למרות אומץ הלב: סער מימש את הפנטזיה של נתניהו

המיזם החדש של גדעון סער מעורר תקווה בקרב מתנגדי נתניהו, אך לא בטוח שלסחורה הזו יש ביקוש. הסדר טיעון לחייל שירה בפלסטיני חסר ישע קובע: החיים שלהם זולים. וגם: למה המוסד והשב"כ מוטרדים מהנהירה לדובאי | היום ביומית

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סער ונתניהו ברחובות, ב-2012
רוית הכט

הצהלה מוקדמת ומוגזמת

פרישתו של גדעון סער מהליכוד הוכרזה כמפץ פוליטי וסקר מהיר אף העניק לו מספר מדהים של 17 מנדטים. מחנה אנטי ביבי קיבל זריקת חמצן מסוימת, שהלא שנים מחכים שם שייפער סדק כלשהו בליכוד, ומישהו יקום מהמחנה הלאומי ויחתור תחת המנהיג. לזכותו של סער ייאמר כי הוא היחיד בימין שהרים את הכפפה הנפיצה הזו. זה אכן אומץ לב אבל הצהלה מוקדמת ומוגזמת.

המיזם של סער, שצבי האוזר ויועז הנדל חברו אליו, תופס כעת את הכותרות, אבל קשה להאמין כי ישמור על נתח בסדר גודל כזה בבחירות, ככל שיהיו כאלו. את הימין בגדול אפשר לחלק לשניים: כאלו שמעוניינים בהמשך הנהגתו של בנימין נתניהו – בדרגות שונות של התלהבות – וכאלו שהם "ימין עמוק" אידיאולוגי. לאלו יש את נתניהו ולאלו יש את אזורי סמוטריץ'. כל השאר נתון לאופנות, גחמות ועונות השנה.

הנתח של הימין הממלכתי, שאותו מבקש סער לתרגם למנדטים ושאותו ביקשו לייצג עוד קודם הנדל והאוזר, מזכיר קצת בחמקמקותו את אותו שמאל מזרחי שביקש לכונן עמיר פרץ, ושהביא בסופו של דבר להדממת מפלגת העבודה.

במקום לשבת בתוך הליכוד ולעשות לו צרות מבית – משימה שאמנם קל להגדירה אותה אך קשה מאוד לבצעה - סער מממש במידה מסוימת את הפנטזיה של נתניהו. הוא מאפשר לו לצבוע כל אויב פוליטי שלו כמי "שחבר לשמאל הקיצוני" במטרה "להפיל את שלטון הימין" , כשהוא מתכוון כמובן לעצמו. זה אמצעי הגיבוש היעיל ביותר שמפעיל נתניהו על הבייס הביביסטי. לא בלתי סביר שהוא יעבוד גם הפעם.

מאהל האבלים של מנאסרה בוואדי פוקין, בשנה שעברהצילום: אלכס ליבק

כמה זולים חיים של פלסטיני

אחמד מנסארה היה בן 23, כשעצר במרץ 2019 בצד הכביש בסמוך ליישוב אל-חאדר שמדרום לירושלים, כדי לעזור למשפחת ראיידה, שרכבה נקלע לתאונה. ראיידה, שרכבו היה מעורב בתאונה, יצא מהרכב ונופף בידיו לעזרה, אך נורה בבטנו בידי חייל צה"ל שחשב כי הוא מיידה אבנים. מנסארה, שנשאר עם משפחתו של ראיידה לאחר שזה פונה לבית החולים, נורה למוות.

היום אישר בית הדין הצבאי את הסדר הטיעון המקל עם החייל. אם לא היה ברור עד כה כמה זולים חייו של פלסטיני חף מפשע - אז באה העסקה ומפרטת: החייל יודה בפרטי כתב אישום המייחס לו גרימת מוות ברשלנות וירצה שלושה חודשי עבודות שירות. בנוסף נגזרו עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים. 

לפי גרסת החייל, בעקבות "התרעה חמה" על פיגוע הוא סבר כי הוא בעיצומה של "סיטואציה מבצעית מורכבת ביותר". האמת היא שהצבא מעביר מסר לא מורכב לחייליו: אפשר לגרום לתוצאות טראגיות מבלי לשאת באחריות להן.

המבנה המכונה "קבר מתתיהו הגדול"צילום: אמיל סלמן

איפה לטייל בחנוכה אם לא בא לכם על דובאי 

■ גם בכחול לבן מתכוננים לבחירות ורוצים לרשום הישגים. הסיעה של בני גנץ קידמה מאחורי גב הליכוד את חוק השוויון של שר המשפטים, אבי ניסנקורן

■ הנהירה הישראלית לדובאי מסבכת את המוסד והשב"כ

■ רוני לינדר מסבירה מדוע תרוץ להתחסן נגד קורונה

■ ברצלונה נמצאת במשבר נוראי. תראו מי בא לנחם את מסי

■ איל מגד על הביקור של נתניהו שלא הוזכר בעיתון

■ הבמאי דוקי דרור מדבר על הטראומה של הדור בעקבות יציאת הסדרה הדוקומנטרית שלו "לבנון"

🎥 מה לראות 

בן שני,עיתונאי עובדה, תיעד במשך עשור את הצייר אלי שמיר, שחלה בפרקינסון במהלך הצילומים

📺 מה לראות 2

לפי התיאור של גילי איזיקוביץ, זו נשמעת כמו סדרה חמודה ביותר

🌳 איפה לטייל

אמנם שמו של האתר "קברות המכבים" לא הכי מדויק, אבל זה עדיין מקום שראוי לטייל בו בחנוכה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ