מנשא עם תינוקת לא מסרס, אבל בהחלט מצחיק

התמונה של דניאל קרייג (ג'יימס בונד) חמודה, משעשעת ומזמינה לרדת עליו, אבל מניסיון אישי נשיאת תינוקת במנשא היא אחת החוויות ההוריות המדהימות. מומלץ בחום

עומר עינב
עומר עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פירס מורגן
עומר עינב
עומר עינב

באי הבריטי ולא רק, סערה הרשת לאחר ששלשום העלה מגיש הטלוויזיה הבריטי פירס מורגן ציוץ בטוויטר, בעקבות תמונה של השחקן דניאל קרייג (ג'יימס בונד) מרכיב מנשא שבתוכו בתו. מורגן לעג לקרייג תחת התיוג "מסורס" ותהה – הגם אתה 007? מבול תגובות מיהר להגיע.

אשר לציוץ עצמו ומהכרת דמותו הציבורית של מורגן, צריך לבחון אותו בהקשר של הומור גברי טיפוסי ורווח סביב חיי נישואים ומשפחה, בו הגבר מצטייר כעבד נרצע הנתון לגחמות בת זוגו ולצרכי צאצאיו. בעולם המושגים הזה, אלה מונעים ממנו את ייעודו ורצונו בעולם – לעשות דברים שהוא אוהב, רצוי עם חבריו הגברים. בטח ובטח כשמדובר בג'יימס בונד, אחד מסמליה העוצמתיים של הגבריות במאה ה-20 וה-21 – אוחז בנשק, שותה בסטייל, נוהג במכוניות יוקרה ומהלך קסם על נשים.

להוויה הזו יש שותפים רבים ברחבי העולם וגם בישראל. ההורות, אתגר מורכב עבור כל אדם, תופסת לא פעם את האב בפני שוקת שבורה (גם את האם, אבל זה דיון נפרד), כשהוא מגלה שחייו השתנו ללא היכר. בישראל בולטת בז'אנר "עולמי חרב עליי" קבוצת הפייסבוק "אבא פגום", שהחלה כמפלט תמים לאבות אבודים שמשתפים בהומור את קורותיהם המגושמים כהורים, והפכה למיזם שאפתני עם מאות אלפי חברים נאמנים ואפילו מרצ'נדייז ממותגים.

לא צריך לזלזל ולפסול תופעות כגון אלה, כי הן מבטאות דרך התמודדות של נתח נכבד מאוד מאוכלוסיית הגברים בעולם. מה שכן צריך זה להראות שיש דרכי התמודדות נוספות. ולהבין שחלוקת התפקידים המגדרית שהייתה נהוגה – ועדיין נהוגה בחלק מהתרבויות כיום – כבר אינה קשיחה כבעבר. ההנחה המובלעת שתפקיד האם הוא לבשל, לנקות, לחתל, להניק ולהישאר בבית כבר אינה תקפה. לא בהכרח בשם הפמיניזם, אלא פשוט כי העולם השתנה, שוק העבודה השתנה, משק הבית השתנה, ואין שום סיבה שהאב לא ישתתף היום באופן שווה בחוויית ההורות.

כיום, יותר מבעבר, לא מעט זוגות מנהלים שותפות הורית אמיתית. לא כמס שפתיים, ולא כמאמר הסטיגמה על אותו אב שביום שישי בבוקר יוצא עם ילדיו לרחוב כדי לגרור מחמאות מהסובבים אחרי שכל השבוע לא נקף אצבע והשאיר את כל העבודה המלוכלכת לזוגתו. בעולם בו נשים מקבלות יותר הזדמנויות (ועדיין ממש לא מספיק ולא בלי מכשולים) בשוק העבודה, הן גם צריכות לקבל יותר הזדמנויות בבית. מה זה אומר? שיציאה לבילוי או נסיעה לחו"ל אינה בגדר חובה מוסרית עבור האב ומותרות עבור האם; שהעבודה של האב לא חשובה יותר משל האם; שאין כמעט פעולה או דפוס השמורים רק לאחד מהמינים. אבל חשוב עוד יותר להבין שאין דרך נכונה לעשות את זה, מכיוון שכל משק בית מתנהל לפי הדינמיקה הייחודית לו. מה שנדרש הוא להפסיק להדביק סטריאוטיפים מגדריים ארכאיים מראש ולא לפעול על אוטומט.

אם נחזור לציוץ של מורגן, הרי שכולם צריכים להירגע ולקחת אותו במידה של הומור. התמונה עצמה אכן מזמינה תגובה. ג'יימס בונד המחוספס נראה כאחד האדם, לא מגולח, טרוט עיניים ובמראה כללי שהיה עונה להגדרה המקובלת בימינו של "שבּוּר". זה חמוד, זה משעשע, אפשר לרדת עליו (חבישת הכובע של ליברפול מצד האוהד קרייג לבטח עוררה רצון להתריס מצד מורגן, אוהד ארסנל). ובאותה נשימה להפנים שברתימת מנשא עם תינוקת אין בכך פגיעה ברכיבי הגבריות. ההיפך הוא הנכון. מניסיון אישי, אוכל להעיד שנשיאת בתי במנשא היא אחת החוויות ההוריות המדהימות שאפשר לבקש. מומלץ בחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ