זו טרגדיה אנושית שמספקת הצצה מייסרת לחצר האחורית שלנו

חייו ומותו של יונתן היילו מראים כיצד החברה שומטת את חוליותיה החלשות. המינוי ליועמ"ש הכנסת צפוי לקבל משקל עודף אם נתניהו יחדש את בקשת החסינות שלו. וגם: יש אנשים שכבר מזמינים קוקטיילים הביתה | היום ביומית

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היילו בצאתו מהכלא, ב-2018
רוית הכט

כשלון חברתי מהדהד

הטרגדיה האנושית הזאת עצומה מכל טרטור פוליטי. חייו ומותו של יונתן היילו הם לא רק סיפור שספוג בסבל בלתי נתפש או המחשה סוערת של אדם שניצוד ביחסי קורבן-מקרבן ללא פתח יציאה. הם גם הצצה מייסרת לחצר האחורית בה ילדים ואנשים צעירים שבויים בסביבה של אלימות ופחד, וזו כותבת את תסריט חייהם מבלי שהם יכולים לשנות בו משהו.

היילו, שהורשע ב-2013 ברצח ירון איילין, עבריין מין מורשע שהתגורר בשכנות אליו בשכונת נורדאו בנתניה, נאבק להוכיח כי נאנס על ידי המנוח פעמיים. במהלך המאסר שלו הוא ניסה פעמיים להתאבד, סבל מהתקפים אפילפטים וממצוקה נפשית קשה. הודות לעקשנות עורך דינו הוא המשיך לערער ולהיאבק נגד המערכות, שלטענתו פשוט לא האמינו לו. בסופו של דבר ביהמ"ש העליון זיכה אותו מרצח והאשים אותו בהריגה. התיק של היילו עוד עבר מספר גלגולים, ובסופו של דבר עונשו קוצר והוא יצא לחופש. הוא לא החזיק זמן רב בחוץ. אחרי זמן קצר חזר למאסר בהוראת ועדת השחרורים כי הפר את תנאי השחרור שלו. לפני חצי שנה שוחרר שוב.

מלאכת החיים הקשה באמת היא למצוא את הדרך להיחלץ ממלכודת החנק שאליה נקלע האדם, כשזו, לרוב, נכפית עליו בשרירותיות מכאיבה. רצף הטראומות הנוראי שפקד את יונתן היילו לא נתן לו ולו קצה של בחירה כזו, וזה כבר אינו עניין אישי בלבד אלא כישלון חברתי מהדהד. לדברי סנגורו, עו"ד אלון אייזנברג, הרשויות "התפרקו מהחובה החוקית והמוסרית לטפל ולשקם" את היילו. "הוא מצא את עצמו בדד לחלוטין, מתמודד עם כל הקשיים שכרוכים בתהליך השיקום", הוסיף.

המקרה של היילו עשוי ללמד כיצד נוהגת החברה בקורבנות תקיפה מינית, באסירים משוחררים, ביוצאי אתיופיה, במגוון חוליות חלשות שדורשות החזקה כלשהי, וכשזו לא באה הן שוקעות לתהום.

נתניהו וחברי הליכוד בבית משפט המחוזי בירושלים, במאי. קריאת טיעוני ההגנה אינה יוצרת רושם ש"אין כלום כי לא היה כלום"צילום: YONATHAN SINDEL / POOL / AFP

אין כבר מדינה, רק ראש ממשלה

אם למישהו היה ספק בכך – בנימין נתניהו ממשיך ונאבק לעצירת משפטו. חיים לוינסון מפרסם כי נתניהו מתכוון להגיש מחדש את בקשת החסינות לכנסת, אותה נאלץ למשוך בפעם הקודמת.

אם אכן אלו פני הדברים, ונתניהו יגיש מחדש בקשת חסינות לכנסת, יהיה משקל רב לעוד אחד המינויים הבכירים העומדים כעת על הפרק – היועמ"ש של הכנסת. החלטתו של היועמ"ש הקודם איל ינון בינואר 2020, לפיה אין בהשבתת הכנסת בכדי למנוע את הדיון בחסינותו של נתניהו, גרמה בשעתו לנתניהו למשוך את הבקשה וכך מנעה בעדו לדחות את משפטו.

אנו ערב מינוי מפכ"ל משטרה, פרקליט מדינה, יועמ"ש כנסת ועוד מעט גם יועמ"ש לממשלה – כשעל כולם שורה הצל המחניק של פרשות נתניהו. כבר אין כאן מדינה על מוסדותיה התקינים - אלא רק ראש ממשלה עם תומכים ומתנגדים.

מגיע עם הקשים, הכוסות והקישוטים, מארז הקוקטיילים של "ספייסהאוס"צילום: רוני קשמין

משלוחי קוקטיילים ושחיתויות אחרות

■ קשה לכם לשמוע עם המסיכה? אתם כנראה סובלים מבעיות שמיעה, שהיו לפני שכל הבלגן החל

■ משה בר סימן טוב במגעים עם דיסקונט קפיטל להקמת קרן השקעות בתחומי הרפואה והבריאות

■ מתווה פתיחת הקניונים המשגשג שבו דנו אתמול ישונה, ולקניונים הקטנים יש טענות על אפליית קבוצות גדולות כמו עזריאלי ומליסרון

■ דני סנדרסון בן 70

■ וגם הם כבר לא ילדים – אבל עדיין נראים מצוין (ונשואים זה לזו)

■ וכאן יש דיוקנאות עצמיים יפהפיים של האמנית קלייר טאבורה שלמזלנו השתעממה וציירה את עצמה בסגר

🎶 מה לשמוע

250 שנה להולדת בטהובן. הנה כמה ביצועים שדילגו על ברקס הקורונה ושוחררו השנה

🌾 מה להכין

מסתבר שכל הזמן הזה הכנו פולנטה לא נכון

מה להזמין

שום דבר כבר לא קדוש. עכשיו גם משלוחי קוקטיילים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ