כיצד נראית הגירה מעיניו של איי וייווי | חלק שלישי ב"יום שאחרי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג אמנים במהלך הפגנה לזכר נפגעי נגיף הקורונה והגנת הדמוקרטיה. ברזיליה, ברזיל 2020
מיצג אמנים במהלך הפגנה לזכר נפגעי נגיף הקורונה והגנת הדמוקרטיה. ברזיליה, ברזיל 2020צילום: Sergio LIMA / AFP
לי ירון
לי ירון

שבוע של הקרנות מקוונות בחינם של הסרטים העטורים בעולם כיום ושיחות בהשתתפות מיטב המומחים מרחבי העולם ומישראל עם עיתונאי "הארץ", כשבמרכזם השאלה מה יהיה ב"יום שאחרי" (הקורונה) וכיצד המגפה תשנה את חיינו בתחומים שונים.

הסדרה תתקיים בין ה-14 ל-19 ביוני ותשודר באתר "הארץ" בהשתתפות האמן הסיני איי וייוויי; הכלכלן יאניס וארופאקיס, שר האוצר לשעבר של יוון; ג'ניפר מורגן, מנכ"לית גרינפיס העולמי; פרופ׳ ניירי וודס, דיקנית מייסדת ומומחית מובילה לניהול כלכלה גלובלית באוניברסיטת אוקספורד; ד"ר פיליפ רוסלר, סגן הקנצלרית ושר האוצר לשעבר של גרמניה; איב דאקור, מנכ"ל הצלב האדום היוצא ועוד.

הפרויקט המקוון בשיתוף סינמטק ירושלים, קבוצת ון ליר, מכון ון ליר בירושלים וקרן ברנרד ון ליר.

ומה על הפרק הערב:

מגפת הקורונה הציגה מפגן של סולידריות אנושית יוצאת דופן, אבל לא עבור כולם. מהגרים, פליטים וקבוצות מיעוטים חוו אפליה גוברת והרעה של תנאיהם, הרעועים מלכתחילה. כיצד אפשר לכלול גם מהגרים, שהם שליש מאוכלוסיית העולם כיום, כחלק מהקהילות המקומיות שלנו ולהפסיק לראות בהם איום עו נטל? האמן הסיני, האוצר והפעיל החברתי הנודע איי וייוויי, ואיב דאקור, מנכ"ל ICRC (הצלב האדום), בשיחה עם לי ירון, כתבת הרווחה והפנים של "הארץ".

לאחר השיחה סרטים זמינים לצפייה:

זרם אנושי, גרמניה, 2017, בימוי: איי ויווי (140 דקות. אנגלית, ערבית, Farsi תרגום לעברית).

עשרות מיליוני מהגרים נעים על פני הגלובוס, בורחים מאיזורי מלחמה, עוני ורעב כדי לנסות ולהבטיח לעצמם עתיד טוב יותר. האמן הסיני הגדול איי וויווי יוצא לתעד את התופעה, מהאי לסבוס שאל חופיו מתמוטטים פליטי המזרח התיכון, דרך בנגלדש, מקלטם של בני הרוהינגה הנמלטים ממינאמר ועד לגבול מקסיקו ארה"ב. ווי ווי נע בין נקודות מבט: מעמדות מצלמה שלוכדות את היופי שבזרם האנושי ובעיקר מגובה עיני המהגרים שאליהם יוצא ליבו והתוצאה היא דיוקן קרוב ואנושי של נדידת העמים הגדולה.

לצפייה בסרט
*
הסרט יהיה זמין לצפייה למשך שבוע (עד ה-23.06 בשעה 20:30, מספר הצופים מוגבל)

הצד האחר של התקווה, פינלנד, 2017, בימוי: אקי קאוריסמקי (100 דקות. פינית, אנגלית, ערבית, שוודית, תרגום לעברית).

ויקסטרום, סוכן מכירות פיני, מחליט לפתוח דף חדש בחיים, להגשים את חלומו ולפתוח מסעדה. חאלד, פליט סורי המגיע לפינלנד בחיפוש אחר חיים של שקט, מקווה לקבל מקלט במדינה ולמצוא את אחותו האבודה. פגישה מקרית תחבר בין שני האנשים המאוד שונים הללו ותעניק לכל אחד מהם – כמו גם לצופים – שפע של תקווה. קאוריסמקי משלב את השקפתו החברתית עם חוש ההומור הייחודי לו, ומצליח לגעת, לרגש ולהצחיק באחד הסרטים הטובים ביותר של העשור החולף.

לצפייה בסרט

*הסרט יהיה זמין לצפייה למשך שבוע (עד ה-23.06 בשעה 20:30, מספר הצופים מוגבל)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ