מישהו באמת הופתע מהנאום ה"ממלכתי" של נתניהו?

אפילו רצח רבין הוא הזדמנות עבור נתניהו לעסוק בעצמו. מלחמת התרבות בין צרפת החילונית לאיסלאם מחריפה. בית המשפט פורס את החובות של תיאטרון הבימה. וגם: השווארמה שתרדוף אחריכם בלילות | היום ביומית

ניב הדס - צרובה
ניב הדס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו
ניב הדס - צרובה
ניב הדס

ברצינות, למה ציפיתם?

אחד המאפיינים המרכזיים של הפרעת אישיות נרקיסיסטית על פי ״המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות״, התנ״ך הפסיכיאטרי, הוא ״דפוס מתמשך של התנהגות חריגה המאופיינת ברגשות מוגזמים של חשיבות עצמית, צורך מוגזם בהערצה ויכולת נמוכה לגלות אמפתיה כלפי אחרים״. כדאי לשנן את ההגדרה הזו לפני שקוראים או שומעים את דבריו של בנימין נתניהו בטקס שנערך בכנסת לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין.

"25 שנה אחרי רצח רבין, יש הסתה מפורשת לרצח ראש הממשלה ובני ביתו חדשות לבקרים - ואיש כמעט אינו פוצה פה", אמר ראש הממשלה הנצחי בנאום שלא באמת הפתיע איש, או לפחות את כל מי שזוכר את מסקנותיו של נתניהו מהירי ביעקוב אבו אלקיעאן (ברצינות, למה ציפיתם - שהוא יכה על חטא? ייקח אחריות? ינמיך את גובה הלהבות הנוכחיות? יסתכל פנימה?). 

סיבה נוספת לאדישות היחסית שבה התקבלו דבריו הכמעט פארודיים של מי שבתקופת הרצח סבל מראייה ושמיעה סלקטיבית, היא, לדעת רוית הכט, ההכרה בכך שמורשתו של רבין כבר אינה נחלת ישראל כולה.  

מי שחושב שכל הפקת הלקחים הזו היא חוכמה בדיעבד של מחנה מתוסכל, מוזמן לקרוא שני טקסטים שפורסמו ב"הארץ" זמן קצר לפני הרצח: חודש וחצי לפני כתב דורון רוזנבלום טור ובו טען ש״במלחמת הגרילה נגד ממשלת רבין טרם נורתה הירייה האחרונה״. ושבועיים אחריו כתב אריה כספי את הטור ״מי על הכוונת״. מצמרר זה אנדרסטייטמנט.

מקרון בניסצילום: Eric Gaillard/אי־פי

מקרון מתייצב לקרב

מלחמת התרבות בין צרפת החילונית לאיסלאם, ובמיוחד טורקיה ומנהיגה רג'פ טאיפ ארדואן, עלתה היום שלב נוסף, עם פיגוע שבו נרצחו שלושה מתפללים בכנסייה בעיר ניס. הפיגוע אירע יממה אחרי שעל השער של מגזין ההומור המאויר ״שארלי הבדו״ נראה מנהיג טורקיה בשירותים חושף ישבן של אשה.

בתגובה לפיגוע הרצחני אמר ראש ממשלת צרפת עמנואל מקרון כי ״אנחנו נתונים תחת מתקפת טרור״. אחר הצהריים הקונפליקט הזה הגיע גם לישראל, עם הפגנה של התנועה האיסלאמית מול שגרירות צרפת. מה שבטוח, זה לא ייגמר טוב.

ג'ו ביידןצילום: JIM WATSON - AFP

הקולות של פלורידה

■ לקראת הישורת האחרונה, ביידן וטראמפ מגיעים לגייס קולות במדינת המפתח פלורידה

■ יעקב נגל מבקש לסתור את דבריו של רביב דרוקר ולהבהיר את מעורבותו בפרשת הצוללות

■ בית המשפט קבע כי הבימה ינוהל על ידי עיריית תל אביב-יפו וכי החוב של המוסד ייפרס לעשר שנים. 

■ אחרי יותר מדי התבטאויות אנטישמיות בעייתיות מפלגת הלייבור משעה סוף כל סוף את ג׳רמי קורבין

■ גדעון לוי צפה בדוקו "עד סוף העולם" ולא מבין איך האוונגליסטים נחשבים לידידי ישראל 

■ נראה אתכם קוראים על השווארמה הזו ולא חולמים עליה בלילה

📺 מה לראות?

"המלך של סטטן איילנד" של ג׳אד אפטאו הוא סרט מצחיק וכואב

🥘 מה לבשל?

זה אמנם לא השווארמה מלמעלה, אבל הבייגלה הירושלמי הזה גם שווה

📚 מה לקרוא?

רומן הביכורים של אלבר קאמי מתפרסם כעת בעברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ