אמנון הררי
אמנון הררי

פוסט-אמת, פוסט-ניצחון

סכנות רבות הביא דונלד טראמפ על ארצות הברית ועל העולם המערבי כולו (יש כאלה שחושבים שהוא אפילו גרוע יותר מהיטלר). אבל אין סכנה גדולה מהיותו מוביל עידן הפוסט-אמת, מהערעור המכוון והשיטתי שלו באמון הציבור בעובדות המסופקות על ידי גורמים מוסמכים. לצרת האמריקאים, העידן הזה נפל עליהם ברגע הגרוע ביותר: בשיאו של משבר בלתי מוכר, שבו לידע ולאמון בידע יש חשיבות מכרעת. הריסת האמון הזה היא אחת מהסיבות שאימפריה עם יכולות אדירות תרשום בשבועות הקרובים את הקורבן הרבע-מיליון למחלה שנשיאה טוען שהיא לא הרבה מיותר משפעת. זו גם הסיבה שהדמוקרטים לא באמת מפחדים שטראמפ ינצח את ג'ו ביידן. הם בעיקר מפחדים שהוא יכריז שניצח.

בבחירות 2020, הסכנה של הפוסט-אמת אדירה. בצל הקורונה, רוב המשתתפים בבחירות כבר הצביעו, ובחלק גדול מהמדינות - לרבות פנסילבניה הקריטית - לא יסיימו לספור את הקולות הללו ביום הבחירות. לפי כל האינדיקציות, בקרב "המצביעים מראש" נרשם רוב גדול לביידן, בעוד שבקרב המצביעים ביום הבחירות, המצב הפוך, לפחות במידה מסוימת. המשמעות: בשלישי בלילה, כשהתוצאות הראשוניות מהמצביעים בקלפיות באותו היום יזרמו, מצבו של טראמפ יראה טוב משמעותית מאשר בתוצאות הסופיות. לפרק זמן קצר אך קריטי, הוא אף עשוי להוביל במדינות המפתח, גם אם בספירת הקולות הסופית הוא יפסיד בהן.

אלא שהובלה בליל הבחירות עשויה להיות כל מה שטראמפ צריך כדי למהר ולהכריז על ניצחון. אחרי הכרזה כזו, גם אם בהמשך יתברר שלמעשה הפסיד, יוכל הנשיא לטעון שאין שינוי בתוצאות, אלא "ניסיון לגנוב את הבחירות". הכרזה כזו תשסה את תומכיו הנלהבים, תייצר לחץ ציבורי ועלולה להביא לתוצאות בשטח. הרי עוד לפני שיאו של משבר הפוסט-אמת, בבחירות 2000 בפלורידה, הספיקו כמה עשרות עסקנים רפובליקנים שפרצו למשרדי ועדת הבחירות כדי להלחיץ את חבריה ולהפסיק את ספירתם של רבבות קולות שהיו בסבירות גבוהה מעניקים את הניצחון לאל גור הדמוקרטי. באקלים של היום, השיסוי הזה קל בהרבה, ובבחירות כמו אלה, יהיו גם הרבה יותר צמתים מנהליים-משפטיים שיכולים להכריע את הבחירות, שבהם יכריעו פקידים שיהיו נתונים ללחץ אדיר.

זו הסיבה שלמרות המצב הטוב בסקרים, הדמוקרטים עצבנים. זו הסיבה שהם ממשיכים במאמץ אדיר להגדיל את הפער מטראמפ ככל האפשר, כדי אפילו לא לאפשר לו לטעון שניצח. אם צריך, גם לשלוח את קיילי ג'נר לשכנע בביקיני את 200 מיליון עוקביה לצאת ולהצביע. הם מבינים שאם הם לא יהיו דרוכים ומוכנים, טראמפ עלול לנצח בבחירות הללו גם אם לא ינצח בהן.

מסעדה סגורה בתל אביבצילום: עופר וקנין

מי מפחד מהמספרים 

ערעור האמון ברשויות אינה חטאה של אמריקה בלבד. גם כאן ראש הממשלה נהנה לחבוט בהן לשיפור מצבו, אך לצערו, גם כאן בסופו של דבר העובדות והמספרים מסרבים להתכופף למרותו. ולאן שלא יסתובב, הם נראים רע: המספרים מלמדים שהאבטלה במשק שוב מרקיעה שחקים, וכמעט אחד מכל ארבעה ישראלים מחוסר עבודה, מה שמחייב את החזרתו של המשק לפעילות מהר ככל האפשר. מאידך, עוד לפני שנפתח, המספרים מראים שמגמת הירידה בתחלואה נעצרה, מה שמעלה את החשש לפתוח את המשק ומצדיק לכאורה הגדלת קנסות. בימים הקרובים יידרשו נתניהו וממשלתו להכריע איזה מספר מפחיד יותר, ואז להמתין באימה למספרים שמפחידים אותם באמת - אלה שבסקרים.

מנות מתפריט "קאב קם און דה סטריט"צילום: ערן לאור

התאילנדית החדשה ועוד המלצות חריפות 

■ סמנו את ההימורים שלכם על הכוכב הישראלי הבא, בפרויקט 40 מתחת ל-40 של TheMarker

■ צפו בצילומים המרהיבים מפסטיבל הצילום הבינלאומי שיתקיים החודש

■ דוגו לכם את חמש מנות הקארי הכי טובות למשלוח באזור תל אביב

■ או לכל הפחות תחשבו שוב לפני שתקנו שוב בגדים

🍲 מה לאכול

את הקציצות המטוגנות - או כל דבר אחר - בנכדה הלא-מתוכננת אך משובחת של "בית תאילנדי" המיתולוגית, "קאב קם און דה סטריט". אדם זועק את שחסר לו, ולנו היה חסר מאוד אוכל רחוב תאילנדי.


👩‍🎤 מה לשמוע

את "סופר טרופר", האלבום הלפני-אחרון של אבבא, שיצא לפני בדיוק 40 שנה, בית ספר למוזיקת פופ ששיעוריו נלמדים עד היום, משטוקהולם ועד תל אביב

מה לראות

את משחק העונה בכדורגל, בין מכבי חיפה למכבי תל אביב. בין היתר יוצע בתפריט: הילד מכפר קרע שסרטון אומלל הפך אותו לספורטאי הישראלי הכי מפורסם באנגליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ