ציני, אינטרסנטי, חנפני? קודם תבואו בטענות למנהיגי המחנה שלכם

נתניהו אולי ציניקן, אבל גם בשמאל לא עשו כלום לטובת חיבור יהודי-ערבי. טראמפ הפך לדמות מ"משחקי הכס". וגם: 27 מתכונים לחמין והופעת המחווה לדיוויד בואי | היום ביומית

ניב הדס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וחברי הכנסת אחמד טיבי, ג'מאל זחאלקה ואיימן עודה בכנסת
ניב הדס

נתניהו מגלה את הקול הערבי

כצפוי, החיזור של בנימין נתניהו אחרי הקול הערבי זכה להתנפלות מצד אנשי השמאל-מרכז. ביקוריו ביישובים ערביים, ובמיוחד זה בנצרת אמש, זכו כבר לכינויים "ציני", "אינטרסנטי", "נצלני", "חנפני" ו"שקרי", נוכח יחסו של ראש הממשלה עד כה כלפי הציבור שכעת הוא מגשש בעקבותיו: מסית, משסה וגזעני. חוק הלאום, ייחוסו של "הפתרון הסופי" למופתי, הצבת מצלמות בקלפיות ביישובים ערביים וכמובן האמירות המכוערות מימי הבחירות ובראשן הקלאסיקה "הערבים נעים בכמויות" מספקים לכאורה הוכחה ניצחת לתועלתנותו של נתניהו. כפי שטוען בצדק יוסי ורטר, שנים שנתניהו מסית, מחוקק ומדיר ציבור שלם, בין אם מתוך תמיכה בתורת גזע, ובין אם בשם ביצוריו מימין.

הכל טוב ויפה, רק שגם השמאל-מרכז עצמו נהג - בעקבות נתניהו ומהפחד להיות מתויג כסמולן - בדיוק, אבל בדיוק, כמוהו. האם בני גנץ לא התרברב במספר הערבים המתים להם הוא אחראי וסירב להקים ממשלה בראשותו רק משום שהזדקק לתמיכת הרשימה המשותפת? האם יאיר לפיד לא התייחס לח"כים הערבים כולם כמקשה אחת וכינה אותם "זועביז"? האם מרצ, שקוראת שוב ושוב לשיתוף פעולה יהודי-ערבי, השכילה לשלב ברשימתה נציגים מהמגזר שיהיו יותר ממועמד המחמד התורן? ומה עם מפלגת העבודה שהדירה בעקביות מהנהגתה ערבים, ושהיו"ר הקודם שהצעיד אותה להישג אלקטורלי ראוי, יצחק בוז'י הרצוג, ספד אמש בכאב לשלדון אדלסון, פטרונו של מכונן חוק הלאום?

איפה בדיוק הם היו עד היום? הגיבו למציאות הסמנטית שיצר נתניהו, שכעת - כפי שעושה מנהיג בשעת מצוקה - משנה אותה ואת השיח; מבקש סליחה וקורא לפתיחת עידן חדש. הטרוניות של השמאל-מרכז לא צריכות להיות מופנות כלפי נתניהו, כי אם כלפי פסאודו-מנהיגיו ונפסדותם, שהובלו אחרי הרטוריקה של נתניהו ולא יצרו סדר יום אזרחי שוויוני. המניעים של נתניהו פריפריאלייים ביחס לתוצאה: הוא הכניס את הערבים למיינסטרים. תוך פחות מיממה ראינו יותר פוליטיקאים ערבים במהדורות החדשות מאשר בכל השנה האחרונה גם יחד. 

מה שכן, השאיפה של נתניהו לגרוף את הקולות בעצמו ללא מתווך עוד עלולה להיות חרב פיפיות. יתרה מזאת, תוצר לוואי של אותו רומן מסתמן הוא שאולי הערבים ונציגיהם הפוליטיים - למרות ניסיונות הליכוד לדבר בשני קולות - יהיו בפעם הראשונה שותפים לגיטימיים עבור כל מי שיבקש להקים קואליציה.

דונלד טראמפצילום: CARLOS BARRIA / REUTERS

משחקי הכס, גרסת הבית הלבן

בעוד שבמפלגה הדמוקרטית מתכננים את טקס ההשבעה של הנשיא הנבחר ג׳ו ביידן, הנשיא היוצא דונלד טראמפ, שאמש הפך לראשון בהיסטוריה שיעבור שני הליכי הדחה בקדנציה אחת, נותר ערירי, גלמוד וזנוח בבית הלבן.

כמו המלך המשוגע אאריז טארגריאן מ"משחקי הכס", שבסוף ימי שלטונו הסתגר לבדו במבצר האדום, בז לנתיניו ומלמל לעצמו "לשרוף את כולם" מתוך הבנה שימיו על כס המלכות תמו, כך גם טראמפ - על פי גורמים בצוות הקרוב אליו - הולך ומאבד את זה. אפילו ידידו הקרוב בנימין נתניהו מרשה לעצמו לצטט בפומבי מתוך ספר שכתב הוגה דעות שהוא ממתנגדיו הבולטים והבוטים.

השאלה היא האם יהיה בסביבתו מעין ג'יימי לניסטר – מיץ' מקונל, אני מסתכל עליך - מישהו שאמור להיות מאנשי שלומו ומבין שלמרות שזמנו של הנשיא קצוב, כל שנייה נוספת שבה הוא מסובב את ההגה היא אסון לעולם.

אחות מכינה חיסון נגד קורונהצילום: MEHDI FEDOUACH - AFP

האם אופטימיות החיסונים מוקדמת? 

■ השראה או העתקה לא מודעת? ספרה זוכה פרס ספיר של אילנה ברנשטיין מעורר דיון עמוק בגבולות האמנות

■ רגע האמת של החיסונים מגיע: התחלואה גואה והמוטציות מתפשטות

■ מתי התפרץ הר הגעש ששינה את הים התיכון?

■ עצרו את מכונות הדפוס (של מודעות האבל), הפריימריז בעבודה יתקיימו כמתוכנן

שגיא כהן הזמין את הראמן המהולל של "מן-טן-טן", והתאכזב

■ כמו עפר מרציאנו: הודעות טקסט מיניות של השחקן ארמי האמר מנעו ממנו תפקיד בסרט 

🥘 מה לבשל?

בסופ"ש גשום יש רק ברירה אחת - טשולנט, ויש לנו 27 מתכונים לבחור מהם

📻 מה לשמוע?

קונצרט המחווה ברשת לרגל חמש שנים למותו של דיוויד בואי סיפק ריגושים כמו הופעה אמיתית

📚 מה לקרוא?

"אקסטזה טוטאלית" מראה עד כמה הנאצים היו מסוממים וכמה הסמים היו משמעותיים לרייך השלישי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ