בארה"ב כבר משוכנעים: הבחירות האלה יעוררו מהומות נוראיות

אז מה, טראמפ באמת לא יקבל את התוצאות? אלו לא בחירות לנשיאות ארצות הברית, אלו בחירות על איך ייראה העולם. הניסויים הקליניים לחיסון נגד קורונה התחילו במכון הביולוגי בנס ציונה. וגם: למה גברים צעירים בטיק טוק נוגעים אחד בשני? | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים מכסים חלונות של בנק בבוסטון, אתמול
רוית הכט
רוית הכט

מה יקרה ביום שאחרי?

הבחירות הללו אינן עוסקות רק בנשיאות ארה"ב ואפילו לא רק בגורל ארה"ב - רף דרמטי למדי לכשעצמו. הן בחירות על כל העולם. כן, כל העולם תלוי באלקטורים של פנסילבניה או ויסקונסין או מדינה מתנדנדת אחרת שנשמעת כמו שם של מותג סיגריות.

לתאר עד כמה הבחירות האלו קריטיות לנתניהו בישראל, לעתיד המזרח התיכון, לעימות הדחוי אך ודאי עם איראן - זה מוצדק וראוי, אבל זה כמו לתאר את הפרח המבצבץ מכיס המקטורן בדמותו של ענק. הבחירות האלו יקבעו האם העולם מוסיף לצאת מדעתו בחסות מגיפה עולמית ומזריק עוד מנה גדושה של כח לפופוליסטים כוחניים, מפיצי תיאורית קונספירציה, דתיים משיחיים, בריוני גזע, סוכני בורות ועוד טיפוסים סימפטיים כאלו - או שמא הוא בוחר באפשרות שפחות מלהיבה אותו, כנראה, שהיא חזרה לשפיות כלשהי.

המפלגה הדמוקרטית, שהציגה מועמד אפרפר על גבול השקיפות - ויכול להיות שזה דווקא ליהוק גאוני מול איש כה משוגע כמו נשיא ארה"ב - קיבלה את מתנת המאה בדמות אירוע משבש כמו הקורונה. ייתכן שהדבר הטוב היחיד שתביא לעולם היא תבוסתם של כוכבי ציר הפופוליזם ושנאת הליברליזם, שנמתח מהודו ועד ארה"ב, ביניהם או בראשם טראמפ.

אבל כאן, בערך, נגמרים היתרונות הפוטנציאליים שלה, כי הקורונה היא גם (ובעיקר) מגבר לחומרים רעילים ומסוכנים, שהידפקו בעוצמה על סכר ה"בלתי ייאמן" בארה"ב עוד לפניה, ופרצו אותו בעקבותיה. חברה, שבנותיה עובדות בפירמות נחשבות שמשרדיהן בניו יורק, סיפרה שהן, יחד עם יתר עובדי החברה, הונחו להישאר בבתיהן במשך שלושה ימים אחרי הבחירות. כלומר, ההנחה המקובלת היא שהבחירות הללו יעוררו מהומות נוראיות, ושטראמפ לא יקבל את התוצאות אם יפסיד. למעשה, הוא די רומז לכך בקולו כבר עכשיו (המלצה לקריאה והאזנה על תרחישים שונים בהתאם לתוצאות - בהמשך).

הנסיין שגב הראל מקבל את החיסון לקורונה בבית החולים שיבא, הבוקר צילום: משרד הביטחון

כן, רוצים להשתתף בניסוי

בימים האחרונים, לא אכחיש, עסקתי ביני לבין עצמי בשאלה מי הם הנסיינים האמיצים שהתנדבו לקחת חלק בניסויים הקליניים של חיסון הקורונה, וכיצד הגיעו למצב שבו הם עד כדי כך בטוחים בעצמם, בגופם ובבריאותם (או שמא הם כה חרדתיים עד כדי פלירטוט בוטה עם הסכנה?).

לרגל התחלת הניסויים הקליניים (אפשר לראות פה אפילו תמונה של אחד מהם), בפודקאסט האינטרסנטים דנים באותן שאלות בערך.

Sway Boys (ג'וש ריצ'רדס משמאל)צילום: Jake Michaels / NYT

נשים מקופחות, גברים נוגעים זה בזה

• למה הפלסטינים שאננים ביחס לקורונה, ומה דווקא כן מטריד אותם

• בית הדין לעבודה קיבל את טענתה של עובדת הייטק שהופלתה ביחס לעמיתיה הגברים - היא הרוויחה 18 אלף שקלים בחודש, לעומת מנעד של 24-46 אלף שקלים שהרוויחו גברים שעבדו בתפקידים דומים. אלא שהיא תפוצה לפי שכר הגבר שהרוויח הכי מעט מביניהם

• מצביעים אין, אבל פוליטיקה יש בשפע בדרך ארץ

• "נעלבתי שסגרו בפניי את האולפנים כאילו ביום אחד נהפכתי למיותרת בגלל גילי", העיתונאית הצרפתייה לור אדלר הוציאה ספר על דיקטטורת הנעורים ואכזריותה, בעיקר כלפי נשים

• טיק טוק התמלאה בגברים צעירים, סטרייטים בהגדרתם, שנוגעים זה בזה, ומנכיחים בכיף שלהם גם רגשותיהם ההומו ארוטיים. וכמובן שיש כבר נודניקים, שטוענים שזו בכלל הומופוביה

• יהודית רביץ חזרה

🎧 מה לשמוע?

נוגה תמוז ממליצה כאן על הפודקאסט "רדיולב", המדמה ארבעה תרחישים ליום אחרי הבחירות (שזו תשובה מורחבת לשאלה: מה יקרה אם טראמפ לא יקבל את תוצאות הבחירות)

📺 מה לראות?

אוקיי, נדמה לי שהסתדרתי מבחינת סדרה לזמן הקרוב

🍲 מה להכין?

מה עושים עם פיתה יבשה? פאתה. מתכון של יותם אוטולנגי מהניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ