גנץ קיבל "כדור בגב", וזה דווקא יכול לעזור לו

יו"ר כחול לבן המבודד מנהל קמפיין "זעם ורחמים", ממש כפי שעשה רמטכ"ל אחר, וזה עוד עשוי להצליח. למה גם האסון בחופים לא ישנה שום דבר מהותי? וגם: כל מה שהזוי באמריקה בסיפור אחד

אמנון הררי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ
אמנון הררי

מודעת הגנרלים הגדולה שפורסמה היום בכלי התקשורת וקוראת לבני גנץ לפרוש מהמרוץ לכנסת, הייתה כמו שהוא מתאר בעצמו מעין "כדור בגב" פוליטי של ראש הממשלה החליפי האלקטורט המועט שנותר אצל גנץ הוא בבסיסו אנשים "ממלכתיים", פרו-ממסדיים, אקס-מערכניקים, מהסוג שנרתעים מהצבעה ליאיר לפיד מחד, נרתעים גם מהצבעה לאנשי ימין מובהקים כמו סער ובנט מאידך, סולדים מליברמן ועדיין מאוד רוצים להחליף את נתניהו. בצדק כחול לבן זיהתה שהשיח סביב אבתיסאם מרעאנה יכול להבריח אנשים ממפלגת העבודה לכיוונה; ברף הציפיות הנמוך שהציבה לעצמה, כמה אלפי מערכניקים נוספים יכול להיות כל מה שהיא צריכה. על כן, כשדווקא גנרלים, ובפרט שני רמטכ"לים, קוראים לגנץ לפרוש מהמירוץ - למודעה כזו יכולות בהחלט להיות השלכות שליליות על הקמפיין.

גם אם לפחות מאחד החותמים - אהוד ברק, שפירק את השמאל הישראלי פעמיים, באחת הפעמים כדי להציל את שלטון נתניהו - משעשע לשמוע טענות שגנץ לא שם את ישראל לפני הכל, ברור שלפחות מרביתם עושים זאת כשידיהם נקיות. דני חלוץ, עוזי ארד, גיורא ענבר והאחרים משוכנעים שקריאה כזאת היא באמת לטובת ישראל, ובאמת עשויה לקרב את גנץ להחלטה על פרישה, כשהוא מדשדש סביב אחוז החסימה. אלא שזו אולי נאיביות המאפיינת גנרלים, כמו גם את הגנרל שבכותרת המודעה. דווקא מודעה כזו, אם תתועל נכון, יכולה לשמש לכחול לבן כדלק לקמפיין שלו.

גנץ מנהל בימים האלה קמפיין "זעם ורחמים": מצד אחד, זעם - נגד התקשורת שנגדו, נגד השמאל שנגדו, נגד לפיד שנגדו, ועכשיו - גם נגד הגנרלים שנגדו. כולם נגדו. נשמע לכם מוכר? בנימין נתניהו מנהל ככה קמפיינים כמה שנים, ובהצלחה יתרה. גנץ הוא לא נתניהו, אבל הוא גם לא צריך להגיע ל-30 מנדטים. ארבעה יספיקו. מצד שני, רחמים - תסתכלו לאן הורידו את הרמטכ"ל המהולל - אל מתחת לאחוז החסימה. הוא רק רוצה להישאר ראש הממשלה החליפי ושר המשפטים בממשלת המעבר, כדי להבטיח שנתניהו יוחלף. לא תעזרו לו? ככה תתנו לרמטכ"ל צה"ל להסתלק בבושת פנים? גם הקמפיין הזה אמור להישמע מוכר: "מי אתה שתדרוך על שאול מופז?", תהה אורי גבריאל בקולו המאיים באותו תשדיר של מפלגת קדימה ב-2013, שהצליח להציל את מפלגת הענק השוקעת ולהכניס את מופז לסיבוב מיותר נוסף בכנסת. המודעה היום בעיתונים, שמראה שבגנץ לא ירו (מטאפורית!) רק מלפנים (נתניהו) ומהצדדים (התקשורת, השמאל) - אלא גם "מהגב" - יכולה לתדלק את הקמפיין הזה.

מתנדבים מנקים את חופי הרצליה, בשבת

חופים הם לפעמים זעזועים

בחופי ישראל הרחצה עדיין אסורה, בשל הצפת הזפת שעדיין נחקרת. המוני מתנדבים מיהרו אליהם בימים האחרונים כדי לבצע את עבודת הקודש של ניקויים, הרשויות פתחו בחקירה וכהרגל הדברים במקומותינו גם מיהרו להוציא צו איסור פרסום, והפוליטיקאים מיהרו להצטלם עם גוש שחור ומסריח.

ארגוני הסביבה מתריעים על חוסר ההיערכות של הרשויות להתמודד עם אסונות כאלה, או גדולים מזה האחרון, אבל אל תבנו על שינוי משמעותי בעניין: למרות הנסיונות המרשימים של "יש עתיד" להציב את הנושא הסביבתי במוקד הקמפיין, ספק כמה ישראלים ילכו גם השנה לקלפיות כשהים, האוויר ועתיד כדור הארץ והסביבה מנחה אותם. ספק איזו מלחמה תהיה על תיק הגנת הסביבה בממשלה הבאה, וספק אם משהו ייעשה כאן כדי לגרום לכך שאירועים כאלה לא יישנו.

אבל אל חשש, ראש הממשלה נתניהו, זה ש"הכין את החיסונים", כלשונו, ודאי "יכין" לנו גם מכשיר מיוחד שינקה את החופים. שירים טלפון לאיוב קרא, הוא בטח יושב על פטנט בעניין.

שורת המגדלים לאורך איילון. תקופה מנייריסטיתצילום: תומר אפלבאום

למה גורדי השחקים לא מפסיקים לצוץ ועוד שאלות קשות

■ אריאנה מלמד תקפה את יוצר וכוכב "חזרות" ארז דריגס, על רקע שטף העדויות המזעזעות של נשים שטוענות שדריגס הטריד אותן מינית. היום כתב רוגל אלפר בתגובה שעל מלמד להתנצל בפני דריגס, על כך שהפכה אותו לאנס, הלכה למעשה

■ כל מה שהזוי ועצוב באמריקה בסיפור אחד: כך הפכו ההוצאות להורג של ממשל טראמפ למסיבות הדבקה

■ אל חשש, גם זה לא ימנע ממנו לרוץ שוב לנשיאות ב-2024

■ מה הבעיה בריבוי גורדי השחקים שנבנים על שתי גדות האיילון, ומה עוד אפשר לעשות?

■ סין מתכוננת לארח אולימפיאדה, ויש מי שחושש שהעולם עומד לעשות את הטעות שעשה כשנתן להיטלר לארח אחת

■ שירה איסקוב תצעד בתערוכת אופנה שתערך לכבודה, בה ישתתפו בין היתר גם יפעת שאשא ביטון, גאולה אבן וליהיא לפיד - כולן בשמלות סטרפלס, בהצדעה לאותה שמלה שבעלה לשעבר של שירה אסר עליה ללבוש

■ ולמה - למרות הרמזים שפוזרו לרוב השבוע - סרינה וויליאמס לא עומדת לפרוש מטניס?

🥘 מה לאכול

עצרו הכל: יש קריספי צ'יקן טוב בתל אביב! או כך טוען ערן לאור

📺 מה לראות

את "למה מי מת", הסדרה החדשה של yes המספרת את סיפורם של חולי סרטן הנאבקים במחלה, בדיכאון ובסטיגמות. אריאנה מלמד אהבה

🥮 מה להכין

עוגת לחמניות! קודם כל כדי שתוכלו להגיד שהכנתם עוגת לחמניות, וגם כי היא נראית נהדר, וקל להמר שגם מריחה ככה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ