העובדה שהילדים שלנו לא רצים ברחובות עם סיר על הראש זה סוג של נס

מערכת החינוך חוזרת לאיטה - איך מונעים את סגירתה בגל הבא? האם נתניהו שוביניסט או שמא הראש שלו - כשהוא אינו תחת השפעת אשתו ובנו - נמצא פשוט במקומות אחרים? וגם: סופיה לורן תסביר לכם איך להזדקן בסטייל. תאמינו לה, היא יודעת | היום ביומית

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיתות ה'-ו' חזרו ללימודים, היום
רוית הכט

מה עבר על נתניהו?

כולם התנפלו על דבריו התמוהים של ראש הממשלה באירוע לציון היום הבינלאומי למיגור האלימות כלפי נשים. נתניהו אמר שם: "נשים זה לא בעל חיים שאתה יכול להכות בו, והיום אנחנו אומרים, גם בבעל חיים אתה לא מכה... אנחנו מבינים שיש תובנה ויש אינטליגנציה ויש קוגניציה ויש רגשות גם לבעלי חיים, אנחנו חומלים בצדק על בעלי חיים - נשים הן בעלי חיים, ילדים הם בעלי חיים, בעלי חיים עם זכויות. הדבר הזה צריך לעבור מן העולם, ואני מקווה שלא נראה את הדברים המטלטלים האלה".

הדברים האלו, שבאמת מנוסחים בחוסר שימת לב גס, מזמינים התקפות מלוא הטנא. אבל גם אבחנה יפה של רוגל אלפר: נתניהו שותף החרדים הוא מאמין גדול, ובצדק, של האבולוציה.

נתניהו ועורכי דינו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאיצילום: עמית שאבי

איל מגד, שמצטיין באופן כללי במחשבה לא קונבנציונלית ונלחם מזה שנים את מלחמתם של בעלי החיים האומללים, הנקצרים תחת ידו האכזרית והשחצנית של האדם, דווקא מודה לנתניהו שסוף סוף הכיר במעמדם ובסבלם.

תחושתי האישית היא כי נתניהו הוא הרבה דברים - אך אינני בטוחה ששוביניסט הוא אחד מהם. אני חושבת שהוא פשוט שומע יותר מדי טקסטים מבנו יאיר, שחומל על בעלי חיים ופחות על בני אדם (אם הם בצד הלא נכון של משוואת הפולחן לאביו). אני סבורה שכשאינו נדרש לדבר על אשתו ("רעייתי נמצאת כאן כרעיית ראש הממשלה, אבל היא גם חובשת את הכובע של הפסיכולוגית") דבריו מוקפדים קצת פחות, ושבאופן כללי הראש שלו נמצא במקומות אחרים. למשל בוועדת בדיקה לחקר פרשת הצוללות וכלי השיט, למשל במשפטו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

לימודים מהביתצילום: אייל טואג

התעלות הרוח האנושית

היום חזרו תלמידי כיתות ה'-ו' לבתי הספר לאחר תשעה חודשים (!) שבהם "למדו" מרחוק. קבינט הקורונה הודיע כי חטיבות הביניים ייפתחו ב-6 בדצמבר, ותלמידי התיכון ישובו ללימודים בקבוצות במתכונת כלשהי.

העובדה שהילדים שלנו לא רצים ברחובות בתחתונים עם סיר על הראש תוך שהם נושכים עוברי אורח שנקרים בדרכם - היא בגדר התעלות יוצאת דופן של הרוח האנושית. בדור שלי אירועים כמו מלחמת המפרץ נחשבו לכאלו שבכוחם לחקוק בנפשם הצעירה טראומה ופחד נצחיים. איפה זה ואיפה הניסוי הכאוטי שביצעה המגפה בנו ובילדינו.

סקירה עולמית שביצעה דפנה מאור גילתה שאולי אפשר למזער את הנזקים הקשים הללו בניתוק הילדים משגרת לימודים וסביבה חברתית טבעית. מרבית המדינות (89%) הצליחו לשמור את מערכת החינוך פתוחה בגל התחלואה השני, והמדינות שסגרו אותה סבלו לרוב משיעורי עוני גבוהים.

מכיוון שגל שלישי וחורפי צפוי להתנפל עלינו בקרוב, עוד לפני ששלל החיסונים יגיעו לכאן, ומכיוון שמשרד הבריאות כבר מגלה היסטריה לא מבוטלת, כדאי אולי לחשוב כיצד לשמר בכל זאת את מערכת החינוך במצב פתוח ומתפקד (וזו כנראה האתנחתא הקומית במדור היום).

גן שעשועיםצילום: אמיל סלמן

הפחד הגדול של כל הורה

■ המקרה המצחיק של מירי רגב ושדה התעופה בנבטים שלא יקום לעולם

■ אורח הפודקאסט של "הארץ" חיים ביבס, יו"ר השלטון המרכזי ומהכוכבים העולים בליכוד, צופה שעידן נתניהו יסתיים עוד שנתיים-שלוש, ולא מסתיר שאיפות להחליפו. ויש לו גם ביקורת על ניהול משבר הקורונה

■ לינה צ'פלין, במאית דוקומנטרית בת 86 שעשתה דבר או שניים בחייה, חוזרת לטפל בחברה החרדית אותה היא מגדירה "טוטאליטרית", וטוענת שמצבה של ישראל דווקא לא רע כל כך מהבחינה הזאת

■ נועה לימונה בטקסט נהדר על מקדש העינויים של כל הורה, הלא הוא גינת המשחקים השכונתית

■ הוא היה ראש עיר נערץ, שמיגור הפשיעה בניו יורק בימיו נזקף לזכותו. כעת הוא דובר תיאוריות קונספירציה מגוונות שצבע שיערו נזל לו מראשו במהלך מסיבת עיתונאים

■ "מי שמשלים עם ההזדקנות וחי בהווה, מזדקן בחן", אומרת סופיה לורן, המככבת בעיבוד קולנועי חדש "לכל החיים לפניו". נדמה לי שהיא הוכיחה שאפשר להאמין לה

📻 מה לשמוע

נועה קולר באה לפודקאסט התרבות של "הארץ"

ולפני הפודקאסט היה התסכית. נעים להכיר מחדש

📺 מה לראות

גבר בן 83 נשלח כמרגל לבית אבות. התוצאה, די כצפוי, שובת לב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ