חוץ מליאת בן ארי, אף אחת לא סבלה כמוה. אבל למה, בעצם?

היא הפכה לאחת האויבות הגדולות של הימין העמוק, אבל עד כמה באמת דינה זילבר היתה פרוגרסיבית שמאלנית? המקרה הטראגי של המחוסן שמת לא אמור להשפיע על המבצע המרשים. וגם: מסע נדיר ללב הים התיכון

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה זילבר
רוית הכט

בעולם אחר, היא היתה יועמ"ש

בשתי חוות דעת ליברליות - והאמת שמצחיק לכנות אותן כך משום שהן אומרות את המובן מאליו במדינה דמוקרטית - נפרדה בשבוע שעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, מתפקידה. הראשונה עסקה בערעור על החלטת רשות הטבע והגנים לקיים באתרים שונים הפרדה ברחצה בין גברים ונשים, בעקבות מספר מקרי "פיילוט", שהוציאה הרשות לדרך מתוך כוונה להרחיבו לאתרים נוספים .

חוות הדעת השנייה הוגשה לוועדה משותפת למשרד המשפטים והרווחה, ועסקה בסקירת הבעיות מהן סובלת אוכלוסיית הטרנסג'נדרים בארץ, וכן בהמלצות על פתרונות להפחתת מצוקתה. חוות הדעת לא הציעה משהו מהפכני מדי: היא פשוט קיבלה את הטרנסג'נדרים כאנשים בעלי זכויות כמו הזכות להגדיר את עצמם, וליהנות משוויון זכויות ויחס מכבד, כמו כל אדם אחר במדינה דמוקרטית. זאת, בנוסף לדרישתה מהשר דודי אמסלם לפעול בהקדם לגיבוש להשלמת נבחרת דירקטורים לחברות הממשלתיות. עוד דרישה צנועה כזאת במקום שלא החליט להפוך לגמרי למכירת חיסול של ג'ובים פוליטיים.

זולת צוות התביעה במשפט נתניהו, ובראשו ליאת בן ארי שחייה הפכו לסיוט, לא היה פקיד ממשלתי שסבל במשך שנות שירותיו כדינה זילבר. דבקותה בשלטון החוק - שהרי מה שנוי במחלוקת או אפילו פרוגרסיבי במשפט כמו "הגבלת גישה על בסיס מגדרי הנה פגיעה בשוויון, ודאי אם היא מתבצעת על ידי רשות שלטונית", שמופיע בחוות הדעת על רשות הטבע והגנים - הפכה אותה ללוח מטרות הימין (והיא בכלל גדלה בנוער התחיה, אבל את מי זה מעניין בכלל). במציאות אחרת זילבר היתה מועמדת לפחות לתפקיד היועמ"ש. במציאות הנוכחית זהו שלב מטריד במלחמה בין הדרג הפוליטי והפופולסיטי לבין פקידי הממשל, שמנסים לקיים כאן מדינה.

היערכות למתן החיסון בבית החולים שערי צדק בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

טרגדיה, אבל לא פארסה

בעידן הנוכחי בו היסטוריה מהזן הדרמטי ביותר מתרחשת פשוט כך ביעף - גם זה הגיע תוך זמן אפס. משרד הבריאות בודק את מותו של חולה לב, שנפטר כשעתיים אחרי שקיבל חיסון. למתנגדי החיסונים יש אולי דגל מוחשי לנופף בו, אולם אם להסתכן בכל זאת בהערכה - גם האירוע הטרגי הזה לא יעצור את מבצע החיסונים שזוכה להיענות יוצאת דופן של הציבור הישראלי. האמת היא שהעובדה כי עד כה חוסנו כ-400 אלף בני אדם היא הצלחה לא מבוטלת של הממשלה וקופות החולים. לא חזון נפרץ.

הספינה שיקמונהצילום: אוהד צויגנברג

מ-48 שעות בלב ים ועד שנה מול הטלוויזיה

■ על תרומת פייסבוק ואחיותיה להרעלת השיח כבר דיברנו. עכשיו מפרסמים רפאלה גויכמן ונתי טוקר ב-TheMarker כי בשבועות האחרונים הגיעו לידיהם תלונות של עסקים קטנים על כך שפייסבוק חוסמת את החשבונות שלהם ללא סיבה.

■ אסף רונאל הצטרף לספינת מחקר שניסתה טכנולוגיות חדשות בלב הים התיכון. התוצאה היא מסע אינטראקטיבי מעמיק ומרהיב

■ כולנו עלינו על טרנינגים ופיג'מות. זו הסיבה או התוצאה להידרדרות המצב הנפשי?

■ עולם התרבות דמם - אך הסדרות הישראלית ב-2020 הלכו ועלו באיכותן זו על זו

■ הבורסה משיקה את מדד מניות הקנאביס

■ דורון קורן, מורה לתנ"ך לשעבר, על חוויותיו עם שר החינוך לשעבר, גדעון סער

■ אורי משגב פחות מתחבר לטענות על הגחכת מזרחים על המרקע

■ והפיצה של "טאיזו" ביאסה את ערן לאור

🧘 מה לעשות 

אנחנו מתורגלים, אתם מתורגלים, זה לא בדיוק סגר וכו' וכו'. ובכל זאת - הנה טקסטבוק לחזור אליו כשצריך: המדריך השלם לסגר

🎧 מה לשמוע

אתם בטח משתגעים לדעת מי איש השנה של "תרבות יום א'"

📯מה לשמוע 2

עשרת אלבומי 2020 שכולם החמיצו (ואתם לא!)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ