שקרים הם חלק חשוב בהתפתחות ילדינו. זו הדרך הנכונה להתמודד עמם

אנחנו כהורים אמנם חווים חוסר נוחות כשהילדים משקרים לנו, אבל בשבילם מדובר בגילוי מלהיב של יכולת חדשה, בה הם צריכים להתנסות. לכן, במקום לכעוס - עלינו להבין את המניע ולהגיב אליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"חמוד, אפשר לאכול רק חטיף אחד ביום, כבר אכלת חטיף עם אבא?", אני שואלת את הילד בעל עיני העופר שמולי, "לא, לא אכלתי" הוא מכריז ומנופף בגאון בתלתליו. אני, כמובן, יודעת שהוא משקר.

היכולת לשקר היא יכולת התפתחותית וקוגניטיבית חשובה, ולא בהכרח יכולת נרכשת שלילית כפי שאנו נוטים לחשוב. כדי לשקר, הילד צריך להבין כי הוא והאחר נפרדים, וכן שהאחר, במקרה הזה אמא - יכולה לחשוב ולדעת דברים אחרים מאלו שהוא חושב ויודע. הוא צריך להיות מסוגל לדמיין מה תהיה התגובה שלי לגבי חטיף שני ביום, על מנת לבחור לשקר לגבי הנושא.

ליאת עזריה אהרונוביץ

ליאת עזריה אהרונוביץ

פסיכולוגית העוסקת בליווי והרצאות להורים, בעלת ידע נרחב בלימודי פסיכולוגיה קלינית של הילד, כמו גם ידע מעשי כאם לשניים. מתמחה בהורות בגיל הרך, בעיות גמילה, קשיים בשינה, קשיים ב"גבולות", בעיות התנהגות ויחסי אחים.

כמו כן מכהנת כראשת הצוות המקצועי במיזם "בטוח בגן שלי" - שחרט על דגלו לעודד שקיפות בגני הילדים ותוך ערבות הדדית בין ההורים לצוותי הגן - לשנות את המציאות של הגיל הרך בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ