האם סגר הקורונה הוביל לשוויון מגדרי בבית? | האזינו

מחקר ישראלי מצא שבמהלך השהות בבית גברים לקחו חלק גדול יותר במטלות הבית ובטיפול בילדים. ממצא אחד נותן גם תקווה שהשוויון הזה יישאר עמנו בעתיד. שיחה עם פרופ' תמר שגיא, מהחוג לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, ושי אור, מחבר הספר "הורות כמעשה נסים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
0:00
-- : --

'לה פמיליה', פודקאסט המשפחה של "הארץ":

מחקרים שנעשים במגוון מדינות מראים באופן עקבי שנשים עושות יותר בבית לעומת גברים, ללא תלות בגילן, רמת ההכנסה שלהן או רמת ההשכלה. מדובר באי-שיוויון בעל השלכות רחבות היקף, שכן העובדה שנשים עדיין נושאות בנטל הטיפול בילדים ועבודות הבית מקשה עליהן להגיע להישגים שווים לאלה של גברים מחוץ לבית ולהתברג בעמדות כוח.

לפי הסבר אחד, מקורו של הפער הזה בעובדה שגברים, וגם נשים, מחזיקים בתפיסות או באידיאולוגיות (לא תמיד מודעות) לפיהן נשים הן אלה שאמורות לעשות את עבודות הבית ולטפל בילדים. לפי הסבר אחר, הסיבה טמונה במבנה שוק העבודה שמתגמל גברים, ומכאן משפחות, על עבודה מחוץ לבית. לפי ההיגיון הזה, אם המבנה התעסוקתי ישתנה (או כבר השתנה בעקבות משבר הקורונה) ולגברים יתאפשר לשהות יותר בבית, אז נראה גם שינוי בפער המגדריים בבתים. לעומת זאת, אם הסברה התפיסתית/אידיאולוגית היא הנכונה, אז נצפה שהכניסה של גברים הביתה לא תשנה הרבה.

משבר הקורונה, שכפה עלינו התכנסות משפחתית, איפשר לחקור האם אי-השיוויון הזה הוא תוצר של מבנה שוק התעסוקה או של תפיסות מגדריות. תוצאות המחקר שלנו מראות כי לעומת התקופה שקדמה למשבר הקורונה, בתקופת המשבר גברים דיווחו על עלייה של 10% במשך הזמן שהם משקיעים בילדיהם. נשים נתנו תוקף לדיווח הזה, שכן גם הן דיווחו על עלייה דומה בשיעור המעורבות של בני זוגן בטיפול בילדים. במשפחות שבהן הגבר פוטר או יצא לחל"ת והאישה המשיכה לעבוד, כלומר משפחות שבהן משבר הקורונה "הפך את היוצרות" במובן המגדרי, נרשמה עלייה של 44% בטיפול בילדים.

הממצאים האלה מציעים כי מדיניות, שתאפשר לגברים לעבוד יותר מהבית ולאמץ מודל עבודה גמיש יותר, יכולה לחולל מהפכה באחד מזירות אי-השיווין המגדרי העיקשות ביותר. 

הטקסט הזה, כמו גם המחקר בחוג לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, נכתבו על ידי פרופ' תמר שגיא וד"ר מיכל רייפן-תגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ