מאות אלפים הוכנסו לבידוד בטעות. הסיבה לכך עודנה פעילה

דו"ח מבקר המדינה שם את החותמת הרשמית: איכוני השב"כ הם כישלון. ארה"ב כבר מצביעה. הדמוקרטים הפוסט טראומטים ימשיכו לפחד (ובצדק) מבוגדנות הסקרים. וגם: בוראט 2 – עדיין עובד? היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבודד קורונה במלון דן פנורמה בתל אביב
רוית הכט
רוית הכט

לאכן מסלול מחדש

איכוני השב"כ, שהונהגו בישראל במארס בחסות הבהלה העצומה עם פרוץ המגיפה - נחלו כישלון מפואר. זאת, הרגישו על בשרם המוני אזרחים, שקיבלו הודעות תמוהות ושגויות, ונכנסו ויצאו בבידודים חסרי תכלית והגיון. כעת הגיעה גם החותמת הרשמית בדו"ח מבקר המדינה.

למעשה, אחוז "ההצלחה" של האיכונים, שמופיע בו מצליח להפתיע בזערוריותו, גם את מי שכבר עקבו אחרי הנתונים, והבינו שלא מדובר בדיוק בהצלחה מסחררת . בדו"ח המבקר נכתב כי שיעור האנשים שאותרו על ידי שב"כ ונדרשו להיכנס לבידוד והתגלו בסופו של דבר כחולים הוא 3.5% בלבד. המשמעות היא שמאות אלפי אזרחים הוכנסו לבידוד כתוצאה משימוש בכלי הזה מבלי שהיו חולים. לאור הממצאים הללו הדרישה ההגיונית ביותר אמורה להיות הפסקת איכוני השב"כ לאלתר, שמחיר פגיעתם בפרטיות אינו מצדיק את התוצאה הדלה שהם מביאים במישור הבריאותי.

אלא שכפי שפורסם בידיעה זאת, משרד הבריאות אף פרסם נוהל מרחיב לבקשת מידע מהשב"כ במטרה להתגבר, ככל הנראה, על חוסר שיתוף הפעולה של האזרחים עם החוקרים האפידמיולוגים.

רן בר זיק מפרט כאן אילו עוד "אמצעים מיוחדים" אפשר להפעיל נגד אזרחים וכיצד אפשר להתגונן מפניהם.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בביקור בלבאנט, מיין, אתמולצילום: Alex Brandon/אי־פי

הסקרים לרעתו, שוב

קצת קשה לתת לזה את המקום ראוי כשמתחוללת מעלינו מגיפה עולמית , אבל אחד האירועים הדרמטיים ביותר בעת הזאת – הבחירות לנשיאות ארה"ב – כבר קורה. יותר מ-60 מיליון אזרחים אמריקאים כבר הצביעו בהצבעה מוקדמת – שבבחירות אלו שברה שיאים בגלל הקורונה. כל בחירות הן תמיד: חד פעמיות/קריטיות/ גורליות/הכי חשובות ועוד, אבל כפי שמעידה דוריס פאריש בת ה-98 מפנסיבלניה, העולם אכן מותש וחבול מדי כעת לעוד ארבע שנות טירלול טראמפי.

הסקרים בישורת האחרונה של הקמפיין מראים עדיין יתרון ברור לג'ו ביידן, ופה ושם ניתן למצוא עוד אינדיקציות לניצחון דמוקרטי, כמו למשל שיעור הצבעה גבוה בטקסס שניסיון העבר מלמד על התאמה בין אחוזי הצבעה נמוכים במדינה לבין ניצחון רפובליקני שם. אבל כוויות הדמוקרטיים מ-2016 עדיין דואבות, ובצדק. דיויד שור יועץ פוליטי בכיר ולשעבר איש הסקרים של נשיא ארהב לשעבר ברק אובאמה מזהיר בראיון ל"הארץ": בוחרי טראמפ שוב עוברים מתחת לרדאר.

"פרוקסימה". מה יעלה בגורל החתולה הג'ינג'ית לייקה?צילום: קולנוע לב

הקונפליקט הנשי מגיע לירח

■ מי נעדר מדו"ח מבקר המדינה על מחדלי הטיפול בקורונה (מקבלי ההחלטות) ועל מה לא דובר בו (על תהליך קבלת ההחלטות) 

■ החנויות הקטנות הולכות וגוועות. רשתות המזון והפארם שהורשו לפעול בתקופת הסגר ניצלו את שעת הכושר והפכו למיני קניונים

■ מנהל המכון הביולוגי מבטיח חיסון טוב תוך פחות משנה

■ לא היינו צריכים מחקר כדי להבין את הדבר הבא אבל בכל זאת

סיפור חמוד ביותר: ראש עיר ברוסיה ביקש ממנקה להתמודד מולו כדי לייצר מראית עין של בחירות. נחשו מה קרה

🎥 מה לראות

אסטרונאוטית נפרדת מבתה לטובת תעופה לחלל. כן, עד לשם הגיע הקונפליקט המייסר בין אימהות לקריירה

בוראט 2. כנראה הסרט הנכון בזמן הנכון

🎧 מה לשמוע

מצד אחד מיליון ישראלים מובטלים ומאות אלפי עסקים קטנים בסכנת סגירה. מצד שני, לפי דו"ח העושר של בנק קרדיט סוויס השוויצרי, בישראל יש כיום 157,286 מיליונרים דולר. פודקאסט "האינטרסנטים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ