוק היא למעשה תיקון לחוק מניעת אלימות במשפחה, ומטרתו להגדיר מהי אלימות כלכלית וכן להותיר לביהמ"ש אפשרות למתן צו להפסקתה. ההצעה מקודמת על ידי חברים מהקואליציה והאופוזיציה, כי יש בה היגיון וצדק. ברוב המקרים היא נוגעת לנשים חלשות, שמחשש לביטחון הקיומי שלהן ושל ילדיהן הן "שבויות" בנישואים בניגוד לרצונן, או שתקציב משק הבית משמש ככלי משטור שלהן.

אלימות כלכלית, כפי שטוענת "אמנת איסטנבול" בדבר מניעה ומאבק באלימות נגד נשים, היא תצורה נוספת ונפוצה של אלימות במשפחה. אבל החוק הזה כל כך מפחיד את הח"כים השמרנים בהובלת בצלאל סמוטריץ' שהוא גורם להם לראות בו, כמו בכתמי רורשאך, מפלצת דמיונית. "היתרון הגדול של השמאל הפרוגרסיבי והמטורלל הוא שהוא יודע להכניס את הטרלולים המופרכים וההרסניים שלו לחקיקה", אמר סמוטריץ', "...החוק יהפוך לעוד כלי שישמש לסחיטה בין אישה לבין בעל. לך תוכיח עכשיו שאין לך אחות... כל מטרת החוק היא לסכסך בין המינים". אל סמוטריץ' הצטרפו הח"כים אריאל קלנר ושלמה קרעי, שאמר "אל תאפשרו לחוק הזה להרוס לנו את המשפחה".

אולי כדאי להזכיר לסמוטריץ', קרעי וחבריהם שלפני שהחוק הורס את המשפחה, גורם מתעלל עושה זאת, ובמקום למהר לשמור על זכויותיו, אולי מוטב שיחשבו כיצד לעזור לאותם קורבנות. ייתכן שיש לחדד ולדייק עוד יותר את הסעיפים המגדירים אלימות כלכלית בהצעת החוק, אבל מכאן ועד לעמדה של סמוטריץ' ושות', הרואה בו חוק שמלבה סכסוכים - הדרך ארוכה עד בלתי נגמרת. בהצעת החוק נכתב מפורשות כי אין הדברים נוגעים לחלוקת רכוש או למזונות - סוגיות שנמצאות פעמים רבות בלב המחלוקת בין בני זוג "במשבר נורמלי" - ויש בו אפילו מנגנון נגד תביעות קנטרניות. אז מה פשר ההתנגדות? חרדת שווא של שמרנים מקידום כלשהו של זכויות נשים, גם אם מדובר בסך הכל בהגנה עליהן.

מתנחלים רעולי פנים במועצת בורקהצילום: Burqa village council

המסיבה השנתית של נערי הגבעות

גם בימים רגילים זה לא באמת מעניין אנשים, קל וחומר בימים רווי מגיפה אלו. גם השנה עונת מסיק הזיתים בגדה המערבית מביאה עמה קבוצות של נערי גבעות רעולי פנים, שמתקיפים את המוסקים הפלסטינים ואת פעילי זכויות האדם שבאים לסייע להם.

לפי הידיעה הזאת רק בשבוע הראשון של המסיק דווחו 5 מקרים של אלימות כלפי פלסטינים, והשחתה של 62 עצים. חליל עבד אלחק עמירה, בן 72 מהכפר נעלין, שבא למסוק את עצי הזית שלו סמוך להתנחלות חשמונאים, סיים את יומו בבית החולים ברמאללה עם סדק בגולגולת כתוצאה מאבנים שנזרקו לעברו. אבי דבוש מספר על פציעתו של פעיל בן 80 בארגון "רבנים לזכויות אדם", וטוען שהמסיק הוא המשל והנמשל של החיים בגדה.

פרופ' רוני גמזוצילום: אמיל סלמן

בדיקת קורונה ללא הפניה ועוד כמה הפניות

אזרח אריתריאה הורשע באונס וברצח סילבנה צגאיי בת ה-12

המערך הפסיכיאטרי קורס בקורונה. משפחות מתמודדי הנפש נושאות במחיר

בקרוב ניתן יהיה לערוך בדיקות קורונה ללא הפניה בקופות החולים. תבלו

אין סוף לספרים העסיסיים שמתפרסמים על טראמפ ומשפחתו. למה אצלנו זה עובד פחות?

משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעת ענק נגד גוגל

הלוטרות בישראל עומדות בפני סכנת הכחדה חמורה

זה נשמע כמו פרומו לסדרת דוקו-פשע של נטפליקס אבל זה סיפור אמיתי

לקראת שלב הבתים של ליגת האלופות - טריוויה כיפית

📻 מה לשמוע?

מה הסיכוי שטראמפ ינצח שוב, ומה התסריט שמפחיד את כולם? פודקאסט "השבוע" נערך לבחירות בארה"ב עם יעל שטרנהל, שמואל רוזנר אלי קוק ודפנה מאור

🚗 איפה לבקר?

עכשיו כשיצאנו מהסגר: "בחזרה אל הטבע", תערוכת עבודות פיסול בגן הבוטני בירושלים

🍲 מה להכין?

איך לטבען הכל בעצם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ