זה שעוד לא עשה את הטעות השכיל ללמוד משהו מחרפת הגנרלים

איזנקוט הראשון להבין את הלקח מכישלונם של גנץ ואשכנזי. הימין מתפרע - והממשלה שותקת. וגם: זוכרים שעוד מעט סילבסטר? פעם היינו חוגגים | היום ביומית

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ואשכנזי
רוית הכט
רוית הכט

חסך לעצמו השפלה 

גדי איזנקוט קיבל החלטה נכונה וחסך מעצמו גלישה משפילה במרזב הביוב הפוליטי. אחרי מה שקרה לבני גנץ, שבטראגיות אופיינית עדיין לא הפנים לגמרי את חומרת מצבו, ואחרי שגם גבי אשכנזי מסתלק מהזירה בצורה מבישה למדי, זה שעוד לא עשה את הטעות - השכיל ללמוד משהו מחרפת הגנרלים.

הגנרלים הם סיפור כישלון עקבי בפוליטיקה, ובכל זאת מה שנקרא פעם מחנה המרכז-שמאל נושא אליהם עיניים פעם אחר פעם. אולי זה בגלל הצורך להוכיח שהם ציונים ופטריוטים ולא אוהבי ערבים, כפי שהימין מאשים אותם (שהרי בני גנץ החזיר את עזה לתקופת האבן, זוכרים?) אולי זה בגלל שהם מזכירים להם את ישראל היפה של פעם שבה קצינים היו אלוהים וסגניהם.

אבל האמת היא שלכישלונות הגנרלים בפוליטיקה סיבה די פשוטה  - חרף אומץ ליבם בצעירותם, והעובדה שהובילו כוחות בשדות אש ודם - בגרסתם המאוחרת הגנרלים הם ראשי מערכות גדולות ומפוטמות במשאבים, שעובדות עבורם בתנאי חוסר תחרות חלומיים, תוך הקצאת משאבים בלתי מוגבלת, כשהחרב היחידה שמאיימת עליהם היא הרעה כלשהי בתנאי הפנסיה התקציבית.

כך שלמעשה הם פטורים מהחרדות המצמיתות באמת של החנווני המצוי או הספר השכונתי שפותח וסוגר את העסק שלו בהתאם להנחיות, ותוהה מאין ישלם את העלויות הקבועות שנותרו קבועות; כיצד יחזיר לעבודה רציפה כלשהי את החופפת (או שמא ישחרר אותה לעוד חל"ת מדכאת) והאם בכלל לא פחות גרוע להיפטר בכלל מהמספרה הזאת, שהיא מפעל חייו, ולהפסיק לשלם שכירות. אז איך מפונקים כאלו יעמדו מול מי שאינו שבע אף פעם, וטעם חייו אינו אלא מאבק אחד ארוך?

הפגנה בירושלים במחאה על מות סנדק, השבועצילום: אוהד צויגנברג

איבוד שליטה בגדה

גורמי ביטחון מתריעים כי אלימות הימין הקיצוני בעקבות מות הנער אהוביה סנדק יוצאת משליטה, וכי שתיקת הדרג המדיני ביחס אליה מפורשת כגיבוי או כהסכמה שבשתיקה. "המשטרה מאבדת שליטה מול האלימות של נערי הגבעות ויהודים קיצוניים", הם מתריעים.

זאת, בהמשך להערכת המשטרה כי לפחות שניים מהשוטרים שהשתתפו במרדף המשטרתי שבו נהרג סנדק בהתהפכות רכב מאוימים בדרגה הגבוהה ביותר, ולפיכך הוצמדו להם מאבטחים. וכל זאת, בנוסף לחשש כי נערי הגבעות יגבירו את הפעולות האלימות שלהם נגד הפלסטינים (אבל אותם מי סופר הרי).

רופאו הפרטי של נתניהו מציג את החיסון שהזריק לראש הממשלה, בבית החולים שיבאצילום: תומר אפלבאום

מי רוצה חיסון ולא קיבל?

■ וכי מה חשבתם: מיוחסים וקבוצות לחץ שונות בנדחקים לראש תור המתחסנים

■ ומנכ"ל משרד הבריאות מתריע שללא הקדמת משלוחי האספקה הבאים של פייזר - קצב מבצע החיסונים יירד

■ ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את פניו של ג'ונתן פולארד שבא לישראל במטוסו של שלדון אדלסון

■ וכמדי יום: מישהו מקים מפלגה כלשהי. היום זה היום של ירון זליכה

■ גילי ורמוט פורש מכדורגל בגיל 35

■ חכם וחשוב: נקודות WI-FI בשמורות טבע מבודדות לקריאות חירום

■ הוא יודע לעשות טלוויזיה מסחרית הכי טוב מכולם ואין לו בכלל בעיה עם זה ("אנחנו מדינה נורא עצובה"). יואב צפיר מנתח איפה נכשל עם אייל גולן ואביב גפן, ואיך הוא עם היציאה מהארון של בתו כוכבת הטיקטוק

■ איפה יגידו לכם כמה יפה מה שכתבתם בעיתון (גם אם לא קראו בדיוק)?

📻 מה לשמוע

לא סיכום, סתם כמה שירים נחמדים שיצאו בשנה האחרונה

🥘 מה להכין

שיהיה קצת שמח, פליז

📺 מה לראות

או שאוהבים סדרות תקופתיות או שלא. אני כן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ