שיעור בפחדנות: אם הם כל כך בטוחים בעצמם, למה הם נבהלים מחגי אלעד?

היום ביומית: מה מסתתר בשולי התודעה של פעילי הימין שלחצו לבטל מפגש של תלמידים עם מנכ"ל בצלם. יאיר גולן הצטרף למרצ, ואחריו המבול. וגם: איך מתגברים על הפחד הארור שהורס לנו כל כך הרבה בחיים?

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד בטיילת ארמון הנציב בירושלים
רוית הכט

האמת שמתחת לתירוצים

בית הספר הריאלי בחיפה ביטל הרצאה מתוכננת של מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, שתוכננה למחר לכבוד יום זכויות האדם הבינלאומי. זאת, בעקבות לחץ שהופעל על ההנהלה מצד תלמידים, בעידוד ובגיבוי ארגון צעירי הליכוד בחיפה, שפרסם פוסטים נגד האירוע וכינה אותו "שטיפת מוח".

בהנהלת בית הספר טוענים כי לא מדובר בביטול אלא בדחייה. מנהל בית הספר, מנדי רבינוביץ, כתב לתלמידיו:"לאחר ששמענו את קולות תלמידינו בנוגע לזהות הדוברים, ועוד טרם שדבריהם נשמעו, הגענו להבנה שעלינו לערוך דיון מקדים שיעסוק בשאלות עומק ביחס לתפיסת היסוד העומדות בבסיסה של דמוקרטיה בכלל וחופש הביטוי בפרט (בתוכו גם החופש שלא לקחת חלק בשיח). על רקע זה, החלטנו לדחות את המפגש עם מנכ"ל בצלם למועד אחר במהלך החודש הבא". במקום זאת, הודיע, רבינוביץ כי ייפגש עם התלמידים לדיון מכין בנושא. בבצלם, ששמעו על הביטול בכלל מהתקשורת, עדיין לא קיבלו פנייה כלשהי לחודש הבא.

אם מנכים לרגע את הביטויים המנופחים ("שאלות עומק", "תפיסות היסוד", וכו') שלא אומרים כמעט כלום בעצם, הרי שאנחנו נשארים עם רגש די פשוט ומביך: פחד. בית הספר נבהל מהלחץ, והוא מנסה עתה להרוויח זמן כדי לשפוך מים על הגחלים הבוערות.

חגי אלעד הוא מהחריפים שבדוברי השמאל. גם מי שלא מסכים עם דבריו הנוקבים, כמו אלו שהובאו כאן בראיון שנערך אתו לקראת תוכנית הסיפוח שלא יצאה לפועל חייב להודות שבניגוד להודעות המנוסחות גבוהה גבוהה, ושאינן אלא בועות סבון מרהיבות וחמקניות, אלעד לפחות מדבר דוגרי.

האם תלמידי הריאלי לא יכולים להתמודד עם אדם שמדבר את האמת שלו בלי לכבס מילים? ואם אלעד טועה כל כך, אם הוא בבחינת משוגע חסר תקנה או עוכר ישראל עמוס זדון - איזה סיכוי יש לדברים שלו "לשטוף את המוח"?

ואולי איפשהו אי שם בפינה קטנה ונסתרת בעומק התודעה, מתחבא איזה חוסר ביטחון מטלטל בצדקת הדרך, אולי גם כמה נקיפות מצפון, שחותרים מתחת לפלקט המתוח של "אהבת הארץ" "והשירות המשמעותי"? וחתירתם עוצמתית כל כך עד כדי כך שצריך להעלים את אלעד ולסתום לו את הפה?

גולן בהפגנה בירושלים, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

קרבות בגולן

יאיר גולן הודיע כי הוא מצטרף רשמית למרצ. בבחירות הקודמות רץ גולן עם מרצ אך לא היה חבר, לאחר שהגיע כשריד מהמיזם הפוליטי הקודם של אהוד ברק. כעת, הוא יתמודד על מקום ברשימתה לבחירות הבאות. לגולן יש אופוזיציה במרצ שבגנותה התבטא באחרונה בסוף השבוע ליוסי ורטר: "מרצ מתעקשת להישאר מפלגה קטנה, בדלנית וטהרנית. אין בה אנרגיות, אין בה תאווה לשלטון....יש בה כוחות שמנסים לגרור אותה לכיוונים של מפלגה יהודית־ערבית. את הכוחות האלה חייבים להרגיע, להשתיק ולדכא". לפי ההערכות, אותם גורמים הם חברי מרצ כתמר זנדברג ומוסי רז, שדווקא כן מצדדים בהפיכת מרצ לרשימה המייצגת שותפות יהודית-ערבית.

למרות שגולן העיד על עצמו בראיון קודם כי אינו משתמש במלה כיבוש, יצא נגד הצדקנות של חלק מבחרי רשימתו והביע דאגה לכך "שצה"ל כבר אינו רוצה לנצח" - לא בדיוק ססמאות שמאל קלאסיות - גולן בכל זאת יכול להוסיף כוח מסוים למרצ. מבחינת יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, הוא רכש טוב קודם כל משום שהוא מתחייב שלא לאיים על הנהגתו, אבל חוץ מהשיקולים הללו, באלקטורט הפוטנציאלי של מרצ יש מי שמתרשמים מלשונו החריפה וכן בפעילותו העקבית בהפגנות נגד נתניהו.

אבל גולן לא מספיק. המשימה של הורוביץ היא לחזק את מרצ בעוד שמות כדי להיגאל מהחיכוך המייסר באחוז החסימה. שני המועמדים הטבעיים ביותר - מלבד ניצולת מפלגת העבודה מירב מיכאלי - הם עפר שלח, שאמנם התבטא בעבר בזלזול כלפי מרצ וטען כי היא חסרת השפעה, אבל ניחן באותה רטוריקה לוחמנית של גולן וחוסר פחד מול הימין (לא פלא ששניהם מהדמויות השנואות שם)

אשת צוות רפואי מחזיקה בחיסון ניסיוני נגד קורונה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

חיסונים ונהנים

■ בית החולים שיבא הודיע לעובדיו כי יחלו להתחסן בעוד מספר שבועות. מירב ארלוזרוב מפרגנת לנתניהו על הבאת החיסונים, אך מציבה מספר שאלות ביחס למבצע השאפתני שלו לחסן 2 מיליון אנשים בתוך חודש וחצי.

■ יהודית כץ, המתמחה בפסיכלוגיה חיובית, פחדה לכתוב ספר. אז היא כתבה ספר שעוסק בין היתר בהתגברות על הפחדים. הנה פרק ממנו בעל משפט אחד יפה ונכון: אומץ אינו היעדר פחד (זאת פסיכופתיה), אלא המוכנות לפחד ולפעול בכל זאת

■ יש כאן מודל קריירה חדשני, שנשמע מרענן ואפילו יעיל, שלא לדבר על כך שהוא עשוי להפחית את המתח הנורא שחוות - מה לעשות - בעיקר נשים, הנקרעות בין הקריירה לבית. ג'וב שייר - שני אנשים בעלי תכונות משלימות הממלאים משרה אחת

■ משה גלעד שוטט שלושה ימים באילת - המיועדת להיות אי ירוק - וראה בה כל מיני דברים מוזרים למדי. כשהתרחק מהטיילת הבעייתית היה לו דווקא די נעים

■ ורביב דרוקר מציע לגדעון סער פשוט לקום ולעזוב את הליכוד של נתניהו בו הוא חווה רק השפלות - ולהקים מפלגת ימין חדשה

🎧 מה לשמוע

השבוע ב"תרבות יום א", פודקאסט התרבות של "הארץ": הסרט החדש של דיוויד פינצ'ר, פסטיבל הסרטים המקוון בירושלים ועוד כמה עניינים

🎙 מה לשמוע 2

נתניהו רוצה לחסן מיד את כולם כדי לקבל קולות בבחירות הקרובות. מה רע בזה? פודקאסט האינטרסנטים

🥕 מה להכין

גזרים צלויים ולא צנועים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ